یاتاقان چیست

یاتاقان میل لنگ چیست؟

در برخی موارد، تعمیر و نگهداری اتومبیل ساده و کم هزینه است. فقط روغن و کمربندها را مطابق با توصیه‌های سازنده تعویض کنید، صداهای عجیب و غریب را بشنوید و به چراغ‌های هشدار دهنده مقابل رویتان توجه کنید. بسیاری از قطعات قبل از اینکه از کار بیفتند، هشدارهای کافی و لازم را  به ما می‌دهند. اما متأسفانه، در مورد یاتاقان‌های میل لنگ چنین هشدارهای واضحی دریاغت نمی‌کنیم.

یکی از اصطلاحات مکانیکی و فنی خودرو یاتاقان است که یاتاقان های موتور با کیفیت بالا می‌توانند عمر موتور را افزایش دهند. یاتاقان‌های موتور وزن میل لنگ را تحمل می‌کنند و باعث می‌شوند تا بتواند آزادانه در داخل محفظه موتور بچرخد. چرخش میل لنگ برای عملکرد وسیله نقلیه شما بسیار مهم است. این دقیقاً همان چیزی است که باعث حرکت ماشین شما می‌شود و یاتاقان‌های موتور پشتیبانی از این اتفاق را انجام می‌دهند.

اما در مورد یاتاقان‌های میل لنگ: یاتاقان‌های میل لنگ از میل لنگ پشتیبانی می‌کنند (یکی از اجزایی که باعث چرخش موتور می شود)، که ظاهرا کار ساده‌ای به نظر می‌رسد. با این حال، یاتاقان های میل لنگ همچنین باید اصطکاک بین میل لنگ چرخان و بلوک موتور ثابت را کاهش دهند و به این ترتیب آن‌ها بیشتر آسیب‌ها را در طول عمر خود دریافت می‌کنند.

آن‌ها معمولاً به دلیل عملکردهای دیگر موتور و نه خود یاتاقان فرسوده می‌شوند، که پیش بینی مدت دوام یا خرابی آن‌ها را غیرممکن می‌کند. در شرایط ایده آل، آن‌ها تا بی نهایت دوام می‌آورند با این حال، چون معمولاً از ترکیبات مس و سرب ساخته می‌شوند،  با مرور زمان دچار فرسودگی می‌شوند. مهمترین عامل کمک کننده روانکاری است. تا زمانی که جریان ثابت روغن تمیز وجود داشته باشد، یاتاقان‌ها به طور کلی خوب حرکت می‌کنند. اگر روغن کثیف باشد، یا اگر منبع تغذیه قطع شود، مشکلات از همان زمان شروع می‌شود.

یاتاقان های میل لنگ به دلیل موارد زیر می توانند فرسوده شوند:

  • گرمای زیاد
  • فشار
  • ساییدگی یا خوردگی به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا اسید در روغن آلوده
  • قرار گرفتن در معرض خاک یا بقایای روغن که باعث خراش یاتاقان‌ها می‌شود (به نوبه خود باعث خراش قطعات موتور هم می‌شود)
  • خشک شدن به دلیل نشت روغن، انسداد یا گردش ضعیف (همچنین گاهی اوقات توسط بلبرینگ‌هایی با اندازه اشتباه یا نصب غلط ایجاد می‌شود)
  • تماس فلز با فلز (در نتیجه خشک شدن از جریان ضعیف روغن)

این‌ها همه شرایط متداول در موتور خودرو هستند و گاهی هم  نشانه مشکلات دیگری هستند. بسیاری از عوامل خارجی در بروز مشکلات  درمیل لنگ نقشی ندارند، اما اگر مشکوک هستید که ممکن است منبع تغذیه روغن دچار مشکلی شده باشد، احتمال وجود سایش زودرس در داخل وجود دارد. اگر میل لنگ شما روغن خود را توسط یک منبع تغذیه معیوب از دست بدهد، شما یک گودال کوچک در محل پارک خود مشاهده خواهید کرد. وقتی ماشین در حال کار کردن است، به دلیل چکه کردن روغن روی منیفولد گرم، بوی روغن سوخته استشمام می‌کنید.

بنابراین چه اتفاقی می‌افتد اگر بلبرینگ‌های میل لنگ شما بالاخره باز ‌شود؟ اگر مکانیک به شما بگوید “خرابی فاجعه بار موتور” وجود دارد، بدانید که اغراق نمی‌کند. هنگامی که یاتاقان‌های میل لنگ از کار می‌افتند، افزایش گرما، فشار و تماس فلز با فلز می‌تواند باعث تضعیف میل لنگ و میله‌های اتصال شود، که به نوبه خود باعث توقف موتور می‌شود. در این شرایط اگر تصمیم دارید ماشین خود را نگه دارید لازم است موتور را کاملاً از هم جدا کرده و دوباره جمع کنید.

اگرچه یاتاقان‌ها توصیه  فاصله زمانی تعویض شدن در دفترچه راهنمای خودرو را ندارند، اما تعویض آن‌ها بخشی استاندارد از خدمات بازسازی موتور است. قرار دادن یاتاقان‌های کثیف، خراشیده و خورده شده در یک موتور تازه بازسازی شده چندان منطقی نیست. قطعات قدیمی به سرعت به قطعات تازه آسیب می‌رسانند.

اگر از  بلبرینگ‌های جدید میل لنگ استفاده کنید، ممکن است این بار این دو کمی بیشتر دوام داشته باشند. برخی از تولیدکنندگان تجهیزات اصلی (شرکت هایی که قطعات مورد نیاز تولیدکنندگان اتومبیل را تأمین می‌کنند) به جای نوع مس / سرب سنتی به بلبرینگ‌های آلومینیومی روی آورنده‌اند. آلومینیوم گران‌تر و با دوام‌تر است و از تحمل دمای بالاتری برخوردار است.

اگر اخیراً اتومبیل شما دچار خرابی فاجعه بار موتور شده باشد، یا اگر می‌خواهید چند هزار کیلومتر دیگر بدون ایجاد مشکل برای شما کار کند، به اپلیکیشن همراه‌ماشین مراجعه کرده و از خدمات و راهنمایی کارشناسان استفاده کنید.

 

سرویس های مرتبط:

خرید اقساطی خودروی همراه ماشین

خدمات امداد خودروی همراه ماشین

خدمات شهروندی خودرو همراه ماشین

خدمات کارشناسی خودرو همراه ماشین

خدمات تعمیر در محل همراه ماشین

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com