رانندگی در هوای بارانی

نکات رانندگی در هوای بارانی و جاده‌های خیس

با فرا رسیدن فصل پاییز رانندگان مجبور به رانندگی در جاده های خیس و بارانی می‌شوند در این شرایط غالبا دید رانندگان و عابرین بسیار ضعیف‌تر از حالت عادیست و سطح جاده‌ها و خیابان‌ها نیز لغزنده است، در این شرایط به دلیل خیس بودن سطح جاده، فاصله توقف افزایش می یابد و آب روی شیشه جلوی ماشین باعث کاهش دید راننده می‌شود. در این مقاله قصد داریم نکات مهم و کلیدی در مورد رانندگی در هوای بارانی را شرح دهیم.

رانندگی در باران

صبر کنید تا در صورت امکان هوا بهتر شود

اگر از رانندگی در زیر باران احساس راحتی نمی‌کنید و می‌توانید سفر یا رفت و آمد خود را به تعویق بیندازید، صبر کنید تا قبل از رانندگی هوا بهتر شود. اگر رانندگی در شرایط مرطوب لازم نباشد دلیلی ندارد که خود را در معرض خطر قرار دهید.

سرعت خود را کم کنید

هنگام رانندگی در شرایط آب و هوایی مرطوب نه تنها باید به محدودیت سرعت ارسال شده پایبند باشید، بلکه باید بسیار کندتر از حالت عادی رانندگی کنید. جاده‌های مرطوب بسیار خطرناک هستند. زمان واکنش وسیله نقلیه شما هنگام بارندگی بسیار کندتر است. بنابراین کاهش سرعت در هوای بارانی ضروری است.

چراغ‌های جلو خود را روشن کنید

در بسیاری از کشورها هنگام رانندگی در زیر باران از رانندگان می‌خواهند چراغ‌های جلوی وسایل نقلیه خود را روشن کنند. حتی اگرهوا فقط مه آلود باشد، روشن کردن چراغ‌های جلوی وسیله نقلیه هم دید شما و هم سایر رانندگان برای دیدن ماشین شما در جاده را افزایش می‌دهد.

مراقب آب‌های جمع شده باشید

رانندگی از طریق آب ایستاده می‌تواند باعث ایجاد هیدروپلان شود. که وقتی کشش لاستیک با زمین از بین می‌رود و از سطح جاده سر می‌خورد. با تغییر مسیر یا هدایت ایمن از اطراف چنین مناطقی به مکان‌هایی که آب در آنها جمع نشده است رانندگی کنید.

هنگام هیدروپلان کردن، پدال گاز را رها کنید

هیدروپلان یکی از رایج‌ترین دلایل تصادفات رانندگی در زیر باران است زیرا رانندگان می‌توانند به راحتی کنترل خود را از دست بدهند. اگر خودروی شما شروع به لغزیدن کرد، با آرامش پا را از پدال گاز بردارید و به سمتی بروید که قسمت جلویی اتومبیل شما نیاز دارد. از چرخش‌های ناگهانی یا زدن به روی ترمز خودداری کنید.

ماشین خود را تهویه کنید

باران باعث افزایش سطح رطوبت می شود. ممکن است هنگام باریدن باران شیشه‌های خودروتان را بخار بگیرد. اکثر سیستم‌های تهویه اتومبیل دارای عملکردی هستند که برای کاهش این بخارگرفتگی در فضای داخلی پنجره‌ها و شیشه جلو اتومبیل شما کار می‌کنند. اگر دیگر قادر به دیدن از طریق پنجره‌ها نیستید ممکن است لازم باشد که خودرو را کناربکشید و اجازه دهید هوا در اتومبیل جریان یابد.

تنظیم چراغ های خودرو

در اثر گذر زمان و حرکات و لرزش‌ها، جهت لامپ‌ها از جهت درستی که برایشان در نظر گرفته شده است خارج می‌شوند و به نقطه‌ای که باید روشن کنند، نمی‌تایند. همچنین این مورد از اذیت کردن و مختل کردن دید راننده‌هایی که از مسیر روبه رو رانندگی می‌کنند هم جلوگیری می‌کند.

بازدید لاستیک

اگر در روزهای بارانی قصد رانندگی دارید خودروی شما باید به لاستیک‌هایی با عاج  کافی مجهز باشد. معمولا برخی لاستیک‌ها با گذشت زمان طولانی از تاریخ تولیدشان، خشک‌تر شده و چسبندگی‌شان به خصوص در زمانی که جاده لغزنده است کم می‌شود، بنابراین همواره حواستان به تاریخ تولید لاستیک خودرو باشد.

