مدیر-عامل-کمپانی-استلانتیس

کمپانی استلانتیس یادآور برندهای بسیار زیادی در صنعت خودرو است. چرا که این کمپانی حاصل جمع گروه فیات کرایسلر با گروه PSA فرانسوی است که خودروسازهای بسیاری را دور هم جمع کرده است. با این حساب، گروه استلانتیس سهم بسیار عظیمی از بازار خودرو دارد!

حالا در صف منتقدین سیاست‌های جدید برقی سازی خودرو، بعد از تویوتا، این کمپانی هم اضافه شده است!

تویوتا bZ4X مجهز به سلول خورشیدی

مدیرعامل استلانتیس، “کارلوس تاوارس” در مصاحبه‌ای با رویترز گفته است که فشار خارجی بر خودروسازان برای تسریع حرکت به سمت الکتریکی‌سازی، مشاغل و کیفیت خودروها را تهدید می‌کند! زیرا خودروسازان برای مدیریت هزینه‌های بالاتر ساخت خودروهای الکتریکی باید تقلا کنند. به گفتهٔ وی، دولت‌ها و سرمایه‌گذاران از خودروسازان می‌خواهند که حرکت به سمت خودروهای الکتریکی را تسریع کنند اما هزینه‌های این کار فراتر از محدودیت‌هایی است که صنعت خودرو می‌تواند تحمل کند. این دقیقا یکی از موضوعاتی بود که مدیرعامل تویوتا،‌ آکیو تویودا هم به آن اشاره کرده بود.

اجاره پارکینگ خودرو با همراه ماشین

کارلوس تاوارس در این باره گفته است:

“تحمیل الکتریکی‌سازی به صنعت خودرو، ۵۰ درصد هزینهٔ اضافی در خودروهای معمولی به دنبال خواهد داشت و به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم این ۵۰ درصد را به مصرف‌کنندگان نهایی منتقل کنیم. زیرا بخش عمده‌ای از قشر متوسط توان پرداخت آن را ندارند.”

وی در ادامه به این مسئله اشاره کرد که برای حل این مشکل، خودروسازان یا باید قیمت‌ها را افزایش دهند و خودروی کمتری بفروشند یا از حاشیهٔ سود خود کم کنند که هر دوی این مسیرها به کاهش هزینه‌ها ختم می‌شود. به همین دلیل، سردمداران اتحادیهٔ اروپا و آمریکای شمالی هشدار داده‌اند که این موضوع ممکن است باعث نابودی ده‌ها هزار شغل شود. مدیرعامل کمپانی استلانتیس می‌گوید خودروسازان برای آزمایش و اطمینان از کارآمدی تکنولوژی جدید به زمان نیاز داشته و فشار برای سرعت بخشیدن به این فرایند فقط نتیجهٔ معکوس خواهد داشت و منجر به بروز انواع مشکلات کیفی خواهد شد.

کمپانی-استلانتیس

حالا که بحث کیفیت شد،‌ بد نیست اشاره‌ای به وضعیت استلانتیس هم داشته باشیم! این گروه عظیم به سردمداری دو گروه فیات و کرایسلر اداره می‌شود که همین امر منجر به تولید خودروهای خوب و متنوع شده است. اما باید در نظر داشت که این کمپانی‌ها از کیفیت تولید متوسطی بهره می‌برند و این حقیقتی غیرقابل انکار است! حالا مدیرعامل استلانتیس حق دارد که با چنین شرایطی نگران کیفیت تولید آینده محصولات این گروه باشد.

البته انتظار می‌رود در آینده هزینه‌های توسعهٔ خودروهای الکتریکی کاهش پیدا کند؛ تا جایی که تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که در نیمهٔ دوم دههٔ جاری خودروهای الکتریکی به برابری هزینه با نمونه‌های درون‌سوز خواهند رسید. در حال حاضر اما کمپانی استلانتیس مثل بسیاری از خودروسازانی که به تولید خودروهای درون‌سوز می‌پردازند، از سوی خودروسازان الکتریکی مثل تسلا و دیگر استارت‌آپ‌های الکتریکی مثل ریویان تحت‌فشار قرار گرفته است. چرا که خودروسازان الکتریکی از لحاظ میزان فروش و کارکنان بسیار کوچک هستند، اما ارزش سهام آن‌ها بسیار بالاتر از برندهای سودآوری همچون جیپ و رم است.

نمونه بارز این مثال در رقابت تویوتا و تسلا بر سر ارزش بازار دیده می‌شود که همین امر منجر به ایجاد اختلاف بسیار زیادی بین این دو کمپانی شده و بعید به نظر می‌رسد تویوتا بتواند به همین زودی‌ها دوباره جایگاهش را پس بگیرد!

خودرو اسپرت مفهومی جدید نیسان

حالا چنین تجربه‌هایی باعث شده است که سهام‌دارانِ خودروسازان درون‌سوز به آن‌ها برای تسریع حرکت به سمت الکتریکی‌سازی فشار بیاورند که این فشار نیز توسط سیاست‌های دولتی با هدف کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای هم تشدید می‌شود. به‌عنوان‌مثال، اتحادیهٔ اروپا و کالیفرنیا از سال ۲۰۳۵ فروش خودروهای درون‌سوز را ممنوع خواهد کرد و بریتانیا هم تا سال ۲۰۳۰ به درون‌سوزها مهلت داده است! اما به گفتهٔ تاوارس، دولت‌ها بجای فشار مضاعف بر خودروسازان، باید سیاست‌های آب‌وهوایی خود را روی توسعهٔ زیرساخت‌های شارژ خودروهای الکتریکی و همین‌طور پاک کردن فرایند تولید انرژی متمرکز کنند.

البته لازم به ذکر است که این انتقادات در شرایطی صورت گرفته است که خود این گروه سرمایه‌گذاری‌های سنگینی جهت برقی سازی خودروهای خودر کرده و این سرمایه گذاری‌ها حتی دامن دوج را هم گرفته است! بله تصور یک دوج چارجر یا چلنجر بدون موتور حجیم سوپرشارژر کار سختیست،‌ اما حقیقت آن است که احتمالا به زودی پیشرانه‌های برقی بی سر و صدا،‌ جایگزین موتورهای هیجان‌انگیز بنزینی همی دوج خواهند شد.

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com