اگر-زنجیرچرخ-نداشتید،-چه-کار-کنیم

اگر در فصل زمستان قصد سفر به مقصدی جدید را دارید، حتما وضعیت آب و هوا را چک کنید و با امکانات کامل به سفر بروید.  یکی از این امکانات زنجیر چرخ می‌باشد، زیرا در زمستان احتمال بارش برف زیاد است و داشتن زنجیر چرخ کمک بزرگی می‌کند تا راحت در جاده‌ها رانندگی کنید. با این حساب سعی کنید همیشه زنجیر چرخ را در جایی از ماشین همراه خود داشته باشید و حتما پیش از سفر اگر کار با آن را بلد نیستید یاد بگیرید. توجه داشته باشید که رانندگی در برف بسیار خطرناک است و باید حتما از زنجیر چرخ استفاده کنید. حال اگر خدای نکرده زنجیر چرخ نداشتید این مقاله همراه ماشین شما را کمک خواهد کرد.

روش‌های جایگزین:

روش اول:

اگر زنجیر چرخ فلزی ندارید یا بستن آن به دور لاستیک برایتان مشکل است، می‌توانید یک روکش پارچه‌ای لاستیکی تهیه کنید و همراه خود داشته باشید. این روکش‌ها مانع لیز خوردن لاستیک‌ها می‌شود و رانندگی در برف را برایتان دشوار نمی‌کند و با خیال راحت می‌توانید رانندگی کنید. طراحی بافت این روکش باعث اصطکاک بیشتر و کشش می‌شود و از لغزش لاستیک‌ها در برف به شدت می‌کاهد.

اهمیت زنجیر چرخ در زمستان

روش دوم:

اگر در برف گیر کردید، به جای زنجیر چرخ می‌توانید با استفاده از طناب و چاقو چیزی شبیه به زنجیر چرخ درست کنید و با احتیاط به رانندگی ادامه دهید. طناب را به صورت مارپیچ به دور لاستیک بپیچید و محکم گره بزنید و با چاقو طناب را ببرید. این کار را با فاصله نزدیک انجام دهید و طناب را کامل دور لاستیک بپیچید که آن را کامل پوشش دهد و این کار را برای دو تا لاستیک جلو انجام دهید. این کار باعث می‌شود در حین رانندگی طناب حرکت نکند و در مقابل پارگی مستحکم باشد.

اگر این لوازم را نداشتید!

اگر زنجیر چرخ نداشتید و این لوازم را هم نتوانستید فراهم کنید، آرامش خود را حفظ کنید و به نکات زیر توجه کنید:

۱- در چنین شرایطی پیش از هر چیزی باد لاستیک را تا حدود ۳۰درصد کم کنید! (این کار بسیار ساده است، کافیست درپوش باد لاستیک‌ها را باز کرده و باد آنها را به وسیله فشردن سوزن آن با یک وسیله نوک تیز مثل کلید کم کنید) این کار باعث می‌شود احتمال لیز خوردن بسیار کم بشود و پس از آن نیز می‌توانید در مسیر چرخ‌های خودروهای سنگین به حرکت ادامه دهید.

 نکات مهم برای رانندگی ایمن در زمستان

۲- اگر راننده‌ای هستید که با سرعت رانندگی می‌کنید، حتما در زمان لغزنده بودن جاده مراقب باشید و آهسته برانید. چراکه با سرعت بالا در زمان یخبندان و لغزش، کنترل خودرو به راحتی از دست خارج می‌شود و این بسیار خطرناک است. پس اگر در جاده برفی زنجیر چرخ نداریم حتما به آهستگی رانندگی کنیم.

۳- اگر در شرایطی قرار دارید که هم جاده برفی است و هم کولاک وجود دارد، حتما خودرو را کنار جاده نگه دارید تا کولاک و برف تمام شود، زیرا جاده در زمان برف و کولاک کاملا سفید است و دید درستی نخواهیم داشت. پس بهتر است برای جلوگیری از تصادف توقف کنید.

۴- توجه داشته باشید که بدون داشتن زنجیر چرخ امکان لیز خوردن لاستیک‌ها بسیار زیاد است. پس اگر زمانی که عقب خودرو لیز خورد، فرمان را به همان سمت بچرخانید و در برابر لغزش لاستیک مقاومت نکنید که بخواهید آن را کنترل کنید. در این حالت کنترل بیشتر از دستتان خارج می‌شود.

۵- در هنگام لغزنده بودن جاده‌ها، وقتی خودرو لیز می‌خورد سعی کنید کاملا آرام رانندگی کنید که نیازی به ترمز زدن هم نباشد. چرا که در این هنگام نیازی به واکنش نشان دادن نیست و خودرو بعد از چند لحظه تعادل خود را برقرار می‌کند.

۶- با دنده سنگین رانندگی کنید! اگر لاستیک‌های معمولی دارید و زنجیر چرخ هم ندارید، ناچار هستید که در یخ و برف جاده آهسته رانندگی کنید. اگر با دنده سنگین و با دقت رانندگی کنید لغزش لاستیک‌ها کمتر می‌شود.

۷- اگر جاده دارای پیچ باشد قبل از این که کامل به پیچ برسید ابتدا ترمز کنید و بعد بپیچید. ترمز ناگهانی و بعد پیچیدن بدون احتیاط باعث لغزش بیشتر می‌شود.

پس توجه داشته باشید که بهتر است همیشه زنجیر چرخ به همراه داشته باشید اما اگر زنجیر چرخ نداشتید با رعایت این نکات می‌توانید سفر ایمن‌تری داشته باشید.

 بستن زنجیر چرخ

 

اگر در فصل زمستان قصد سفر به مقصدی جدید را دارید، حتما وضعیت آب و هوا را چک کنید و با امکانات کامل به سفر بروید.  یکی از این امکانات زنجیر چرخ می‌باشد، زیرا در زمستان احتمال بارش برف زیاد است و داشتن زنجیر چرخ کمک بزرگی می‌کند تا راحت در جاده‌ها رانندگی کنید. با این حساب سعی کنید همیشه زنجیر چرخ را در جایی از ماشین همراه خود داشته باشید و حتما پیش از سفر اگر کار با آن را بلد نیستید یاد بگیرید.

توجه داشته باشید که رانندگی در برف بسیار خطرناک است و باید حتما از زنجیر چرخ استفاده کنید. حال اگر خدای نکرده زنجیر چرخ همراهتان نبود این مقاله شما را کمک خواهد کرد.

پس توجه داشته باشید که بهتر است همیشه زنجیر چرخ به همراه داشته باشید اما اگر زنجیر چرخ نداشتید با رعایت این نکات می‌توانید سفر ایمن‌تری داشته باشید.

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com