سایپا-شاهین

 حسین سلیمانی یکی از برجسته‌ترین طراحان حوزه خودرو در ایران به شرکت ایران خودرو پیوست! در کارنامه ایشان بدون شک طراحی زیباترین خودرو ملی، یعنی سایپا شاهین به چشم می‌خورد که ایشان نیز چندین سال پیش، پس از اتمام پروژه طراحی شاهین این شرکت را با انتقادهای زیادی ترک کردند. البته سایپا شاهین تنها فعالیت جناب سلیمانی در سایپا نیست.

حالا پس از چندین سال دوری از خودروسازان دولتی این بار، بنابر اخبار منتشر شده، وی هم اکنون در ایران خودرو به عنوان سرپرست بخش طراحی در مرکز تحقیقات ایران خودرو منصوب شده است!

فهرست باکیفیت‌ترین و بی‌کیفیت‌ترین خودروهای داخلی

حسین سلیمانی که امروز به عنوان سرطراح ایران خودرو شناخته می‌شود، قبل از این انتقادات بسیاری بر شرکت سایپا کرده بود و به دلیل برخی انتقادات از روند کار مرکز تحقیقات سایپا از این گروه جدا شد.

در همان دورانی که وی در گروه سایپا فعال بود به برخی طراحی‌ها در ایران خودرو از جمله دنا نیز انتقاداتی داشت و آن را همگون نمی‌دانست.

طراح-سایپا-شاهین

پس از جدایی از گروه سایپا نیز طی چندین مصاحبه وی گفته بود که شرکت‌های خودروسازی داخلی نیاز به یک امضای طراحی و پیگیری روندی مشخص در طراحی محصول دارند.

حتی ایشان در رابطه با طرح محبوب خود یعنی شاهین نیز گفته بود که شش سال پیش هنوز طرح‌هایی برای توسعه‌ی سبک طراحی شاهین (SP100) وجود داشت و مسیری را پیش گرفتیم که سبک طراحی خارجی بدنه ادامه پیدا کند.

اما مسئله این است که برای رسیدن به یک طرح با سبکی مشخص و تکامل یافته، نیازمند یک مسیر هستیم. طراحی و استایل خوب اتفاقی نبوده و تنها در یک محصول به دست نمی‌آید! بنابراین هر یک طرح خوب به تنهایی برای این خودروسازی‌ها فاقد ارزش است!

با تمامی این تفاسیر بازهم شاهین را می‌توان یک گام مثبت برای سایپا دانست، البته گامی با بیست سال تاخیر!

بد نیست بدانید که سایپا شاهین بر روی پلتفرم تویوتا یاریس سال ۲۰۰۰ میلادی طراحی و ساخته شده است که در اصل سایپا اطلاعات این خودرو را از یک کمپانی چینی خریداری کرده بود.

هرچند طراحی شاهین یکی از بهترین اتفاقات حوزه طراحی خودرو در ایران بوده است اما برخی از طرفداران حوزه خودرو،‌طراحی این خودرو را شبیه مدل هایی مانند بیوک اکسل یا کیا کادنزا می دانند. البته لازم به ذکر است که حسین سلیمانی طی یک مصاحبه بحث شباهت را به روندهای روز طراحی مربوط دانسته است.

ایمن‌ترین خودرو‌های داخلی ایران

 

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com