سوپرشارژر

 سوپرشارژر قطعه‌ای است که به راحتی با افزایش میزان هوای ورودی به موتور توان موتور را افزایش می‌دهد! قطعه‌ای که از گذشته تا به امروز محبوب تیونرهای امریکایی بوده است. با همراه ماشین بیشتر بدانید.

اما سوپرشارژر موتور چگونه کار می‌کند؟

موتور با تزریق هرچه بیشتر سوخت در کنار انفجارهای بیشتر، قدرت بیشتری را ارائه می‌دهد که این امر نیازمند هوای بیشتر است چرا که به ازای هر یک واحد بنزین ورودی به سیلندرها چیزی حدود چهارده واحد هوا نیاز است تا انفجار داخل سیلندر صورت گیرد و در نهایت با افزایش میزان ورودی بنزین و هوای مورد نیاز عملکرد موتور هم بهبود پیدا می‌کند. وظیفه این مجموعه دقیقا مانند توربو این است که هوای بیشتری را به موتور تزریق کند تا این فرایند به بهترین شکل ممکن صورت گیرد.

تفاوت سوپرشارژرها و توربوشارژرها در این است که سوپرشارژر نیروی مورد نیاز جهت مکش هوا را از طریق یک تسمه که مستقیما به میل لنگ وصل می‌باشد تامیین می‌کند در حالی که توربوشارژر نیروی مورد نیاز جهت مکش هوا را از طریق هوای خروجی از موتور تامیین می‌کند. در ادامه سوپرشارژر هوایی که فشار اتمسفر دارد را فشرده کرده و را با فشار به داخل موتور وارد می‌کند در نتیجه احتراق افزایش یافته و قدرت موتور بیشتر می‌شود!

در کل این سیستم به طور میانگین ۴۶ درصد از توان موتور و ۳۱ درصد از گشتاور خروجی موتور را افزایش می‌دهد.

همیشه در مکان‌های مرتفع به دلیل میزان هوا و فشار هوای کمتر عملکرد موتور کاهش پیدا می‌کند اما با کمک این سیستم با انتقال هرچه بیشتر فشار بالاتر، عملکرد موتور تقویت پیدا می‌کند.

همان‌طور که اشاره شد این مجموعه با چرخ دنده و تسمه برای انتقال نیرو کار می‌کند که باعث چرخش روتور (قسمت متحرک) کمپرسور می‌شود؛ کارو روتور مکیدن هوا به داخل، متراکم کردن هوا و انتقال آن به محفظه‌ای کوچکتر بوده و در آخر این هوای فشرده به منیفولد یا محفظه مکش ارسال می‌شود. اما تمامی این کارها نیازمند فشار زیادی جهت چرخش با سرعت زیاد است که سوپرشارژرها می‌توانند سرعت‌هایی بیش از ۵۰ هزار تا ۶۵ هزار دور در دقیقه داشته باشند! اما یک سوپرشارژٰ در سرعت ۵۰ هزار دور بر دقیقه می‌تواند ۶ تا ۹ PSI نیرو تولید کند که به معنی ۵۰ درصد انتقال هوای بیشتر است.

سوپرشارژر موتور

انواع سوپرشارژر ها کدامند؟

این سیستم سه نوع مختلف دارد که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند.

۱. سوپرشارژر روتز (Roots) یا دمنده

این نوع قدمت زیادی داشته و یادآور ماسل کارهای آمریکایی کلاسیک است، چرا که تیونرها این مجموعه را روی موتور نصب می‌کردند و به دلیل حجم زیاد آن کاپوت را می‌بریدند و این مجموعه همیشه بیرون از ماشین می‌ماند! البته لازم به ذکر است که این کار شاید عملکرد خودرو را افزایش دهد اما باعث کاهش هندلینگ می‌شود و هرچه کل مجموعه موتور به زمین نزدیکتر باشد هندلینگ نیز افزایش می‌یابد. این نوع از سوپرشارژرها علاوه بر حجم زیاد وزن زیادی هم دارد.

سوپرشارژر-روتز-یا-دمنده

در این نوع از لب‌های گیر‌اندازنده برای هدایت جریان هوا به داخل موتور استفاده می‌شود و به محض اینکه این لب‌های گیراندازنده می‌چرخند، هوای محبوس بین آنها از سمت ورودی به سمت خروجی هدایت می‌شود. سپس به قدی هوا وارد منیفولد می‌شود که داخل آن در اثر ایجاد هرچه بیشتر تراکم، فشار مثبت شکل بگیرد. یکی از ایرادات وارد به این نوع این است که هوا را به صورت ناپیوسته وارد موتور می‌کند.

از جمله مزایای این نوع،  این است که مثل سیستم توربو لگ ندارد و از همان ابتدا با قدرت کار می‌کند. همچنین دیگر مزیت آن ارزان بودن آن است.

۲. سوپرشارژر دوپیچی (Twin-Screw)

اینو نوع نیز مثل روتز با لب‌های گیراندازنده کار می‌کند و از یک روتور مخروطی یا حلزونی شکل برای هدایت هوا از سمت ورودی به خروجی استفاده می‌کند.

به این شکل که هوا در فضای حاصل از همان لب‌های گیراندازنده حلزونی شکل، داخل درپوش موتور محبوس و فشرده می‌شود.

در این نوع هرچه به سمت خروجی می‌رویم فضای گردان یا همان روتور برای هوا تنگ‌تر می‌شود. در نتیجه هوا متراکم‌تر شده که باعث افزایش راندمان می‌شود

سوپر-شارژر-دوپیچی

این نوع نسبت به روتز پیچیده‌تر و گران‌تر است.

۳. سوپرشارژر سانتریفیوژی (Centrifugal)

این نوع که ظاهرش بسیار شبیه توربو است دقیقا مانند توربو دارای یک پروانه ویژه است که جریان هوا را به درون موتور می‌رساند!

این قطعه در دور موتورهای بسیار بالا یعنی چیزی حدود ۵۰ هزار تا ۶۰ هزار دور بر دقیقه، هوا را به داخل کمپرسور هدایت می‌کند و این یعنی این نوع برخلاف دو نوع قبلی مثل توربو لگ داشته و مقداری دیر به کار می‌افتد.

اگرچه پروانه داخل آن، هوا را در سرعت‌های بسیار بالا به بیرون هدایت می کند، اما فشار نقطه ای آن کم بوده و از این رو، به کمک دیفیوزر یا پخش کننده، به شکل یک مجموعه از پره‌های ثابت پیرامون پروانه، هوا با سرعت بالا و فشار کم به هوای با سرعت کم و فشار بالا تبدیل می‌شود.

سوپر-شارژر-سانتریفیوژی

با تمامی این تفاسیر این نوع از سوپرشارژرها، از کارامدترین سیستم‌های موجود به شمار می‌روند.

از مزیت‌های مهم این نوع سبک و کوچک بودن است که به جای روی موتور، جلوی آن نصب می‌شود؛ در نتیجه تاثیر منفی بر هندلینگ نمی‌گذارد.

 

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com