اولین خودرویی که‌به‌طور رسمی به ایران آمد، در سال ۱۲۷۹ توسط مظفرالدین شاه از رنوی فرانسه خریداری شده‌بود که شامل دو دستگاه رنو Voiturette مدل ۱۹۰۰ بود. در دهه سی واردات محصولات رنو برعهده شرکت سهامی ایران‌شرق بود.

در سال ۱۳۵۵ محصولی به نام رنو ۵ توسط شرکت سایپا وارد ایران شد و از سال ۱۳۵۶ شمسی، مونتاژ آن در دو مدل سه‌درب و پنج‌درب آغاز شد. نسل اول این خودرو با طیف وسیعی از پیشرانه‌های بنزینی اعم از ۰.۸ الی ۱.۴ لیتری و نیز ۱.۴ لیتری توربو و دارای گیربکس‌های ۴ و ۵ سرعته دستی و نیز ۳ سرعته اتوماتیک بودند.

در اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ شمسی، قراردادی بین رنو و سایپا منعقد شد که حاصل آن ساخت تعدادی نمونه سفید رنگ سپر بلند چهار‌‌در با پیشرانه‌های ۱٫۱ لیتری، سانروف، برف پاک‌کن عقب و تودوزی باکیفیت‌تر بود که از نظر کیفی تا حدی نسبت به نمونه‌های داخلی بهتر بودند.

در سال ۱۳۷۷ سایپا خط تولید رنو را به پارس خودرو فروخت و این خودروساز با اعمال کمترین تغییرات، سپند را در سال ۱۳۷۸ به بازارعرضه کرد. این خودرو از نظر ظاهری و مشخصات فنی مشابه نمونه‌های غیر٬صادراتی سال‌های آخر تولید در سایپا بود. طی سال‌های بعدی، نسخه‌های اصلاح شده سپند به نام‌های سپند ۲ و نیز جوانان روانه بازار شدند ولی هیچ‌گاه نتوانستند جایگاه رنو ۵ را در میان خریداران ایرانی کسب کنند.

از سال ۱۳۸۰، با استفاده از پلتفرم پراید، خودرویی به نام رنو PK به بازار آمد که به دلیل بهره‌گیری از موتور پراید از شتاب و سرعت بهتری نسبت به سپند و حتی رنو ۵ برخوردار بود ولی درعین‌حال، مشکلات فنی زیادی هم داشت و از سال ۱۳۸۶ تولید آن متوقف شد.

پارس خودرو که زیر مجموعه‌ای از سایپا شده‌بود، در ابتدای دهه هشتاد نخستین خودروی تولیدی رنو در ایران در قالب رنو پارس تندر ۹۰ را به بازار تولید کرد. علاوه‌براین، نمونه سدان رنو مگان نیز در پارس خودرو در دو تیپ وارد خط تولید شد. با باز شدن مرزهای کشور، مدل‌های وارداتی دیگری از رنو با نمایندگی شرکت نگین‌ خودرو در بازار ایران حاضر شدند.

در تیرماه ۱۳۹۳، تولید تندر۹۰ پیکاپ، با کیفیت‌ترین وانت تولیدی ایران در ایران خودرو آغاز شد و در شهریور ۱۳۹۴، ستون دوم برند رنو در ایران، رنو ساندرو، در پارس خودرو به تولید انبوه رسید و در مهرماه ۱۳۹۵ در پارس خودرو از ساندرو استپ‌وی رونمایی شد و نگین خودرو نیز با واردات تلیسمان و کولئوس، جایگاه خود را ارتقا بخشید.

در حال حاضر با خروج آمریکا از برجام و موج جدید تحریم‌ها، آینده رنو در ایران را در هاله‌ای از ابهام فرو برده‌است.

سرویس های مرتبط:

خرید اقساطی خودروی همراه ماشین

خدمات بیمه ای خودروی همراه ماشین

خدمات شهرداری خودرو همراه ماشین

خدمات کارشناسی خودرو همراه ماشین

مطالب مرتبط

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com