بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث پر مخاطب ترین نوع بیمه‌ای است که در ایران ارائه می‌شود که البته از دلایل اصلی سهم بالای بیمه شخص ثالث در بازار ایران، اجباری بودن این بیمه است. زمانی که تصادف  کرده و به فرد دیگری خسارت وارد کنید، چه خسارت مالی و چه خسارت جانی، کسی که مورد خسارت قرار می‌گیرد به عنوان شخص ثالث شناخته می‌شود که این خسارت برای او باید جبران شود.

دلیل نامگذاری این بیمه تعامل سه طرفه ای است که در آن وجود دارد و مالک وسیله نقلیه شخص اول به شمار می آید، شخص ثانی شرکت بیمه است که متعهد به جبران هزینه ها طبق قرارداد است و شخص ثالث فرد زیان دیده و غیرمقصردر حوادث رانندگی است.

قانون بیمه شخص ثالث در ۲۹ دی ماه سال ۱۳۴۷ به تصویب رسید و بیمه گذاران این بیمه نامه می‌توانستند از پوشش‌های این بیمه نامه در مقابل خسارات وارد شده به اشخاص ثالث استفاده کنند. با تاسیس بیمه مرکزی در سال ۱۳۵۰، این بیمه ‌نامه در کنار بیمه بدنه یکی از زیر شاخه‌های بیمه های خودرو قرار گرفت و با تصویب قانون های مختلف به صورت یک بیمه نامه جامع و اجباری در ایران در‌آمد.

بیمه شخص ثالث دو نوع پوشش جانی و پوشش مالی را لحاظ  می‌کند. دیه یا ارش (دیه جراحت) که درصورت بروز آسیب، شکستگی، نقص عضو و ازکارافتادگی (جزئی یا کلی ـ موقت یا دائم) یا فوت، زیر پوشش خسارات جانی قرار می‌گیرند که میزان این پوشش‌ها بر اساس دیه مشخص شده از سوی قوه قضائیه مشخص می‌شود. پوشش‌های مالی بیمه ثالث نیز هر سال با توجه به میزان دیه محاسبه و اعلام می‌شود. هر سال مبلغی به عنوان قیمت پایه بیمه ثالث اعلام می‌شود و بیمه گذاران می‌توانند به انتخاب خود پوشش های مالی بالاتر را انتخاب و خریداری کنند.

بیمه‌گذار در انتخاب میزان پوشش مالی بیمه نامه ثالث که بر اساس دیه محاسبه می‌شود و هر سال با تغییر دیه مبلغ آن به روز می‌شود، نقشی ندارد. اما در انتخاب پوشش مالی بیمه شخص ثالث بیمه‌گذار می‌تواند پوشش‌های مالی بالاتر از میزان پایه را انتخاب و خریداری نماید.

حق بیمه در بیمه شخص ثالث بر چند اساس تعیین می شود :

 1. مبلغی که برای دیه کامل انسان در ماه حرام و ماه غیر حرام هر سال نوسط قوه قضاییه  اعلام می‌شود،  تعیین کننده حق بیمه در بیمه شخص ثالث و تعهدات این بیمه برای پوشش زیان‌های جانی و مالی است.
 2. تخفیف‌های مربوط به عدم خسارت بیمه شخص ثالث : این عامل در واقع تخفیفی است که اشخاص بیمه گذار با استفاده نکردن از مزایای بیمه شخص ثالث می‌توانند از آن بهره مند شوند. هرچه تعداد سال‌هایی که از بیمه شخص ثالث استفاده نکرده باشید بالاتر باشد از تخفیف بیشتری برخوردار خواهید شد.
 3. یکی از عوامل مهم تاثیر گذار بر میزان ریسک خودرو و در نهایت قیمت حق‌بیمه ثالث نوع کاربری خودرو است. به‌عنوان مثال تاکسی‌ها به علت تردد بیشتر یا خودروهای آموزش رانندگی به علت احتمال تصادف بالاتر، ملزم می شوند حق بیمه بیشتری پرداخت کنند.
 4. جریمه دیرکرد. رقم جریمه دیرکرد به صورت روزشمار محاسبه می شود و حداکثر برای ۳۶۵ روز در نظر گرفته می‌شود. مبلغ آن به نوع خودرو (تعداد سیلندر آن) بستگی دارد.
 5. میزان پوشش بیمه‌نامه شخص‌ثالث: میزان پوشش مالی بیمه‌نامه، تعهد مالی شرکت بیمه را در مقابل بیمه‌گذار مشخص می‌‌کند. حداقل میزان پوشش مالی تعیین شده از جانب بیمه مرکزی در سال ۹۸، ۹ میلیون تومان است. بیمه‌گزار می‌تواند با پرداخت حق بیمه بیشتر، پوشش مالی بالاتری را خریداری کند.
 6. تخفیف شرکت های بیمه: بیمه مرکزی هر ساله حداقل و حداکثر حق بیمه را به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند و شرکت‌‌های بیمه می‌توانند با استفاده از تخفیف‌‌های مجاز، قیمت پایین‌‌تری را به بیمه‌‌گذاران ارائه دهند.
 7. مدت اعتبارنامه: مدت اعتبار بیمه شخص ثالث می‌تواند از چند ماه تا یک سال متفاوت باشد به همین دلیل بعضی از شرکت ها، بیمه شخص ثالث را به صورت روزشمار ارائه می‌دهند ولی در کل خرید بیمه نامه شخص ثالث به صورت سالانه مقرون‌به‌صرفه‌تر است .
 8. سال ساخت و مدل خودرو: در تمام شرکت‌های بیمه نرخی به عنوان ضریب کهنگی در نظر گرفته می‌شود. این نرخ معمولا برای خودروهایی با عمر بیش از ۱۵ سال محاسبه شده که به ازای هر سال ۲ درصد به مبلغ بیمه‌نامه اضافه می‌شود. بنابراین قیمت بیمه شخص ثالث متناسب با نوع، مدل و سال ساخت آن متفاوت خواهد بود.

پس به دلیل اجباری بودن بیمه شخص ثالث برای تمامی دارندگان وسیله نقلیه، نداشتن آن حتی برای مدت یک روز مشکلاتی در پی خواهد داشت:

 • پلیس راهنمایی و رانندگی در صورت شناسایی خودروی فاقد بیمه نامه شخص ثالث آن را متوقف می‌کند و به پارکینگ انتقال می‌دهد
 • در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث در تصادفات، چه فرد مقصر باشد و چه زیان‌دیده باید تمامی هزینه را شخصاً بپردازد
 • امکان خرید و فروش خودرویی که تحت پوشش بیمه شخص ثالث نیست وجود ندارد.

مطالب مرتبط

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com