زیست‌دیزل یا بیودیزل یک نوع سوخت غیر سمی، ایمن، تجدیدپذیر و تجزیه‌پذیر است که از منابع طبیعی نظیر روغن‌های گیاهی، روغن پسماند غذایی، چربی حیوانات و جلبک‌ها بدست می‌آید.

این سوختها شامل اتانول، متانول، بیودیزل و سوختهای گازی دیزل همچون گاز سنتز هستند. از منابع اولیه تولید این سوخت‌ها می‌توان به ضایعات چوبی، تفاله محصولات کشاورزی، نیشکر، چغندرقند، غلات و روغن گیاهان و سبزیجات اشاره کرد. بیودیزل درست مانند گازوئیل نفت در موتورهای احتراقی کار می‌کند و برای این کار اصولاً هیچگونه تغییر موتوری لازم نیست. بیودیزل، ظرفیت و دامنه کار گازوئیل را حفظ می‌کند.

در مناطق مختلف جهان بسته به شرایط اقلیمی و خاک به روغن‌های گیاهی خاصی جهت تولید بیودیزل توجه شده‌است.  گیاهان روغنی قابل کشت در اقلیم ایران چهار دانه روغنی سویا، گلرنگ، کلرا و بزرک که امکان گسترش کشت آن در مناطق مختلف کشور وجود دارد، مناسب است.

به دلیل آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی که سبب برهم خوردن شرایط اکولوژیک و ایجاد خطرهای زیست‌محیطی، همچنین نامحدود بودن ذخایر سوخت‌های فسیلی باعث شده تا از سوی کشورهای جهان به این نوع انرژی‌ها بیش از پیش توجه شود.

بیودیزل را می‌توان با ترکیب شیمیایی هر روغن طبیعی یا چربی با الکل مانند متانول یا اتانول تولید کرد.اغلب در تولید تجاری بیودیزل از متانول به عنوان الکل استفاده می‌شود.از لحاظ ویژگی فیزیکی  بیو دیزل یک مایع روشن تا زرد تیره است که عملاً غیرقابل مخلوط با آب بوده و  نقطه جوش بالا و فشار بخار پایینی دارد. استفاده از بیودیزل در یک موتور گازوئیلی معمولی منجر به کاهش اساسی هیدروکربن‌های نسوخته، منوکسید‌کربن و و ذرات معلق می‌شود.

با بکار بردن این سوخت، از سهم کربن موجود و ذرات معلق کاسته می‌شود اما قسمت محلول با هیدروکربن به همان صورت باقی می‌ماند یا افزایش پیدا می‌کند.

 

مزایای بیودیزل

بیودیزل را می‌توان با هر نسبتی حتی در نسبت  پایین با سوخت‌های دیزل ترکیب کرد که این کار موجب سایش کمتر موتور تا 65 درصد می‌شود.

به علت دارا بودن نقطه اشتعال 150 درجه سانتیگرادی نسبتاً غیرقابل اشتعال و بسیار ایمن‌تر از دیزل است.

مصرف سوخت‌های بیودیزل در موتورهای دیزلی نسبت به سوخت‌های دیزلی ،هیدروکربن‌های نسوخته ،ذرات معلق و مونواکسید کمتری تولید می‌کند.

سوخت‌های بیودیزل تقریبا همان قدرت اسب بخاری که سوخت‌های دیزلی تامین می‌کند را فراهم می‌کند.

معایب بیودیزل

عدم صرفه اقتصادی

اکسید شدن بیودیزل در معرض هوا

تولید NOبیشتر نسبت به سوخت دیزل به دلیل محتوای بالاتر اکسیژن بیودیزل

سرویس های مرتبط:

خرید اقساطی خودروی همراه ماشین

خدمات بیمه خودروی همراه ماشین

خدمات حمل و امداد خودروی همراه ماشین

خدمات شهروندی خودرو همراه ماشین

خدمات کارشناسی خودرو همراه ماشین

خدمات در محل خودروی همراه ماشین

مطالب مرتبط

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com