خودروها-را-برقی-نکنید

 آکیو تویودا،‌ مدیرعامل تویوتا و نوه موسس این برند ژاپنی، این بار با اظهار نظرهای متفاوتی ظاهر شده است!

آکیو تویودا که به تیزهوشی در تجارت خود و صراحتش معروف است،‌ به عنوان مدیرعامل یکی از بزرگترین شرکت‌های جهان و همچنین رییس انجمن خودروسازان ژاپن، با سیاست‌های کربن‌زدایی دولت ژاپن مخالف است و می‌گوید: خودروها را برقی نکنید!

او معتقد است که این سیاست‌ها به بیکار شدن هزاران شاغل فعال در صنایع خودروسازی ژاپن می‌شود. همچنین آکیو تویودا در بخش دیگری از سخنانش افزوده است که برنامه کربن‌زدایی باید دشمن کربن دی اکسید باشد، نه دشمن موتورهای احتراق داخلی!

آکیو-تویودا-مدیر-عامل-تویوتا

بنابر بیانات تویودا اگر دولت تا سال ۲۰۳۰ به هدف کربن‌زدایی کامل از صنعت خودروسازی برسد، شاهد بیکار شدن ۵.۵ میلیون نفر شاغل در صنعت خودروسازی و کاهش تولید ۸ میلیون اتومبیل خواهیم بود. تویودا هشدار داده است که اهداف بلند پروازانه دولتمردان ژاپنی که با الهام از اهداف اتحادیه اروپا تعیین شده است، اهدافی پایدار نخواهند بود! مدیرعامل تویوتا معتقد است که نیروی اصلی اقتصادی ژاپن تولیدات این کشور بوده و در صورت تضعیف آن با برنامه کربن‌زدایی، اقتصاد کل کشور ضعیف خواهد شد.

او می‌گوید تغییر رویکرد ناگهانی به سوی تولید خودروهای تمام الکتریکی، پایگاه صنعتی ژاپن را تهدید خواهد کرد این شرکت نیز به جای این تغییر ناگهانی، پیشنهاد کرده است تا تولید خودروهای احتراق داخلی، هیبریدی و پلاگین هیبریدی تا سال ۲۰۳۰ همچنان ادامه داشته باشد!

تویوتای-برقی

علاوه بر این آکیو تویودا در رابطه با صادرات خودروهای ژاپنی می‌گوید: برای کاهش کربن خروجی از اگزوز خودروها، باید اقداماتی عملی و پایدار داشته باشیم که با شرایط مختلف و کشورهای گوناگون هماهنگی داشته باشد. او اعتقاد دارد خودروهای هیبریدی نیز سهم بیشتری در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای دارند، چرا که این خودروها بر اساس پیشرانه‌های درون‌سوز شکل گرفته‌اند و قادر به نفوذ در بازار کشورهای در حال توسعه نیز هستند. امکانی که برای خودروهای تمام برقی به دلیل پیچیدگی بالا امکان‌پذیر نیست.

صنایع خودروسازی ژاپن سالانه حدود ۱۰ میلیون دستگاه خودرو تولید می‌کنند که نیمی از آن به بازارهای صادراتی ارسال می‌شوند. کنار گذاشتن تولید خودروهای درون‌سوز و تمرکز کامل بر تولید خودروهای الکتریکی، موجب کاهش تولید هشت میلیون دستگاه خودرو در سال خواهد شد که اکثر آن‌ها به سوی بازارهای صادراتی ژاپن روانه می‌شوند. این اقدام بازارهای صادراتی خودروسازان ژاپن را به خطر می‌اندازد که بر اثر آن هزاران کارگر شاغل در خطوط تولید بیکار خواهند شد. خودروها را برقی نکنید!

علاوه بر این تویودا به مسئله تامین انرژی نیز به عنوان امری بسیار مهم اشاره کرده است که عملا شعارهای محیط زیستی خودروهای برقی را زیر سوال می‌برد!

تویودا به شرکت‌کنندگان در کنفرانس یاد شده گفته است که اگر تمامی خودروها از قوای محرکه الکتریکی استفاده کنند، عملا ژاپن دیگر قادر به تامین برق خود در تابستان نخواهد بود! او تخمین زده است که زیرساخت مورد نیاز برای حمایت ۱۰۰ درصدی از خودروهای الکتریکی نیازمند بودجه ۱۳۵ تا ۳۵۸ میلیارد دلاری خواهد بود.

تویوتا ونزا-۲۰۲۱

همچنین لازم به ذکر است که  بخش اعظم برق کشور پیشرفته‌ای چون ژاپن توسط سوخت‌های فسیلی همچون زغال‌سنگ و گاز طبیعی تأمین می‌شود، بنابراین حذف این امر مفهوم خودروهای بدون آلایندگی رانیز از بین می‌برد. مسئله‌ای که تقریبا برای تمامی کشورها به همین گونه بوده و عملا فایده‌ای برای طبیعت در تولید خودروهای برقی نمی‌گذارد!

البته امروز خود برند تویوتا علاوه بر خودروهای هیبریدی و پلاگین هیبردی در سبد محصولات خود نسل دوم تویوتا میرای را دارد که اساساً خودرویی تمام الکتریکی است. البته با توجه به این نکته مهم که به جای باتری‌ها از تکنولوژی قوای محرکه سلول سوختی هیدروژن استفاده می‌کند!

آکیو تویودا یک چهره بین‌المللی بوده و باید حرف‌هایش جدی گرفته شوند. از طرفی او دلایلی کاملا منطقی بیان کرده و بسیاری از کارشناسان نیز بر این باورند که تولید خودروهای برقی هیچ اثر مثبتی برای طبیعت ندارد! خصوصا مسئله باتری‌های این خودرو ها نیز قابل توجه است و می‌دانیم که بیشتر برای طبیعت خطر محسوب می‌شوند تا فرشته نجات!

از طرفی این مطلب را هم باید در نظر داشت که امروز رقیب اصلی تویوتا، تسلا است! یعنی برترین برند تولید کننده خودروهای برقی.

همه‌چیز در مورد تویوتا اف جی کروزر

تویوتا کمری ۲۰۲۱

 

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com