از مهمترین وگسترده‌ترین  بخش های خودرو، سیستم برق آن‌ است.

به‌طور کلی سیستم برق خودرو از پنج بخش تشکیل شده که شامل تولید‌کننده برق (دینام)، ذخیره‌کننده برق (باتری)، توزیع‌کننده برق (سیم‌کشی)، کنترل‌کننده برق (کلیدها و دکمه‌ها) و مصرف‌کننده برق (لوازم برقی موجود در خودرو) است. در ادامه طرز کار هر کدام را شرح می‌دهیم.

دینام یا آلترناتور

وظیفه تولید برق خودرو در مدل‌های قدیمی بر عهده دینام و در خودروهای جدید آلترناتور است. این قطعه انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند تا بتوان از آن جریان برق گرفت. در واقع آلترناتور وظیه شارژ کردن باتری در زمان روشن بودن خودرو را بر عهده دارد. همچنین نیازهای کلیه قطعات الکتریکی را برآورده می‌کند.

باتری

باتری مهم‌ترین قطعه خودرو است. ذخیره برق در سیستم برق خودرو به‌واسطه باتری انجام می‌گیرد و توسط دینام در زمان روشن بودن خودرو شارژ می‌شود. اجزای تشکیل‌دهنده باتری خودرو شامل قطب‌های باتری ، درپوش باتری ، پلاک مشخصات باتری ، الکترولیت، جعبه باتری، صفحات مثبت، صفحات منفی و صفحات عایق است.

می‌توان از باتری به جای ژنراتور استفاده کرد. مثلا هنگامی‌که موتور خاموش است، پخش ماشین یا چراغ‌ها را می‌توانید روشن کنید.

سیم‌کشی

سیم‌کشی برق خودرو، وظیفه رساندن برق به مصرف‌کننده‌ها از تولیدکننده یا ذخیره‌کننده را به‌عهده دارد. تعداد زیادی از مصرف کننده‌ها در خودرو از طریق همین سیم‌ها، انرژی لازم را دریافت می‌کنند، بنابراین وجود هرایرادی در سیم‌ها عملکرد برق‌رسانی را دچار مشکل می‌کند.

چون تعداد مصرف‌کننده‌ها در خودرو زیاد است، وجود سیم‌های مختلف ایجاد بی‌نظمی می‌کند، پس سیم‌کشی خودرو داخل لوله‌های پلاستیکی قرار‌گرفته و به صورت دسته‌بندی شده از ذخیره‌کننده به‌سمت مصرف‌کننده‌ها کشیده‌شده‌اند.

کنترل‌کننده برق خودرو

از آن‌جا که سیستم‌های برقی و سیم‌کشی‌ها توسط دکمه‌ها و کلیدها، کنترل می‌شوند، هر زمان‌که لازم باشد می‌توان از آن استفاده کرد یعنی لازم نیست تمام مصرف‌کننده‌ها مثل چراغ‌ها یا سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی همیشه روشن باشند و راننده باید بتواند توانایی کنترل آن‌ها را داشته باشد. بنابراین، با استفاده از این کنترل‌کننده‌ها، راننده می‌تواند فعال یا غیرفعال بودن مصرف‌کننده، سرعت و شدت مصرف برق و یا حالت و جهت آن را کنترل کند.

مصرف‌کننده برق خودرو

استارت و سوئیچ، چراغ‌های داخل و خارج، بخاری و کولر، شیشه‌ها، رادیو و ضبط و… همه از مصرف‌کننده‌های برق هستند. این قسمت‌ها برق ذخیره شده در باتری را مصرف می‌کنند.

سرویس های مرتبط:

خرید اقساطی خودروی همراه ماشین

خدمات بیمه خودروی همراه ماشین

خدمات امداد خودروی همراه ماشین

خدمات شهروندی خودرو همراه ماشین

خدمات کارشناسی خودرو همراه ماشین

خدمات تعمیر در محل همراه ماشین

 

 

مطالب مرتبط

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com