زمان-مناسب-تعویض-شمع-خودرو

شمع خودرو از جمله مهمترین قطعات است که اختراع آن به سال ۱۸۶۰ باز می‌گردد. در اتومبیل، شمع ابزاری است برای انتقال جرقه‌های متناوب برق داخل سیلندرها که در انتهای سیلندر و روی سرسیلندر در موتور اتومبیل نصب می‌شود. برق موتور که با حرکت متناوب دلکو به سر شمع‌ها می‌رسد، طوری تنظیم شده است که به هنگام فشردگی بخار بنزین در انتهای سیلندر جرقه‌ای از انتهای شمع ساطع شده، باعث انفجار بنزین و حرکت موتور می‌گردد. قسمت فلزی شمع که جرقه از میان آن‌ها ساطع می‌شود، معمولا از جنس مس، پلاتینیوم و یا ایریدیوم است که به همین ترتیب عمر طولانی تری در عملکرد دارند.

شمع‌ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از: شمع سرد، شمع گرم، شمع نیکلی، شمع پلاتینیومی، شمع ایریدیومی‌و شمع‌های چند الکترودی.

اجاره پارکینگ خودرو

در کل شمع خودرو باعث می‌شود که فشار کافی به ماشین وارد شود و به نوعی آن را هل دهد و سپس سیلندرها را به کار بگیرد. زمانی که ماشین به صورت دستی کار کند، می‌توان فهمید که چه زمانی نیاز به تعویض شمع خودرو دارد و همچنین می‌توانید با مطالعه دفترچه همراه ماشین، زمان مناسب را برای تعویض شمع خودرو بفهمید.

انواع مختلف شمع ماشین

اگر می‌خواهید که به طور منظم یک روتین و برنامه دقیق برای مراقبت از ماشین خود داشته باشید، باید تعویض شمع خودرو را جزء کارهای اصلی در این روتین مراقبتی قرار دهید. به عنوان نمونه اگر متخصص به شما گفت که باید به ازای هر ۴۰۰۰ کیلومتر یکبار روغن موتور را تعویض کنید، از همین رویه پیروی کنید. البته در مورد بعضی از شمع خودروهای کارخانه‌ای این قضیه فرق می‌کند و در نتیجه شمع خودروهای مختلف معمولا در زمان تعویض کردن با یکدیگر تفاوت دارند.

مثلا شمع خودروهای الکترودی که سرعت بالاتری نسبت به دیگر شمع خودروها دارند، کمی‌متفاوت‌تر می‌باشند. باید شمع این خودروها را زود به زود تعویض کنید. البته لازم به ذکر است که برخی از آن‌ها نیز برای طولانی مدت ساخته شده‌اند. مثلا شمع خودروهای پلاتینیوم و یا ایریدیوم مدت زمان بیشتری را دوام می‌آورند و زمان تعویض آن‌ها دیرتر است.

یاتاقان های میل لنگ چه مدت دوام دارند؟

همچنین باید به عادات رانندگی خود بسیار توجه داشته باشید. اگر جزء آن دسته افرادی هستید که معمولا سرعت بالایی دارند، باید زودتر شمع خودرو را تعویض کنید اما اگر حرکت و رانندگی شما آهسته‌تر است و برخورد نرم و سبکی با پدال دارید، یعنی طول مدت استفاده از شمع خودرو بیشتر می‌باشد.

نشانه‌های خرابی

زمان‌هایی وجود دارند که باید شمع خودرو را زودتر از زمان موعد همیشگی شان تعویض کنیم. عوامل مختلفی هم هستند که باعث ایجاد این شرایط می‌شوند که حتی می‌توانید شمع خودرو خود را به صورت روزانه بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید که هیچ اشکالی ندارد. در این قسمت به نشانه‌های نیاز برای تعویض شمع‌های موتور اشاره می‌کنیم:

● مشکلات مربوط به روشن کردن ماشین

دلایل زیادی برای روشن نشدن ماشین وجود دارد. باطری تمام شده، سوخت یا بنزین نداشتن یا نقص در قطعات خودرو از عوامل روشن نشدن ماشین است. گاهی اوقات نیز مشکل به شمع خودرو مربوط می‌شود. اگر می‌توانید اجزای الکتریکی ماشین را مثل چراغ‌ها، استریو و … را روشن کنید اما موتور شما روشن نمی‌شود، یعنی شمع خودرو دچار مشکل است که در چنین حالتی باید آن را تعویض کنید.

●سکون سفت و خشن

همه ما دوست داریم که خودروی مان بسیار نرم سر جای خود پارک شود و دچار خشونت و سفتی بیش از حد زیاد نباشد. همچنین دوست داریم که صدای آن مانند صدای یک موسیقی نرم باشد و هنگام ایستادن صدای شیهه، شکستگی و جیغ زدن ندهد. یکی از علت‌های رایج این موضوع، مشکل‌های موجود در شمع خودرو است.

● جرقه موتور

یکی از وظایف اصلی شمع خودرو، روشن کردن ماشین و همچنین جلوگیری از آتش گرفتن و یا جرقه زدن می‌باشد. شمع خودرو در این مواقع باید کار خود را با دقت بسیار بالا انجام دهد. این مشکل می‌تواند مربوط به سیم‌های به کار رفته در قسمت سوییچ و موتور نیز باشد اما از آن جایی که دسترسی به شمع خودرو راحت تر است، بهتر است که به عنوان اولین احتمال آن را تعویض کنید.

عوض کردن شمع ماشین

● مشکل گاز دادن و یا شتاب

اگر شمع خودروی شما پایداری کافی را نداشته باشد، در نتیجه گاز دادن به ماشین و یا شتاب گرفتن با آن به کار سختی تبدیل می‌شود. در چنین مواقعی قبل از هر کاری باید شمع خودرو خود را بررسی کرده و آن را تعویض کنید.

● مصرف بالای بنزین

یکی از چیزهایی که نشان می‌دهد شمع خودروی شما دچار مشکل شده و نیاز به تعویض دارد، این است که متوجه شوید خودروی شما به یکباره بنزین زیادی را مصرف می‌کند. معمولا مصرف بنزین در چنین مواقعی ۳۰ درصد بیش از مواقع معمولی می‌شود.

● روغن ریزی ماشین

زمانی که دیدید ماشین شما روغن ریزی پیدا کرده است، باید بیس و جای روغن را به خوبی تمیز کنید. اگر هنور روغنی درون آن باقی مانده است، یعنی نشتی و روغن ریزی دارد و هرچه سریع تر هم باید شمع خودرو و هم محفظه آن را تعویض کنید. خوشبختانه تعویض شمع خودرو یک کار آسان و البته با هزینه پایین است.

کویل چیست و چه کاربردی دارد؟

 

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com