اصول نگهداری خودرو

نکات اصولی در نگهداری خودرو

رعایت کردن موارد زیر و مراقبت ویژه از خودرو باعث می‌شود اتومبیلی امن‌تر، سالم‌تر و با عمر طولانی‌تری داشته باشید.

۱. تعویض به موقع روغن موتور در زمان مشخص شده برای هر خودرو، بر اساس کیلومتر کارکرد آن از وارد شدن آسیب جدی به موتور خودرو به علت خشک شدن قطعات متحرک جلوگیری می‌کند بنابراین با مراجعه به دفترچه راهنما و آگاهی از میزان کارکرد حودرو برای تعویض روغن و نوع روغنی که برای ماشینتان مناسب است، از این آسیب جلوگیری کنید. در هر بار تعویض روغن موتور، فیلتر روغن را نیز عوض کنید.

تعویض روغن موتور

۲. خودرو در هنگام روشن بودن و کار کردن موتور حرارت زیادی را تولید می‌کند، شمع خودرو در نتیجه زیاد کار کردن و تحمل گرمای فراوان دچار آسیب و فرسودگی می‌شود. فراموش نکنید هر ۲۰ یا ۳۰ هزار کیلومتر شمع خودرو را تعویض کنید.

۳. یکی دیگر از نکات اصولی نگهداری خودرو که در نظر تعداد زیادی از دارندگان خودرو از اهمیت کمی برخوردار است، چک کردن فشار باد لاستیک‌ها است. میزان فشار باد توصیه شده توسط کارخانه،  در پشت درپوش درب باک بنزین و یا داخل درب صندوق عقب و یا روی ستون وسط (B) سمت راننده نوشته شده است. دست کم ماهی یک بار فشار باد لاستیک‌ها را اندازه بگیرید. در فصل تابستان سعی کنید هر ۱۵ روز این کار را انجام دهید.

۴. یک مورد دیگر که غفلت در رسیدگی به آن منجر به آسیب شدیدی در موتور خودرو می‌شود، تسمه تایم ماشین است. با مراجعه به دفترچه راهنما ببینید که زمان تعویض تسمه خودرویتان بعد از چند کیلومتر کارکردن است. بهترین تسمه تایم برای هر خودرو، همان مدلی است که کارخانه تولیدی خودرو معرفی می کند. و معمولا هر شش هزار کیلومتر نیاز به تعویض دارد.

تسمه خودرو

۵. تعویض به موقع روغن گیربکس را فراموش نکنید چرا که تعویض به موقع آن باعث سلامت و روان کارکردن گیربکس خودرو می‌شود و از آسیب‌های پر هزینه جلوگیری می‌کند. کیلومتر تعویض آن بستگی به نوع روغن و گیربکس خودرو و شرایط کارکرد آن دارد.

۶. فیلتر هوای موتور از ورود خاک و خاشاک و حشرات و … جلوگیری می‌کند و باید بسته به میزان و نوع استفاده از خودرو اقدام به تعویض آن کنید. برای خودروهایی که کارکرد بالایی دارند معمولا هم‌زمان با تعویض روغن، فیلتر هوا را هم باید عوض کرد.

۷. لنت ترمز مرور زمان در اثر گرفتن ترمز، ساییده شده،  ضخامت آن، کم می‌شود و و به فلز می‌رسد و به دیسک چرخ و کالیبرها آسیب می‌زند. همچنین باعث ضعبف عمل کردن ترمزهای خودرو می‌شود و ممکن است آسیب جانی برایتان در بر داشته باشد. بنابراین چک کردن ضخامت لنت ترمزها را به تعویض نیندازید و نسبت به نشانه‌هایی چون ایجاد صدای غیرمعمول هنگام گرفتن ترمز، نامتناسب بودن عملکرد ترمز با فشار وارده بر پدال و نامیزان شدن فرمان خودرو زمان ترمز گرفتن توجه کنید. سیستم ترمز ها هم سالانه دو بار چک شوند.

۸. سالی یک بار آب رادیاتور یا همان ضد یخ را تعویض کنید.

۹. همیشه به چراغ‌های هشدار خودرویتان توجه کنید. روشن شدن این چراغ‌ها می‌تواند نشانه بروز مشکلی در خودرو باشد که باید در اسرع وقت در صددرفع آن برآیید.

۱۰. هر شش ماه یک‌بار قطعات لاستیکی و پلاستیکی خودرو را چک کنید. برق خودرو را هم فراموش نکنید و هرگز از کنار سیم‌هایی که روکش آن‌ها معیوب است به‌سادگی عبور نکنید.

۱۱. بررسی باتری اتومبیل را فراموش نکنید و از میزان شارژ آن اطمینان حاصل کنید.

۱۲. نگهداری از باتری یکی از مهمترین نکات اصولی در نگهداری از خودرو است. باتری‌های خودرو را تمیز کنید. قطب های باطری دچار جرم‌گرفتگی می شوند و باعث می‌شوند جریان برق قطع شود و باتری بار منفی را به بیرون انتقال دهد بنابراین باید تمیز شوند.

باتری خودرو

اصول نگهداری خودرو در این موارد خلاصه نمی شود. برای عملکرد بهتر ماشین و طول عمر بیشتر آن این لیست را برایتان تهیه کردیم ولی این تمامی سرویس هایی که باید انجام بگیرند نیست و مراجعه به نمایندگی و داشتن یک مکانیک مطمئن و متخصص بهترین برنامه برای نگهداری و سرویس خودرو شما است.

 

سرویس های مرتبط:

خرید اقساطی خودروی همراه ماشین

خدمات بیمه خودروی همراه ماشین

خدمات امداد خودروی همراه ماشین

خدمات شهروندی خودرو همراه ماشین

خدمات کارشناسی خودرو همراه ماشین

خدمات تعمیر در محل همراه ماشین

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com