با اعلام تیراژ خودروهای سواری در فروردین مشخص شد تولید هفت محصول که تقریبا همه آنها مونتاژی هستند، متوقف شده است. طبق صورت‌های مالی ارائه شده به بورس ازسوی خودروسازان بزرگ کشور، در نخستین ماه امسال، پژو ۲۰۰۸، تندر-۹۰ (در ایران‌خودرو)، چانگان، آریو، دانگ‌فنگ، سوزوکی گرندویتارا و سراتو هیچ تولیدی نداشته‌اند. در این بین، به نظر می‌رسد تولید برخی از این محصولات برای همیشه (حداقل تا وقتی تحریم هست) متوقف شده و برخی دیگر همچنان امکان بازگشت‌شان به خطوط تولید ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو وجود دارد.

در بین محصولات حذفی ایران‌خودرو در فروردین،توقف تولید دانگ‌فنگ احتمالا بیشتر از ناحیه مشکلات مقطعی تامین قطعات (مختل شدن روند تامین از ناحیه شیوع ویروس کرونا در جهان) است و به‌همین دلیل احتمال دارد باز هم دوباره به خطوط تولید این شرکت برگردد. این در حالی است که به نظر می‌رسد تولید پژو ۲۰۰۸، سوزوکی گرندویتارا و تندر-۹۰ به‌طور کامل متوقف شده و این سه محصول حداقل تا وقتی پای تحریم در میان است، امکان تولید نخواهند داشت. مرور آمارهای تولید در سال گذشته نشان می‌دهد تولید ویتارا از مدت‌ها قبل در ایران‌خودرو خراسان متوقف شده و دلیل آن، عدم ارسال قطعات از شرکت مادر (سوزوکی ژاپن) بوده است. این شرکت ژاپنی از بیم آنکه گرفتار جرایم آمریکایی‌ها مبنی بر عدم تبعیت از تحریم خودروسازی ایران نشود، ارتباط خود را با ایران‌خودرو به سرعت قطع کرد.

دیگر محصول حذفی ایران‌خودرو به نام تندر-۹۰ نیز به سرنوشت ویتارا دچار شده، چرا‌که به‌دلیل تحریم، رنو مدت‌هاست ارسال قطعات به ایران را متوقف کرده است. از آن سو اما پژو ۲۰۰۸ نیز سرنوشتی مشابه ویتارا و تندر-۹۰ دارد، چون مدت‌هاست قطعات آن از سوی شرکت فرانسوی به ایران ارسال نمی‌شود. ایران‌خودرو به مدد قطعاتی که حدفاصل خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و برجام و آغاز تحریم، تامین کرد، گویا توانسته بخش قابل توجهی از ۱۶ هزار پژو ۲۰۰۸ ثبت نامی در سال ۹۶ را تولید و تحویل مشتریان دهد.

حالا به‌بررسی وضعیت خودروهای حذفی در شرکت سایپا بپردازیم. تولید سراتو قطعا و برای همیشه در سایپا متوقف شده، چون مسوولان این شرکت مدت‌ها پیش رسما پایان حضور این محصول کره‌ای در خطوط تولیدشان را اعلام کرده‌اند. دیگر محصول سایپا به نام آریو مانند چاتگان اما احتمالا باز هم شانس تولید در این شرکت را خواهد داشت. در واقع به نظر می‌رسد این دو محصول نیز مانند دانگ‌فنگ ایران‌خودرو گرفتار اختلال مقطعی تامین قطعات شده‌اند. از هفته‌ها پیش به‌دلیل گسترده شدن ویروس کرونا در جهان، تامین قطعات به مشکل خورده است. در واقع ازآنجاکه پروازها چه از مبدا چین و چه به مقصد این کشور قطع شده، تامین قطعات محصولات چینی خودروسازی کشور نیز مختل است. از همین رو احتمالا توقف تولید امثال آریو، دانگ‌فنگ و چانگان به‌همین دلیل است و با رفع اختلال موردنظر، این محصولات احتمالا به خطوط تولید خودروسازان باز خواهند گشت.

منبع دنیای اقتصاد

سرویس های مرتبط:

خرید اقساطی خودروی همراه ماشین

خدمات بیمه ای خودروی همراه ماشین

خدمات کارشناسی خودرو همراه ماشین

مطالب مرتبط

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com