کپی-چینی قطعات-یدکی-خودروهای-ایرانی

کپی چینی قطعات یدکی خودروهای ایرانی، دردسر جدید بازار قطعات یدکی!

به تازگی فروش قطعات غیر اصل و تقلبی، توسط برخی دلالان و سودجویان در بازار لوازم‌ یدکی خودرو افزایش یافته است. این افراد بدون هیچ گونه توجه به خسارت‌های احتمالی مالی و جانی جبران‌ ناپذیر، به فروش قطعات تقلبی ادامه داده و به‌ راحتی این لوازم یدکی را با قیمت‌های بسیار کمتر از قطعات اصل روانه بازار می‌کنند. قیمت‌های پایین این قطعات موجب ترغیب مشتریان برای خرید این قطعات شده است. لازم به ذکر است که حتی برخی از این قطعات توسط تجار ایرانی به صنعتگران چینی سفارش داده شده‌اند و به دست آنان به شکل کپی بسیار دقیق در بازار کشورمان عرضه می‌شوند.

یکی از فعالان باسابقه در صنعت قطعه‌سازی و تولید چراغ خودرو گفت:

(بعضی تجار ایرانی چراغ خودروهای داخلی مانند پراید، سمند و پارس را به تولیدکنندگان چینی سفارش داده‌ و سازندگان این کشور هم مشابه چراغ‌های ایرانی را می‌سازند و گاهی حتی برند روی چراغ را نیز بر روی کالا شبیه سازی می‌کنند! چراغ‌های چینی بسیار بی‌کیفیت هستند اما با قیمت‌های بسیار رقابتی وارد کشور می‌شوند.)

در مواردی قطعات چراغ را با قیمت‌های بسیار کم وارد ایران کرده و این قطعات را در کارگاه‌های زیر زمینی سر هم می‌کنند، سپس چراغ‌های مونتاژ شده در زیرزمین‌ها روانه بازار می‌شود. این در حالی است که چراغ باید از استانداردها و کیفیت  لازم برخوردار باشد چرا که این قطعه در دسته A قرار داشته و مستقیم با جان راننده و عابر پیاده در ارتباط است!

لازم به ذکر است که پیش از آغاز مجدد تحریم‌ها، زمانی که هنوز آمریکا از برجام خارج نشده بود و مشکلاتی مانند خروج شرکت‌ها از ایران پیش نیامده بود، قطعه‌سازان ایرانی همکاری خوبی با این شرکت‌های معتبر داشتند. با این حساب بیشتر قراردادهایی که شرکت‌های رنو پارس و پژو با قطعه‌سازان در آنها به تفاهم رسیده بودند، قراردادهایی همراه با انتقال لایسنس بود، به عنوان نمونه شرکتی که قرار بود چراغ‌های رنو، پژو و فولکس واگن را بسازد، تحت لیسانس “ولئوی” فرانسه عمل می‌کرد، اما پس از اعمال مجدد تحریم ها تمامی این همکاری‌ها متوقف شدند.

البته تا به امروز در زمینه تولید چراغ خودروهایی که تاکنون در کشور تولید شده‌اند مشکلی وجود نداشته است و در حال حاضر سورس‌های مختلف سازنده چراغ در ایران، بیشترشان فعال هستند. این سورس‌ها حتی شامل سازندگانی است که برای اولین بار در ایران چراغ را طراحی می‌کنند و می‌سازند. علاوه بر اینها، سازندگانی هم وجود دارند که چراغ‌های موجود را کپی کرده و در کیفیت‌های مختلف و متنوع به عنوان سورس‌های دوم و سوم وارد زنجیره تامین خودرو می‌کنند.

اما متاسفانه عده‌ای به دلیل نبود استانداردهای مشخص، قیمت نامناسب و … اقدام به کپی برداری از قطعه سازان مطرح می‌کنند و قطعات غیر اصل را به جای قطعه اصل می‌فروشند. به همین دلیل افراد زیادی به اصل بودن قطعه و کشور سازنده آن اهمیت می‌دهند، اما همان طور که در بالا به آن اشاره شد گاهی اوقات کپی برداری آنقدر دقیق انجام شده است که به راحتی نمی‌توان قطعه اصل و تقلبی را تشخیص داد و حتی علامت برند مرتبط با چراغ نیز کپی برداری می‌شود!

لازم به ذکر است که موضوع تولید قطعات خودروهای ایرانی توسط قطعه سازان چینی، قدمتی چند ساله داشته و حتی  در خصوص واردات غیر مجاز قطعات کامل توسط قطعه سازان بزرگ ایرانی، پرونده‌های قضایی نیز تشکیل شده‌است.

با تمامی این تفاسیر متاسفانه می‌توان گفت که در مواردی، تولید قطعات یدکی در کشور چین، ارزانتر از قطعات ساخت ایران تمام می‌شود و همین مساله نیز زمینه فعالیت سودجویان را فراهم می‌آورد.

علاوه بر اینها در سالهای اخیر قطعه سازان داخلی همگام با شرکت‌های خودروساز با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کرده‌اند و حالا اوج گرفتن تولید چراغ‌های تقلبی چینی دردسری جدید و فشاری مضاعف را بر قطعه سازان وارد کرده است.

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com