در نزدیکی هر چرخ خودرو قطعه‌ای هیدرولیکی یا مکانیکی به‌شکل لوله تعبیه می‌شود و یک سر آن به اتاق یا شاسی خودرو و سر دیگر آن به قطعه‌ای متحرک از سیستم تعلیق، مانند پوسته اکسل یا طبق متصل می‌شود که وظیفه آن کنترل نوسانات فنر است.

سیستم تعلیق خودرو در وظایف دیگری مانند هدایت خودرو، شتاب گرفتن آن و همچنین ترمز و توقف خودرو نقش مهمی را ایفا می‌کند.

سیستم تعلیق علاوه بر تحمل وزن خودرو، باید ضربات وارد از سطح جاده را جذب و از طریق تبدیل آن به ارتعاش این ضربات را مدیریت کند. اگر به سیستم تعلیق در حال ارتعاش ارتعاش جدیدی وارد شود دامنه ارتعاشات با هم جمع و تولید لرزش می‌کند که برای سرنشینان بسیار ناراحت‌کننده است و به‌همین دلیل استفاده از کمک‌فنر ضرورت پیدا می‌کند.

دیگر وظایف فنر خودرو شامل جلوگیری از انتقال ضربات جاده به اتصالات، بالا بردن نیروی کششی چرخ ها ی محرک و افزایش تسلط و کنترل راننده بر خودرو.

بنابراین عملکرد کمک‌فنرها تاثیر مستقیمی بر کیفیت رانندگی و طول‌عمر سایر قطعات خودرو نظیر چرخ‌ها، فنرها، بلبرینگ‌ها، جعبه فرمان، گیربکس و دیفرانسیل دارد.

کمک فنرها انواع مختلفی دارند که هر کدام به توجه به وزن، اندازه و نوع کاربری خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال خودروهای سواری معمولا از کمک‌فنرهای کوچک و نرم هیدرولیکی و گازی-بادی برخوردارند تا کمترین ضربه به اتاقک خودرو منتقل شود. از سوی دیگر خودروهای باری که وزن زیادی را باید تحمل کنند از کمک‌فنرهای سفت و خشک‌تری استفاده می‌کنند. از مورد استفاده‌ترین انواع کمک‌فنر می‌توان به کمک‌فنر هیدرولیکی یا همان روغنی، کمک‌فنر گازی یا بادی، کمک‌فنر تلسکوپی، کمک‌فنر هیدرواستاتیکی و کمک‌فنر اهرمی اشاره کرد.

به‌دلیل این‌که کمک‌فنرها ارتباط مستقیمی با ایمنی سرنشینان و خودرو دارد، به‌نشانه‌های خرابی کمک‌فنرها بسیار دقت کرده و در صورت دیدن هر مشکلی با مراجعه به متخصص مشکل را برطرف کنید.

ایرادات متداول در کمک فنر خودرو شامل موارد زیر است:

 • نشتی روغن از کمک‌فنرها
 • وجود سر‌و‌صدا در زمان عبور از مسیرهای ناهموار، هنگام شتاب گرفتن یا ترمزهای شدید
 • ساییدگی سریع و غیر‌یکنواخت لاستیک‌ها
 • کاهش ارتفاع خودرو
 • رقصیدن چرخ‌ها روی جاده
 • عدم تعادل خودرو و کشیده شدن به یک سمت در هنگام رانندگی
 • افزایش وزن خودروها در مدت زمان زیاد، رانندگی مداوم در جاده های ناهموار، ترمزهای ناگهانی و عبور با سرعت زیاد از پستی و بلندی ها از جمله عواملی هستند که موجب افزایش فشار به کمک‌فنرها می‌شود.

برای افزایش طول عمر کمک فنرموارد زیر را رعایت کنید:

 • بالانس کردن دوره‌ای لاستیک‌ها
 • روغن‌کاری دوره‌ای اجزای سیستم تعلیق مانند سیبک‌ها در صورتی که دارای گریس‌خور باشند
 • تعویض کردن لاستیک‌های فرسوده
 • جلوگیری از ترمزهای ناگهانی
 • به یاد داشته باشید تعویض کمک‌فنرها باید به‌صورت دوتایی انجام گیرد. بنابراین هنگامی که یکی از کمک‌فنرهای جلو یا عقب آسیب می‌بیند بهتر است جفت کمک‌فنرهای جلو یا عقب باهم تعویض شوند چراکه عملکرد قطعه کارکرده بر قطعه جدید اثر گذاشته و ممکن است موجب خرابی آن شود.

سرویس های مرتبط:

خرید اقساطی خودروی همراه ماشین

خدمات بیمه خودروی همراه ماشین

خدمات حمل و امداد خودروی همراه ماشین

خدمات شهروندی خودرو همراه ماشین

خدمات کارشناسی خودرو همراه ماشین

خدمات در محل خودروی همراه ماشین

مطالب مرتبط

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com