دلایل-روشن-شدن-چراغ-چک

دلایل روشن شدن چراغ چک 

چراغ چک را می‌توان به عصب‌های بدن تشبیه کرد که با ایجاد درد مشکلی را بیان می‌کنند. چراغ چک نیز با روشن شدنش خبر از وجود مشکلی در خودروی شما می‌دهد. البته باید در نظر داشت که لازم نیست به محض روشن شدن این چراغ نگران شوید! چرا که در برخی موارد مشکل چندان جدی نیست.اگر حین رانندگی متوجه شدید که چراغ چک خودرو روشن شده است مسافتی نه‌چندان طولانی را طی کنید، اگر چراغ خاموش شد و در روزهای آتی دوباره روشن نشد مشکلی وجود ندارد، اما اگر روشن شدن چراغ چک باز هم اتفاق افتاد قطعا مشکلی وجود دارد.

لازم به ذکر است که عوامل مختلفی می‌توانند باعث روشن شدن این چراغ شوند. می‌توان گفت ۱۲ عامل مهم در خودروی شما می‌تواند باعث روشن شدن این چراغ شوند که به شرح زیر می‌باشند.

۱. سنسور اکسیژن

 از این مورد می‌توان به عنوان رایج‌ترین علت روشن شدن چراغ چک یاد کرد.

مشکل سنسور اکسیژن معمولا با هزینه کمی رفع می‌شود اما باید در نظر داشت که خرابی این سنسور می‌تواند به قطعات گران‌قیمتی نظیر کاتالیزور آسیب وارد کند! از طرفی خرابی این سنسور باعث می‌شود که کامپیوتر مرکزی خودرو اطلاعات درستی دریافت نکند و به همین دلیل مصرف سوخت خودرو حتی تا ۴۰درصد افزایش پیدا می‌کند! پس اگر مشکلی در این مورد وجود داشت سریعا به آن رسیدگی کنید چرا که خرابی سنسور اکسیژن در درازمدت هزینه‌های بسیاری می‌تراشد.

۲. سنسور جریان هوا

 این قطعه مهم ​​با بررسی مقدار هوای ورودی به موتور، اطلاعات لازم را به کامپیوتر خودرو ارسال می‌کند تا با ترکیب شدن با اطلاعات دیگر میزان پاشش انژکتورها مشخص شود. بنابراین اگر در شهر آلوده‌ای زندگی می‌کنید حتما حواستان به سلامت سنسور هوا باشد.

۳. مبدل کاتالیستی

 از جمله مشکلاتی که رفع آن پرهزینه بوده و بیشتر در خودروهای فرسوده رخ می‌دهد.

برای جلوگیری از خرابی کاتالیست بهتر است نسبت به وضعیت سنسور اکسیژن بی‌توجه نباشید، همچنین تعویض به‌موقع شمع‌ها و روغن‌موتور را نیز فراموش نکنید. اگر مبدل کاتالیستی خراب شده باشد، نسبت مسافت طی شده با سوخت مصرفی همخوانی به وجود نمی‌آید و هرچه پدال گاز را فشار دهید سرعت بیشتری احساس نمی‌کنید.

۴. کوئل

 کوئل عهده‌دار تأمین الکتریسیته لازم برای جرقه زدن شمع‌ها است که خرابی آن از جمله دلایل روشن شدن چراغ چک است.

لازم به ذکر است که اگر در کوئل مشکلی وجود داشته باشد، احتمالا شمع‌ها نیز مشکل دارند!

۵. شمع‌ها و وایرها

 شمع‌ها-و-وایرها

این مورد نیز یکی از شایع‌ترین دلایل روشن شدن چراغ چک است!

کار شمع‌ها ایجاد جرقه، انفجار بنزین و نهایتا حرکت موتور است. زمانی که این اتصال برقرار نشود جرقه‌ای نیز توسط شمع‌ها تولید نخواهد.

با توجه به اینکه شمع‌ها جزو لوازم مصرفی خودرو هستند بعد از مدتی خراب شده و نیاز به تعویض دارند. وایرهای معیوب نیز علاوه‌بر اینکه منجر به تولید نشدن جریان برق مورد نیاز شمع‌ها می‌شوند، می‌توانند باتری و کوئل را خراب کرده و روی سایر بخش‌های خودرو اثر بگذارند. پس اگر شمع‌ یا وایرهای خودروی شما مشکل داشت در اولین فرصت آن‌ را برطرف کنید!

۶. باتری

 در خودروهای پیشرفته اساسا چراغی به نام چراغ هشدار خرابی باتری تعبیه شده است. در برخی دیگر از خودروها نیز چراغ دینام نشان دهنده مشکل در باتری است اما در خودروهایی که از تکنولوژی پایین‌تری بهره می‌برند، روشن شدن چراغ چک نشان از مشکل در باتری است.

۷. انژکتور سوخت

 این مورد، مشکل رایجی نیست اما تعمیر آن نسبتا پرهزینه است!

برای جلوگیری از خرابی انژکتور سوخت باید عادت‌های بد رانندگی خود را نظیر رانندگی طولانی مدت با سوخت کم، تعویض دیر به دیر صافی بنزین و مواردی از این دست را ترک کنید.

۸. ترموستات

ترموستات

این قطعه، از جمله اعضای پرکار در خودرو است. این قطعه ​​بر دمای محیط نظارت کرده و با فرستادن جریانی سرد به سمت موتور، دمای موتور را تنظیم می‌کند. برای اینکه ترموستات بدون نقص کار کند باید مایع خنک‌کننده داخل ترموستات به موقع تعویض شود، چرا که این مایع در طول زمان گرد و غبار را به خود جذب کرده و کارایی خود را از دست می‌دهد.

۹. سیستم چرخش گاز اگزوز (EGR)

 از جمله عوامل پرهزینه در روشن شدن چراغ چک، که اگر علاوه‌بر تعویض شیر EGR بخواهید تمام پور‌ت‌های آن را نیز تمیز کنید این هزینه بیشتر می‌شود! هرچند رفع این مشکل پرهزینه‌ است، اما اگر با این مسئله مواجه شدید در اولین فرصت آن را تعمیر کنید، زیرا اگر این خرابی به انژکتور خودرو نیز آسیب وارد کند، به مراتب باید هزینه بیشتری برای تعمیر خودروی خود بپردازید!

۱۰. دزدگیر!

گاهی اوقات اگر دزدگیر به‌خوبی نصب نشود و تنظیماتش درست نباشد می‌تواند چراغ چک خودرو را روشن کند! در حقیقت در چنین شرایطی کامپیوتر خودروی شما سیستم های نصب شده را به‌عنوان یک عامل مخرب شناسایی می‌کند و چراغ چک را روشن و گاهی ثابت نگه می‌دارد. از طرفی نصب نادرست دزدگیر یکی از عوامل مهم در برق‌دزدی خودروست و این امر حتی می‌تواند منجر به خالی شدن باتری خودروی شما شود.

۱۱. نشتی خلأ

  هر خودرویی دارای چند سیستم خلأ است که هرکدام کارایی مختلفی دارند. اگر خودروی شما هنگام کارکردن درجا می‌زند یا دور موتور بالا می‌ماند و چراغ چک روشن می‌شود، احتمالا نشتی خلأ در سیستم خودروی شما وجود دارد!

۱۲. باز بودن درب باک

 ساده‌ترین مشکلی که در بین دلایل روشن شدن چراغ چک دیده می‌شود باز بودن و یا شکسته بودن درب باک خودرو است.

 

سیستم اتوهلد چیست؟

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com