یکی از قطعات مهم در موتور خودرو واتر‌پمپ است که با به٬جریان انداختن مایع خنک‌کننده یا همان ضد٬یخ مانع از آسیب رسیدن پیشرانه خودرو می‌شود. به‌همین‌دلیل با مشاهده کوچکترین علائم خرابی واتر پمپ ماشین و عدم کارکرد مناسب آن، باید حتما نسبت به رفع عیب و تعویض احتمالی قطعات، اقدام کنیم.

واترپمپ قطعه‌ای با عملکردی ساده‌است که نقشی حیاتی در خودرو شما ایفا می‌کند و با به حرکت درآوردن آب در اطراف موتور و سیلندرهاُ آنها را خنک می‌کند و سپس آب داغ را به رادیاتور باز می‌گرداند تا دمای آن در اثر برخورد با جریان هوا کاهش یابد.

هنگامی‌که موتور وسیله نقلیه در حال کار است، مایع خنک‌کننده وارد واتر٬پمپ می‌شود. میل لنگ، پروانه واتر پمپ را به کار می‌اندازد و این پره‌ها مایع خنک کننده را در سرتاسر موتور به گردش در‌می‌آورد.

مایع خنک‌کننده موتور توسط پره‌های پمپ به داخل سر سیلندر و بلوک موتور منتقل می‌شود، پس از آن درون رادیاتور جریان پیدا کرده و دوباره به واتر پمپ می‌رود و این فرآیند بصورت پیوسته انجام می‌گیرد و سرعت چرخش مایع خنک کننده بستگی به دور موتور دارد، اگر این کار به درستی انجام نگیرد، گرمای موتور به شدت افزایش می‌یابد و می‌تواند به موتور آسیب برساند، کار نکردن این قطعه حتی در عرض چند دقیقه نیز می‌تواند صدمات جدی به خودروی شما وارد کند.

واترپمپ‌ها چند علامت هشدار دهنده دارند که نشان می‌دهد در حال خراب شدن هستند. تومبیل‌های مدرن داری مانیتور داخلی هستند که می‌‎توان به وسیله آن‌ها دمای موتور را بررسی کرد و در صورت نشان دادن دمای بیش از حد موتور توسط مانیتور، نسبت به تعمیر ان اقدامات لازم را انجام داد. اگر موتور ماشین شما بیش از اندازه گرم می ‌شود، ممکن است به این دلیل باشد که پمپ آب ماشین شما وظیفه خود را به خوبی انجام نمی‌دهد.

هرگونه سر و صدا از ناحیه واترپمپ می‌تواند نشان‌دهنده مشکل در قطعات داخلی واترپمپ باشد. این مشکل معمولا به خاطر تسمه شل به وجود می­‌آید که در هنگام چرخش، صدای وزوز و یا جیغ می‌دهد. در چنین شرایطی اگر نسبت به تعمیر و یا تعویض پمپ آب اتوموبیل خود اقدامات لازم را انجام ندهید ممکن است باعث آسیب رسیدن به قطعات دیگر ماشین از جمله موتور آن شود.

علائم دیگری که ناشی از وجود پمپ آب فرسوده در ماشین است، نشت مایع خنک‌کننده از آن است که ناشی از فرسودگی واشر‌های آن است و در صورت نادیده گرفتن این علائم نشت مایع خنک کننده می ‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی جدی در ماشین شود. وجود مایع آبی، سبز و یا نارنجی روشن از زیر بخشی از وسیله نقلیه که پمپ آب در آن قرار دارد می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که واتر پمپ فرسوده و یا قطعه‌ای از آن که وظیفه نشت بندی را دارد، دچار مشکل شده و یا پوسته واترپمپ دچار شکستگی شده باشد.

پس همان‌طور‌که گفته شد، زمانی‌که پمپ آب به‌درستی کارکند، موتور ماشین دمای مناسب را حفظ می‌کند و در صورت عدم کارکرد، خارج شدن بخار از رادیاتور و یا موتور ماشین نشانه دیگری از فرسوده بودن پمپ آب است. همانطور که در بالا توضیح دادیم زمانی که پمپ آب به‌درستی کارنکند  دمای موتور ماشین افزایش یافته و ممکن است بخار از آن بلند شود. در صورت بروز چنین اتفاقی بلافاصله ماشین را به کنار جاده هدایت‌کرده و توقف کنید. هرگز با خودرویی که موتور آن بیش از حد داغ شده‌است، رانندگی نکنید و سریعا با یک مکانیک تماس بگیرید.

برای جلوگیری از خرابی واترپمپ این نکات را رعایت کنید:

پمپ آب ماشین خود را مرتبا چک کنید و مایع خنک‌کننده اتوموبیل خود را سر‌وقت تعویض کنید. هنگامی‌که واترپمپی که با تسمه تایم کار می‌کند را تعویض می‌کنید، تسمه تایم را هم همزمان تعویض کنید، به‌خصوص زمانی که واترپمپ نشتی داشته باشد. مشکل داغی بیش از حد موتور را سریعا رفع کنید، زیرا به پروانه داخل واترپمپ و آب­بندی موتور آسیب جدی وارد می‌کند. در آخر، اگر از مکانیکی خودرو سر در  نمی‌آورید و تخصص ندارید بهتر‌است اتوموبیل خود را مرتبا نزد مکانیک ببرید تا آن را بررسی کرده و در صورت وجود مشکل آن را برطرف نماید.

سرویس های مرتبط:

خرید اقساطی خودروی همراه ماشین

خدمات بیمه ای خودروی همراه ماشین

خدمات شهرداری خودرو همراه ماشین

خدمات کارشناسی خودرو همراه ماشین

مطالب مرتبط

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com