موتورهای-۱۲-سیلندر-لامبورگینی

موتورهای ۱۲ سیلندر لامبورگینی و بازگشت آن، خبری خوب برای طرفداران موتورهای بنزینی!

چندی پیش بود که خبر بازنشستگی لامبورگینی اونتادور با رونمایی از آخرین نسخه آن یعنی اولتیمای منتشر شد و گفته شد که پس از این، تولید اونتادور بعد از گذشت ده سال به عنوان یکی از اسطوره‌های سوپراسپورت‌ها به پایان می‌رسد! اما در کنار این خبر تیتر پایان موتورهای ۱۲ سیلندر محبوب لامبورگینی نیز دیده می‌شد، در حالی که موتورهای دوازده سیلندر لامبورگینی خیلی قبل‌تر از اونتادور مشهور شده بودند. این برند همیشه مشتریانش را با موتورهای ۱۲ سیلندر تنفس طبیعی به نهایت سرعت و قدرت می‌رساند! خبر توقف تولید اونتادور و کنار گذاشته شدن صدای موتور ۱۲ سیلندر لامبورگینی و پیش بینی استفاده از موتور برقی در جانشین آینده اونتادور طرفداران حوزه خودرو را بسیار آزرده خاطر کرده بود چرا که واقعا نمی‌توان تصور کرد چیزی بتواند فقدان صدای خاص موتورهای دوازده سیلندر گاو وحشی ایتالیایی را جبران کند!

 

اما لامبورگینی پس از گذشت مدتی با انتشار خبر بازگشت موتورهای ۱۲ سیلندر لامبورگینی، طرفداران خود را شگفت زده کرد!

مدیرعامل لامبورگینی جناب (استفان وینکلمن) به تازگی در مصاحبه‌ای با وب سایت Autoblog، گفته است که آنها قصد ندارند موتورهای ۱۲ سیلندر را به صورت کامل کنار بگذارند، بلکه در حال طراحی و ساخت یک موتور V12 جدید هستند و جانشین اونتادور قطعا از آن بهره خواهد برد. همچنین ایشان برخی از مشخصات این موتر را فاش کرده‌اند.

لامبورگینی+اونتادور

موتور ۱۲ سیلندری که در اونتادور استفاده شده بود دومین موتور V12 ساخته شده توسط این کمپانی بود، به گونه ای که پیش از آن، پیشرانه Bizzarini V12، که توسط Giotto Bizzarini در اوایل دهه ۱۹۶۰ طراحی شده بود، نخستین بلوک ۱۲ سیلندر لامبورگینی به حساب می‌آمد. این پیشرانه ابتدا در قالب یک نسخه ۳.۵ لیتری V12 در سال ۱۹۶۳ معرفی شد و بعدها به شکل نمونه ۶.۵ لیتری نیز در مدل مورسیه لگو LP 640 به کار رفت. اما موتوری که به مدت ده سال بر روی اونتادور استفاده می‌شد، در آخرین نسخه خودش در قالب یک پیشرانه ۶.۵ لیتری با ۷۷۰ اسب بخار قدرت و ۵۳۱ پوند فوت گشتاور در اونتادور اولتیمای ظاهر شد!

بنابر گفته‌های مدیرعامل این کمپانی، موتور جانشین اونتادور نسل جدیدی از موتورهای V12 لامبورگینی خواهد بود اما این پیشرانه با پسوند (هیبردی) همراه است! بله موتور جدید ۱۲ سیلندر تنفس طبیعی لامبورگینی به یک سیستم هیبریدی جدید مجهز است. در حقیقت لامبورگینی از این ترکیب منحصر به فرد به عنوان بهترین تکنولوژی‌ موجود برای زنده نگه داشتن موتورهای ۱۲ سیلندر استفاده کرده است. علاوه بر اینها قطعا قدرت بیشتری از این ستاره ایتالیایی خواهید دید! لازم به ذکر است که لامبورگینی پیش از این با استفاده از همان موتور ۱۲ سیلندر اونتادور این تکنولوژی را در مدل خاص و محدود سیان تجربه کرده است.

سیان دقیقا با همان پلتفرم و موتور اونتادور با طراحی بسیار متفاوتی ساخته شده بود، مدلی که گفته می‌شود در اصل مقدمه‌ای بر جانشین اونتادور است و در حال حاضر استفاده از تکنولوژی هیبریدی به عنوان یک نقطه مشترک، بر این حرف شدت می‌بخشد و می‌بینیم که لامبورگینی قبلتر این تکنولوژی را امتحان کرده است. البته موتور آینده ۱۲ سیلندر هیبریدی اونتادور کاملا با سیان متفاوت خواهد بود و فقط در بهره بردن از این تکنولوژی اشتراک داشته و احتمالا طراحی نزدیکی به سبک طراحی سیان در جانشین اونتادور خواهیم دید.

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com