کانسپت-مینی-STRIP

 کمپانی مینی که به خودی خود صاحب سبکی عجیب و خاص است،‌ به سراغ ایده طراح مد معروف یعنی پل اسمیت “Paul Smith” رفته است که حاصل آن کانسپت جدید STRIP است!

با ما همراه باشید.

در این کانسپت شاهد بهره‌مندی از استایل مدرن و جذاب مینی همراه استفاده از مواد پایدار و بازیافتی جالب توجهی هستیم. این خودروی مفهومی هر چند بر مبنای مدل برقی مینی کوپر SE توسعه یافته است اما بسیاری از اجزای اصلی آن با قطعاتی متفاوت جایگزین شده‌اند.

شاید بتوان گفت در کانسپت مینی STRIP ارتباط قویی بین طراح و طرح نهایی دیده می‌شود که به صورت باشکوهی آشکار گشته است که در آن رگه‌های پاپ آرت می‌درخشد!

مینی می‌گوید:

“در این خودرو، سادگی، شفافیت و پایداری مضامین اصلی فرآیند طراحی را تشکیل می دهند.”

خودروی-بازیافتی

این مفاهیم انتزاعی نیستند، چرا که این اثر جذاب از نظر اجزا به معنای واقعی کلمه ساده شده است. بخش بزرگی از آن شفاف بوده و اجزای بازیافتی و تجدیدپذیر به خوبی انتخاب و طراحی شده‌اند.

در نمای بیرونی از پلاستیک و ورقه‌های گالوانیزه خام در قسمت‌های مختلف استفاده شده، که تنها برای حفاظت از آنها در برابر خوردگی، یک لایه رنگ شفاف مثل یک کت بیرنگ، روی آنها کشیده شده است. اسپلیتر و سپر عقب هم با کمک فناوری چاپ سه‌بعدی و از پلاستیک‌های بازیافتی ساخته شده‌اند!

رینگ‌های این خودرو مفهومی پوششی ایرودینامیک به خود گرفته که جنس آن به همراه سپر و همچنین سقف پانورامیک بزرگ از “Perspex” (نوعی پلاستیک شفاف) است.

داخل-کابین-کانسپت-مینی-STRIP

در داخل کابین قسمت‌هایی از بدنه بدون پوشش رها شده است و ساختار فلزی آن کاملا نمایان است، که کاملا حسی عجیب و دوست داشتنی ایجاد می‌کند! در ادامه قسمت‌هایی مثل قسمت فوقانی داشبورد، پنل درها و آفتابگیرها هستند که  جنسی از چوب پنبه بازیافتی دارند. مینی می‌گوید فرایندهای ساخت این ماده که جایگزین فوم‌های رایج شده، با جذب دی‌اکسیدکربن همراه است!

یکی از نکات دوست داشتنی طراحی داخلی این کانسپت تفاوت داشبورد آن است چرا که در داشبورد کانسپت مینی STRIP خبری از نمایشگر دیجیتالی نیست و به جای آن تنها یک نگهدارنده گوشی موبایل دیده می‌شود! این درحالیست که این روزها تمامی برندها در تلاش ساخت نمایشگرهای هرچه بزرگتر و کامل‌تر هستند.

فرمان آلومینیومی هم فاقد فوم رایج بوده و مثل فرمان دوچرخه، با نوار مخصوصی که هنگام کهنگی براحتی قابل تعویض است، پوشانده شده است؛ به غیر از این‌ها قسمت میانی فرمان یک ایربگ را در خود جای داده و همانند پنل درها پوششی پارچه‌ای دارد!

صندلی‌ها نیز با یک پوشش پارچه‌ای کاملا قابل بازیافت ساخته شده است. در این کانسپت حتی زیرپایی‌ها از پلاستیک بازیافتی تولید شده و کمربندها و دستگیره‌های در نیز با جنسی از طناب کوهنوردی نصب شده‌اند.

همانطور که مشهود است پل اسمیت با طراحی کانسپت مینی STRIP، ورود به دنیای بازیافتی‌ها را در صنعت خودرو فراهم آورده است! پل اسمیت در دوران کاری خود فعالیت‌های زیادی داشته است که شاید بتوان از استریپ به عنوان یکی از جذاب‌ترین‌ها یاد کرد. چرا که این خودرو در زمینه طراحی در کمال سادگی، واقعا شگفت‌انگیز به نظر می‌آید!

البته لازم به ذکر است که شاید مینی در محصولات اخیرش از المان‌های مینیمال قدیمی برندش دور شده است که این امر در اندازه خودروهای این برند مشهود است. اما این کانسپت نشان می‌دهد که مینی در جست و جوی همان المان‌های قدیمی، مینیمال و در عین حال مدرن است که حسی دلچسب برای طرفداران این برند قدیمی به وجود می‌آورد!

البته این کانسپت هرگز به مرحله تولید نخواهد رسید، چرا که اساسا این یک خودرو دارای یک رویکرد غیر خودرویی است. از طرفی این شرکت تایید کرده است که از المان‌های طراحی و مواد بازیافتی آن در محصولات آتی خود بهره خواهد برد.

در کل شیوه‌ی پل اسمیت سبب شده است که نتیجه نهایی یک خودروی سازگارتر با محیط زیست و سبک‌تر از مدل‌های تولید انبوه باشد که آن هم به نوبه خود افزایش برد حرکتی و بهبود عملکرد را در پی دارد!

در بخش پیشرانه، جدیدترین مفهومی مینی تفاوتی با کوپر SE نداشته و نیروی خود را از همان پیشرانه برقی ۱۸۱ اسب بخاری دریافت می‌کند. انرژی این پیشرانه نیز توسط پک باتری ۳۲.۶ کیلووات ساعتی تامین می‌شود که با توجه به سبک‌تر بودن این کانسپت، به نظر برد بیشتری را برای خود فراهم آورده است!

 

 

 

 

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com