واحد ECU یا کامپیوتر خودرو

ای‌سی‌یو یا کامپوتر خودرو از اصلی‌ترین قسمت‌های خودروهای امروز است که کنترل و هماهنگی قسمت‌های مختلف خودرو را بر عهده دارد.

ورودی‌های این کامپیوتر سنسورهایی هستند که در سرتاسر خودو نصب شده‌اند و خروجی‌های آن نیز دستورهایی جهت چراغ‌ها و یا سایر پردازنده‌ها هستند. هر چه تعداد این سنسورها بیشتر باشد، به‌طور یقین کامپیوتر درک بهتری از شرایط موتور پیدا کرده و می‌تواند شرایط بحرانی کارکرد موتور را بهتر تشخیص دهد.

به هر دلیلی اگر ECU  بد کار کند و یا از کار بیفتد، ماشین از کار افتاده و دیگر قابل حرکت نخواهد بود.

هر کامپیوتر خودرو از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که هر بخش وظیفه خاصی را در کنترل خودرو بر عهده دارند. معمولا هر کامپیوتر خودرو از قسمت‌های مبدل‌های آنالوگ به دیجیتال، خروجی‌های دیجیتال سطح بالا، مبدل های دیجیتال به آنالوگ،  فرم دهنده‌‌های سیگنال و میکرو چیپ ارتباطی تشکیل می‌شود. وظیفه کنترل و چک کردن سنسورهای مختلف خودرو بر عهده این بخش‌ها است.

مبدل‌های آنالوگ به دیجیتال خروجی‌های سنسورهایی نظیر سنسور اکسیژن را خوانش می‌کند. خروجی‌های دیجیتال سطح بالا وظیفه ارسال دستور جرقه‌زنی، باز و بسته نمودن مسیر تزریق سوخت و روشن و خاموش کردن فن خنک‌کننده را بر عهده دارد. در مورد مبدل‌های دیجیتال به آنالوگ چون گاهی جهت تحریک و کنترل برخی اجزای موتور نیاز به سیگنال‌های آنالوگ است و از آنجا که ریزپرازنده به صورت دیجیتالی هستند بنابراین نیاز به این مبدل‌‌ها است.  گاهی بر روی ورودی‌ها و خروجی‌های ECU باید تغییراتی اعمال گردد تا تطابق لازم با شرایط سیستم را داشته باشد. فرم دهنده‌ها مدارهایی هستند که جهت تنظیم سطح سیگنال ورودی و خروجی به کار برده می‌شوند. چیپ‌های ارتباطی هم ارتباطات بین ورودی‌ها و‌ خروجی‌ها را برقرار می‌کند.

پس وضایف اصلی ای‌سی‌یو شامل مواردی چون نظارت بر کارکرد کلی موتور، نمایش میزان مصرف سوخت، نمایش باز یا بسته بودن درب‌ها، نمایش میزان باد لاستیک، نمایش اطلاعات کارکرد موتور به راننده، نمایش هشدارهای مربوطه، تنظیم مصرف سوخت، تنظیم درجه ریخته شدن سوخت در انژکتور خودرو، تنظیم میزان آلایندگی، شناسایی وضعیت‌های بحرانی خودرو، محاسبه کارکرد خودرو با استفاده از داده‌های خروجی می‌شود.

سرویس های مرتبط:

خرید اقساطی خودروی همراه ماشین

خدمات بیمه خودروی همراه ماشین

خدمات امداد خودروی همراه ماشین

خدمات شهروندی خودرو همراه ماشین

خدمات کارشناسی خودرو همراه ماشین

خدمات تعمیر در محل همراه ماشین

مطالب مرتبط

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com