کاربراتور

کاربراتور چیست؟

کاربراتور خودرو وظیفه دارد بنزین و هوا را به مقدار مناسب با هم مخلوط کرده و آن مخلوط را به داخل سیلندرها وارد کند. کاربراتورها اگرچه در اتومبیل های جدید یافت نمی شوند ، سوخت را به موتورهای هر وسیله نقلیه از اتومبیل های مسابقه ای افسانه ای تا اتومبیل های لوکس و پیشرفته وارد می کنند.

آنها تا سال ۲۰۱۲ در NASCAR (انجمن ملی مسابقات خودروهای ارتقا یافته)مورد استفاده قرار می گرفتند و بسیاری از علاقه‌مندان به اتومبیل‌های کلاسیک هر روز از وسایل نقلیه کاربراتی استفاده می‌کنند. با وجود داشتن طرفداران پر و پا قرص، کاربراتورها باید چیز خاصی را به کسانی که ماشین دوست دارند ارائه دهند.

کاربراتور خودرو چگونه کار می‌کند؟

کاربراتور خودرو

کاربراتور خودرو برای جذب هوا و سوخت به داخل سیلندرها به خلا ایجاد شده توسط موتور متکی است. این سیستم به دلیل سادگی و سهولت مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفت. دریچه گاز می‌تواند باز و بسته و باعث شود هوا بیشتر یا کمتر به موتور وارد شود. این هوا از طریق یک دهانه باریک به نام ونتوری حرکت می‌کند. این دهانه خلا لازم برای روشن نگه داشتن موتور را ایجاد می‌کند.

برای دریافت ایده‌ای از نحوه کارکرد ونتوری، رودخانه‌ای را که به صورت عادی جریان دارد تصور کنید. این رودخانه با یک سرعت ثابت در حال حرکت است و عمق آن به نسبت طولش مناسب است. اگر یک قسمت باریک در این رودخانه وجود داشته باشد، آب باید با همان حجم سرعت بگیرد تا در همان عمق عبور کند. پس از بازگشت رودخانه به عرض اصلی پس از گلوگاه، آب همچنان سعی می‌کند همان سرعت را حفظ کند. این باعث می‌شود که آب با سرعت بالاتر در قسمت انتهایی گلوگاه، آبی را که به گلوگاه نزدیک می‌شود بکشد و خلا ایجاد کند.

به لطف ونتوری، در داخل یک کاربراتور به اندازه کافی خلا وجود دارد تا هوایی که از آن عبور می‌کند، به طور مداوم گاز را از دریچه خارج کند. این دهانه در داخل ونتوری، جایی است که سوخت از محفظه شناور می‌تواند قبل از ورود به سیلندرها با هوا مخلوط شود. محفظه شناور مقدار کمی سوخت را مانند یک مخزن نگه می‌دارد و اجازه می‌دهد تا سوخت به راحتی به سمت دریچه جریان یابد. با باز شدن دریچه گاز، هوای بیشتری به داخل موتور کشیده می‌شود و سوخت بیشتری را با خود به همراه می‌آورد که باعث می‌شود موتور قدرت بیشتری تولید کند.

کاربراتورها در طی سال‌های مختلف به اشکال و اندازه‌های مختلف ساخته شده‌اند. موتورهای کوچک ممکن است فقط از یک کاربراتور تنها با یک دریچه استفاده کنند تا سوخت را به موتور وارد کنند، در حالی که موتورهای بزرگتر می‌توانند از دوازده دهانه استفاده کنند تا در حرکت بمانند.

مقاله انژکتور خودرو چیست و چگونه کار می‌کند را هم مطاله کنید.

سرنوشت کاربراتورها

کاربراتور ماشین

از دهه ۱۹۸۰، تولیدکنندگان کاربراتورها را به نفع انژکتورها کنار گذاشته‌اند. هر دو کار یکسانی را انجام می‌دهند، اما موتورهای پیچیده و مدرن به دلیل تزریق سوخت دقیق‌تر (و قابل برنامه ریزی) از سیستم انژکتور استفاده می‌کنند. دلایلی که برای این کار وجود دارد:

تزریق سوخت می‌تواند سوخت را مستقیماً به داخل سیلندر منتقل کند، اگرچه گاهی اوقات از بدنه دریچه گاز استفاده می‌شود تا یک یا دو انژکتور سوخت را به چندین سیلندر برساند.

سوخت رسانی دقیق‌تر است و سوخت کمتری را هدر می‌دهد. بخار بنزین نیز کمتر است به همین دلیل، احتمال آتش سوزی کمتر است.

تعمیر کاربراتور از انژکتور بسیار راحت‌تر است اما انژکتور هر ۸ ماه الی ۱ سال خراب می‌شود ولی کاربرات موتور هر ماه نیاز به تنظیم دارد.

کاربراتورها علیرغم کهنه بودن، قسمت بزرگی از تاریخ خودرو هستند و به روشی کاملاً مکانیکی و هوشمندانه کار می‌کنند.

 

سرویس های مرتبط:

خرید اقساطی خودروی همراه ماشین

خدمات بیمه خودروی همراه ماشین

خدمات امداد خودروی همراه ماشین

خدمات کارشناسی خودرو همراه ماشین

خدمات تعمیر در محل همراه ماشین

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com