انتقاد-طراح-اسبق-بی-ام-و-به-کانسپت-XM

فرانک استفنسون، طراح اسبق بی ام و، مینی و مک‌لارن انتقادات زیادی را به طراحی‌های اخیر محصولات بی‌ام‌و وارد کرده است! این طراح مشهور این بار می‌خواسته بداند دقیقاً در بی‌ام‌و چه می‌گذرد و چرا محصولات اخیر این شرکت تا این اندازه وحشیانه و دل‌خراش هستند. او در یک ویدیو در یوتیوب خود به نقد بی‌ام‌و XM نشسته است و می‌گوید می‌خواهم بدانم این اتفاق چطور افتاده است؟!

او می‌گوید: آنچه در کلیت این خودرو می‌بینم یک طراحی خودخواهانه و بد است!

در نمای جلو همه چیز آشفته و بدون تناسب است. طراحی گریل جلو به طرز عجیبی حجیم است اما طراحی بیش از کوچک چراغ‌های جلو، این گریل را بزرگ‌تر از آنچه هست نشان می‌دهد و نواز ال ای دی دور آن نیز همه چیز را بدتر کرده است! از طرفی در نمای جلو خطوط آشفته بسیاری می‌بینیم که هیچ کدام با هم هماهنگ نبوده و به عبارتی هیچ کانکشن لاین مشخصی در طراحی جلوی این خودرو دیده نمی‌شود. این یعنی در نمای جلو هیچ منطقی دیده نمی‌شود!

در ادامه او به نقد نمای جانبی و عقب پرداخته و می‌گوید:

نمای جانبی XM بدترین چیزی است که تا به حال دیده‌ام! دوباره در اینجا هم شاهد همان خطوط آشفته، اضافی و ناهماهنگ آزار دهنده هستیم.

کانسپت-xm-بی-ام-و

در ادامه فرانک استفنسون با تاسف سکوت کرده و می‌گوید که حتی نگاه کردن به نمای عقب برایم دردناک است! اصلا نمی‌دانم چه باید بگویم، خصوصا چراغ‌های عقب که مثل یک مار شکسته هستند که فرمشان هیچ مسیر مشخصی ندارد.

از طراحی فجیع چراغ‌ها که بگذریم، استفنسون به شدت به قرار دادن دو لوگوی بی‌ام‌و در نمای عقب که به احترام مدل افسانه‌ای M1 ایجاد شده‌اند، انتقاده کرده و می‌گوید نه تنها اینها ربط زیادی به BMW M1 اسطوره‌ای ندارد بلکه مثل این می‌ماند که شما دوبار یک ورق را کنار هم امضا بزنید! از طرفی وقتی نمای جلو و عقب را کنار هم می‌گذاریم سنخیت زیادی نمی‌بینم، اما سوال من این است چرا در نمای عقب حداقل اسم XM در وسط قرار نگرفته است؟!

با این حال استفنسون می‌گوید که اگر دور نمای جانبی خودرو خطی بکشیم و کلیت کار را ببینیم، باید بگویم علیرغم اینکه فاصله چرخ جلو تا سپر، برای چنین خودرویی بسیار کم است، اما تقسیم‌بندی‌ها یا به اصطلاح پروپوشن و همینطور استایل عضلانی این کانسپت جذاب به نظر می‌رسد.

اجاره پارکینگ خودرو با همراه ماشین

بین تمامی این نکات منفی وی اعتراف می‌کند که نکاتی از این کانسپت برایش جذاب است. از جمله آنها می‌توان به طراحی هوشمندانه کاپوت و خط مشکی بر روی شولدر لاین نمای جانبی اشاره کرد. البته این خط را به تنهایی به هیچ وجه دوست ندارد اما از آنجایی که این خط فرم‌ها را به خوبی مدیریت کرده و دستگیره‌ها را در خود پنهان کرده است، برای او جالب توجه به نظر می‌آید.

فرانک استفان می‌گوید که او نه تنها به عنوان یکی از طراحان سابق بی‌ام‌و، بلکه به عنوان فردی که دوران کودکی‌اش با بی‌ام‌و گذشته است، این کمپانی آلمانی را بسیار دوست دارد اما برای او هم مسیر جدید بی‌ام‌و بسیار مبهم است! او امیدوار است که طراحی BMW آلمانی دوباره جان بگیرد. او تئوری جدید در ذهن دارد که می‌گوید شاید بی‌ام‌و از یک تریک قدیمی کوکاکولا برای ایجاد جذابیت هرچه بیشتر خودروهای سابقش استفاده می‌کند تا وقتی دوباره به ساخت آنها در قالب‌های جدید برمی‌گردد، موفقیت بیشتری کسب کند؛ هرچند این فرضیه بسیار دور از ذهن است.

 

 

 

 

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com