شرکت‌های-فرانسوی

 وابستگی خودروسازی ایرانی به شرکت‌های فرانسوی، سابقه‌ای طولانی دارد. این موضوع نیز در چند دهه فعالیت سایپا و ایران‌خودرو کاملا مشخص است. همچنین بازار انحصاری خودرو ایران نیز برای رنو، سیتروئن و پژو جذاب است؛ چر اکه می‌توانند طی توافقاتی با خودروسازان ایران، به راحتی و بدون نگرانی از حضور رقبای خارجی، فرایند مونتاژ و فروش را به اجرا بگذارند.

مقاله بهترین خودروهای فرانسوی را هم مشاهده بفرمایید.

حالا امروز در این برهه حساس که امید به بهبود روابط بین المللی به وجود آمده است، عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران و فرانسه می‌گوید: شرکت‌های فرانسوی تمایل به حضور مجدد در بازار ایران داشته و این شرایط نیز نیازمند بهبود روابط سیاسی و شکل‌گیری توافق‌های بین‌المللی است.

این در حالیست که اولین تماس رسمی قدرت‌های اقتصادی جهان با حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور جدید کشور، با امانوئل مکرون (رئیس‌جمهور فرانسه) آغاز شد. بنابر آنچه از این گفت و گوی یک ساعته منتشر شده است، طرفین علاوه بر صحبت در مورد مسائل سیاسی، از ضرورت بیشتر شدن روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری خود نیز سخن گفته‌اند.

بازگشت-خودروسازان-فرانسوی-به-ایران

جناب رئیسی نیز از توسعه روابط با فرانسه بر اساس منافع مشترک و احترام متقابل صحبت به میان آورده است و بر توسعه روابط دو کشور نیز به‌ ویژه در زمینه‌های اقتصادی و تجاری تأکید کرده است.

از طرفی مکرون نیز بر تداوم گفت‌ و گو با هدف عمیق‌تر شدن روابط دوجانبه تاکید کرده است. همچنین رئیس جمهور فرانسه، تاکید کرده است که فرانسه به دنبال راه‌ حلی برای احیای برجام بوده و امیدوار است مذاکرات در این مورد دوباره آغاز شوند.

رنو همچنان امیدوار در ایران!

با تمامی این تفاسیر شاید برایتان جالب باشد که اساسا رنو از ایران نرفته است و همچنان منتظر بهبود اوضاع برای ادامه فعالیت‌هایش در ایران است!

محمدرضا نجفی‌منش، رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌ سازان خودرو و عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران و فرانسه، در مصاحبه‌ای با خبرآنلاین درباره احتمال بازگشت خودروسازان فرانسوی این چنین می‌گوید:

“خودروسازان فرانسوی که این روزهای درباره آنان صحبت می‌کنیم، رنو و پژو هستند که رنو اصلا از ایران نرفته است! یعنی دفتر این شرکت هنوز در ایران هست و مترصد هستند که اگر فضا آماده شود، فعالیت‌های خود را دوباره آغاز کنند.

از طرفی با توجه به اینکه رفتن آن‌ها به میل و اختیار خودشان نبوده است و تحت فشار قلدری مثل ترامپ بود که این شرکت‌ها را وادار به خروج از ایران کرد، اگر شرایط مهیا شود، به نظر من ادامه همکاری مشکلی ندارد و بلکه خوب هم هست!”

رنو-در-ایران

همچنین وی افزود:

“نکته این‌جاست که این بار فقط ما باید بیشتر دقت داشته باشیم که اگر فضا باز شد، بیشتر به سمت داخلی‌سازی حداکثری برویم. اگر ما بیش از ۹۰ درصد قطعات خودرو را بتوانیم در ایران تولید کنیم، اساسا هیچ‌گاه تحریم نخواهیم شد!

قرار است وبیناری با انجمن قطعه‌سازان فرانسه نیز داشته باشیم. بعد از تعطیلات تابستان که دو هفته دیگر تمام می‌شود، این وبینار برگزار خواهد شد و قطعه‌سازان نیز به صورت آنلاین با یکدیگر صحبت‌های اولیه را خواهند کرد. بر این اساس، اگر شرایط فراهم شود، شرکت‌های فرانسوی مشکلی با همکاری با ایران ندارند.”

تجربیات تلخ، باور بر اعتماد را سخت کرده است!

تجربه خروج فرانسوی‌ها و دیگر شرکت‌های خارجی از بازار خودرو ایران، تجربه بسیار تلخی بود که اوضاع نابسامانی را در بازار خودرو رقم زد! اما آیا شرکت‌های فرانسوی که بیشتر بازار خودرو ایران را در دست داشتند در این خروج مقصر هستند؟!

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌ سازان خودرو در پاسخ به این پرسش که آیا می‌شود دوباره به شرکت‌های فرانسوی اعتماد کرد؟ به نکات جالب توجهی اشاره کرده و می‌گوید:

“من دوباره تکرار می‌کنم، یک زمانی است که این شرکت‌ها با پای خودشان از ایران خارج شده‌اند، اما یک زمانی قلدری مثل آمریکا پای روی خرخره آن‌ها گذاشته است. ما باید شرایط را در نظر بگیریم. نه‌تنها شرکت‌های فرانسوی، بلکه شرکت‌های دیگر دنیا نیز که با ما کار می‌کردند، همین اتفاق برایشان افتاد. اما در حال حاضر شرایط تغییر کرده است. ما برای اینکه اتفاقات تلخ گذشته دوباره تکرار نشود، زمانی که همکاری‌ها مجدداً برقرار شد، باید بیشتر به این سمت برویم که میزان داخلی‌سازی را حداکثری کنیم. دیگر آن زمان چنین اتفاقی برای ما نخواهد افتاد!”

در ادامه همین موضوع ایشان افزودند:

“ضمن اینکه در فاصله‌ای که شرکت‌های خارجی ایران را ترک کردند، درست است که با مشکلاتی مواجه شدیم، اما در سال گذشته قطعات خودرو به‌طور عمده بر اساس ساخت داخل بنا شده است. ما باید همین روند را ادامه دهیم.

در حال حاضر به‌طور تقریبی چیزی حدود ۷۰ درصد قطعات بر اساس ساخت داخل است که این میزان را باید به حدود ۹۰ درصد برسانیم و به این ترتیب در حاشیه امنی قرار خواهیم گرفت.”

خارج از بحث وضعیت سیاسی و بین المللی کشور باید در نظر داشت که بازار خودروی ایران یکی از بهترین نقاط خاورمیانه برای سرمایه گذاری است، چرا که علاوه بر اینکه این شرکت‌ها سود کلانی از بازار خود ایران خواهند داشت، بلکه اگر بنا بر صادرات به دیگر کشور‌های منطقه نیز باشد، قطعا بهترین جا ایران بوده و در این صورت این شرکت‌ها سود خوبی خواهند داشت. لازم به ذکر است که در این صورت برای کشور ما نیز ارزآوری خوبی صورت می‌گیرد. یادآور می‌شوم که در گذشته شرکت‌های بزرگی در ایران فعالیت و یا قصد فعالیت برای تولید، مونتاژ و صادرات به دیگر کشورهای منطقه را داشته‌اند که از جمله آنها می‌توان به شرکت‌های فرانسوی و یا گروه فولکس واگن اشاره کرد!

 

 

 

 

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com