هدآپ دیسپلی

هدآپ دیسپلی

هرچه تکنولوژی تولید خودرو پیشرفت می‌کند، نحوه انتقال اطلاعات نیز در آن‌ها تغییر می‌کند. سنجه‌های آنالوگ(ابزارهایی مانند کیلومتر شمار عقربه‌ای و نشان‌گر سوخت و …) به سرعت در حال ناپدید شدن هستند و جای خود را به صفحه نمایش‌هایی می‌دهند که از میزان سرعت گرفته تا نقشه راه، همه در جلوی دید راننده نمایش داده می‌شوند.  در این دریای مواج تغییرات تکنولوژی هدآپ دیسپلی یکی از کاربردی‌ترین فناوری‌های خودروهای لوکس است.

هرچقدر ساختار تکنولوژی تولید خودرو به سمتی پیش می‌رود که متکی بر دریافت اطلاعات شود،  انتقادهایی پیش می‌آید مبنی بر این‌که، این میزان اطلاعات هرچند بسیار مفید است، اما ممکن است توجه راننده را از جاده منحرف کند. اما این نقد بر تکنولوژی هدآپ دیسپلی وارد نیست.

هدآپ دیسپلی یا  HUD دستگاه کاربردی و زیبایی است که با اتصال به درگاه یا همان پورت دیاگ خودرو که معمولا زیر فرمان قرار دارد. این وسیله کلیه اطلاعات خودرو را از قبیل سرعت، کیلومتر، دور موتور، میزان مصرف سوخت خودرو در هر لحظه(چه در حالی که خودرو روشن و در حال سکون باشد و چه در حال حرکت باشد)، دمای آب موتور، میزان ولتاژ باتری، شتاب لحظه‌ای خودرو، هشدار پایین بودن مقدار بنزین، خطاهای ای-سی-یو(ECU) و  اخطار ایربگ ، بر روی شیشه خودرو نمایش می‌دهد بدون این که نیاز باشد راننده برای دیدن آن‌ها چشم از جاده بردارد. هم‌چنین امکان تنظیم آلارم‌های مورد نیاز برای اعلام سرعت در بازه‌های مورد نظر راننده وجود دارد. هدآپ دیسپلی با امکان تنظیم شدت نوردهی بر روی شیشه مخصوص شب و روز و یا اتوماتیک بودن آن، می‌تواند اطلاعات را با سطح رویت مورد نظر راننده نمایش دهد به طوری که انگار شیشه خودرو یک صفحه ال-سی-دی است.

هدآپ دیسپلی HEAD UP DISPLAY

این تکنولوژی که باعث افزایش ایمنی در رانندگی می‌شود، بر روی برخی خودروهای لوکس مانند BMW در زمان تولید نصب می‌شود. ولی امکان نصب آن بر روی سایر خودروها نیز به آسانی وجود دارد. دلیل اهمیت این فناوری این است که در کسری از ثانیه که راننده برای بررسی یکی از اطلاعات مورد نیاز خود لازم است چشم از جاده بردارد ممکن است اتفاقات ناگوار و جبران‌ناپذیری رخ بدهد. اما این فناوری بر اساس تمرکز چشم راننده بر جاده ساخته شده و به راننده این امکان را می‌دهد که بدون این‌که حتی برای لحظه‌ای چشم از جاده بردارد، بتواند کلیه اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کند.

اولین موارد استفاده از این تکنولوژی بر روی جت‌های جنگنده در زمان جنگ جهانی دوم بود و از زمانی که در سال ۱۹۷۰ مورد استقبال خودروسازان حرفه‌ای قرار گرفت، انواع مختلفی از آن تولید و وارد بازار شد که برخی قابلیت اتصال به ماهواره را نیز دارا می‌باشند و این نشان می‌دهد به تدریج تعداد بیش‌تری از خودروها مجهز به فناوری هدآپ دیسپلی خواهند شد.

ساده‌ترین شکلی که یک تولید کننده می‌تواند این تکنولوژی را بر روی خودروی تولیدی خود قرار دهد این است که از یک سیستم ترکیبی استفاده کند که شامل یک پروژکتور است که می‌تواند اطلاعات را بر روی یک صفحه شفاف کوچک بتاباند. این صفحه شفاف می‌تواند بر روی داشبورد خودرو نصب شود و با روشن شدن خودرو از روی داشبورد باز شود و در مقابل دید راننده قرار بگیرد و با خاموش شدن خودرو و یا در صورت عدم نیاز راننده بسته شود. این صفحه ها دارای لبه‌هایی بسیار نازک و نرم و سطح محدب هستند به طوری که تقریبا نامرئی می‌باشند.

نوع دیگر هدآپ دیسپلی هم از پروژکتور استفاده می‌کند اما به جای استفاده از صفحه شفاف، مستقیماً اطلاعات را بر روی شیشه جلوی اتومبیل نمایش می‌دهد. برای استفاده از این تکنولوژی لازم است شیشه جلوی خودرو به گونه‌ای طراحی و ساخته شود که امکان بازتاب تصاویر ارسالی از پروژکتور را داشته باشد. این نوع HUD ها نسبت به نوع اول گران‌قیمت‌تر بوده و در حال حاضر فقط بر روی خودروهایی مانند BMW سری ۶- جاگوار XE و بنتلی سری بنتایگا،  و خودروهایی در این سطح نصب می‌شوند.

سرویس های مرتبط:

خرید اقساطی خودروی همراه ماشین

خدمات بیمه خودروی همراه ماشین

خدمات امداد خودروی همراه ماشین

خدمات کارشناسی خودرو همراه ماشین

خدمات تعمیر در محل همراه ماشین

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com