یکی دیگر از خطرات رانندگی در باران، آبگیری سطح جاده است، زمانی که لاستیک خودرو وارد معبرهای پر از آب می شود، آج لاستیک و جاده ارتباط مستقیمی با هم نخواهند داشت و همین امر باعث خواهد شد که لاستیک سطح زمین را به خوبی لمس نکند و هیچ کششی وجود نخواهد داشت. در این شرایط بهتر است پای خود را از روی پدال گاز برداشته تا لاستیک از سطح آبگیری عبور کند و تا چند لحظه از بالا بردن سرعت خودرو اجتناب کنید تا آب بین آج‌های لاستیک تخلیه شده و دوباره لاستیک بتواند سطح جاده را لمس کند.

تمیز کردن شیشه‌ها

اگر پیش از بارندگی شیشه‌ها را تمیز کنید، دید چند برابر بهتری خواهید داشت. کوچک‌ترین لکه‌ها که در شرایط معمول چندان به چشم نمی‌آیند به راحتی و با کوچکترین بارندگی، دید شما را به شدت کاهش می‌دهند و شما بدون اینکه متوجه این موضوع شوید و با این تصور که این کاهش دید تنها به دلیل بارندگی است، با دید کم و با خطر بالا به رانندگی خود ادامه می دهید.

چک کردن برف پاک‌کن‌ها

نیاز به گفتن نیست که برف پاک‌کن ها جزو نیازهای اساسی روزهای بارانی محسوب میشود لذا بازرسی این قطعه بسیار مهم است. قبل از هر چیز باید از سالم بودن برف پاک کن‌های جلو و عقب مطمئن شوید و سرعت برف پاک‌کن را بنا به شدت باران تنظیم کنید. سعی کنید هر مشکلی از قبیل ترک و یا چسبندگی در لاستیک برف پاک کن یا اتصالات آن را برطرف کنید.

رانندگی در هوای بارانی + برف پاک کن

اطمینان از سلامت سیستم ترمز

سیستم ترمز خودروی شما باید عملکر ایده‌آلی داشته باشد تا در هوای بارانی دچار مشکل نشوید. احتمال دارد که با خیس شدن دیسک و لنت‌های ترمز قفل شدن چرخ‌ها و کاهش قدرت ترمز گیری برای خوروی شما اتفاق بیافتد. از لنت‌های استاندارد و با کیفیت استفاده کنید و در موعد مقرر روغن ترمز خودروی خود را چک کرده و در صورت لزوم تعویض کنید.

با چراغ روشن برانید

روشن بودن چراغ‌ها با کاهش دید تمام رانندگان باعث بهتر دیده شدن شما در زیر باران می‌شود. با روشن کردن چراغ‌های خودرو علاوه بر اینکه دید بهتری به جاده و ترافیک روبرو پیدا می‌کنید، به دیده شدن خود توسط عابرین دیگر نیز کمک خواهید کرد.

در هوای بارانی با دقت برانید

در بارندگی از کروز کنترل استفاده نکنید, هوای بارانی بیشتر از هر چیزی به توجه و دقت راننده نیاز دارد. نگاهتان به جاده باشد و با تمام حواس رانندگی کنید. فاصله طولی را با خوروی جلویی رعایت کنید تا فرصت کافی را برای ترمزگیری و عکس العمل مناسب داشته باشید.

لازم است که در زمان رانندگی در هوای بارانی فرمان خودرو را با دو دست گرفته و آن را کنترل کنید. قراردادن دست یا انگشتان بر روی وسط غربیلک، کنترل راننده را بر روی فرمان خودرو کاهش، و زمان عکس العمل او را به شدت افزایش می‌دهد، همچنین در صورت انحراف فرمان، احتمال آسیب دیدگی و شکستن دست‌ها نیز وجود دارد.

در هنگام بارندگی از زدن ترمزهای ناگهانی به طور جدی پرهیز کنید و همچنین از ترمزهای پشت سر هم و کوتاه هم بپرهیزید.

در پایان با توجه به ورود به فصل باراندگی و لغرنده شدن سطح خیابلن‌ها و جاده‌ها، پیشنهاد می‌کنیم تا تمرکز و آرامش خود را حین رانندگی حفظ نمایید و با رعایت نکات ایمنی حین رانندگی، خود را از خطرات رانندگی در فصل بارش دور نگاه دارید.

سرویس های مرتبط:

خرید اقساطی خودروی همراه ماشین

خدمات بیمه خودروی همراه ماشین

خدمات امداد خودروی همراه ماشین

خدمات کارشناسی خودرو همراه ماشین

خدمات تعمیر در محل همراه ماشین

مطالب مرتبط

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com