یارانه-۱۰هزار-دلاری-دولت -برای-خرید-خودروهای-برقی

 یارانه ۱۰ هزار دلاری دولت برای خرید خودروهای برقی، ایده‌ای جدید برای رهایی از آلودگی هوا!

با همراه ماشین جزئیات را بدانید.

آلودگی هوا در شهرهای بزرگ از جمله مسائلی که امروزه تبدیل به یکی از معضلات بزرگ جامعه و محیط زیست شده است و طی سال های اخیر بسیاری از کمپانی‌های برتر خودروساز دنیا به منظور کاهش آلودگی شهرها، محیط زیست و همچنین رهایی از نیاز به سوخت‌های فسیلی اقدام به تولید خودروهای برقی کرده‌اند. امری که همچنان در ایران به رغم نیاز بسیار شدید مغفول مانده و تاکنون چیزی مبنی بر تولید این گونه از خودروها در ایران دیده نشده است.

اما به نظر می‌آید که بسیاری از شرکت‌های داخلی دارای یک برنامه مشخص برای تولید خودروهای برقی هستند مانند ایران خودرو که با همکاری شرکت جتکو در تلاش ساخت یک خودرو برقی است. به گفته یک منبع آگاه دولت ایران مثل بسیاری از دولت‌های جهان، برای تسریع آهنگ استفاده از این نوع خودروها و تشویق هرچه بیش‌تر مردم جهت خرید این مدل خودروها قرار است یارانه‌ای به ارزش ۱۰ هزار دلار پرداخت کند!

خودروهای-برقی

اما چگونگی پرداخت این یارانه ۱۰ هزار دلاری دارای موانعی است که جذابیت آن را از بین می‌برد و به نظر گرفتن همچین مبلغی از دولت مشکل خواهد بود و همین مطلب تمایل مردم را به عنوان استفاده کنندگان اصلی از بین می‌برد!

طبق قوانین قرار است که به هر خریدار خودروهای برقی مبلغ ۱۰ هزار دلار یارانه پرداخت شود. به عنوان مثال اگر یک خودروی برقی ۷۵۰ تا۸۵۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد این مبلغ می تواند ۲۰ تا ۲۵ درصد مبلغ کل را پوشش بدهد. اما متاسفانه به این صورت نخواهد بود و خریدار باید در ابتدا تمام و کمال هزینه خرید خودرو را بپردازد. از سوی دیگر، برای این که بتواند از این خودرو استفاده کند حتماً باید آن را در چرخه حمل و نقل عمومی قرار بدهد! یعنی در واقع، خودروی الکتریکی خریداری شده باید در اختیار ناوگان حمل و نقل عمومی قرار بگیرد و ماهانه نیز باید چیزی حدود ۲۰۰ کیلومتر پیمایش داشته باشد. پس از آن، با مراجعه به سازمان بهینه سازی مصرف سوخت صرفا بخشی از مبلغ یارانه را دریافت خواهد کرد. این روند تا هفت سال ادامه پیدا خواهد کرد، یعنی ابتدا خودرو خریداری می‌شود، سپس وارد ناوگان حمل و نقل عمومی می‌شود، ماهی ۲۰۰ کیلومتر راه می‌رود و بالاخره پس از ۷ سال موفق به دریافت کامل یارانه ۱۰ هزار دلاری خواهد شد!

خرید-خودروهای-برقی-با-رایانه

این درحالیست که در بسیاری از کشورهای دنیا بین تولیدکنندگان این خودروها، در هنگام خرید یک مبلغی به عنوان یارانه از قیمت کل کسر می‌شود و علاوه بر اینها مبلغی هم از مالیات پرداختی خودروهای برقی کسر می‌شود!

در واقع، تلاش این شرکت‌ها بر این است که  بار اصلی را از دوش مصرف کننده برداشته و با کمک سازمان‌ها و نهادهای مرتبط، کاری کنند که استفاده از این خودروها واقعاً برای مصرف کننده جذابیتی داشته باشد تا منجر به خرید و حمایت از این نوع خودروها شود. به عنوان مثال، اگر قیمت یک خودرو ۴۰ هزار دلار باشد، خریدار و یا مصرف کننده مبلغ ۳۰ هزار دلار را پرداخت می‌کند و مالک خودرو می‌شود. ضمن این که، دیگر اجبار و تأکیدی هم مبنی بر استفاده در ناوگان حمل و نقل عمومی وجود ندارد! به بیان دیگر، هدف اصلی این قانون‌گذارها کاهش میل به استفاده از خودروهایی با سوخت فسیلی است. بنابراین با ابزارهای تشویقی مثل یارانه‌ها سعی می‌کند که بخش وسیعی از مردم را برای استفاده از خودروهای برقی تشویق و جذب کند، این یعنی عملا در ایران برخلاف مرسوم نه تنها این گونه عمل نشده است، بلکه برخلاف ظاهر جذاب ۱۰ هزار دلار یارانه، پرداخت آن به گونه ای است که افراد تمایل چندانی برای رفتن به سمت خرید این خودروها از خود نشان نخواهند داد. جدا از این که اصلا آیا زیرساخت‌های اصلی و مورد نیاز برای این خودروها فراهم شده است یا خیر، خود این حمایت دولت چندان رنگ و بوی اجرایی ندارد، چرا که فرد باید اول کل مبلغ خودرو را پرداخت کند، سپس اقدامات و تعهدات لازم را برای ورود به ناوگان حمل و نقل عمومی به انجام برساند، در طول هر ماه حدود ۲۰۰ کیلومتر پیمایش داشته باشد و نهایتا با ارائه مدارک این پیمایش به سازمان متولی، بخشی از این یارانه را دریافت کند. از همه مهمتر اینکه این روند تا ۷ سال ادامه خواهد داشت. در این هفت سال ارزش خودرو ازبین رفته و مستهلک می‌شود و عملا ارزش این کمک ازبین می‌رود!

متاسفانه از این یارانه اطلاعات زیادی برای عموم وجود ندارد و این احتمال وجود دارد که با توجه به شرایط ذکر شده اصلا این برنامه تشویقی برای عموم مردم نباشد و صرفا برای برخی شرکت‌ها اجرایی شود. در نهایت این که آیا واقعاً این طرح با این همه ابهامات و تاکیدات فراوان، قابلیت اجرا و تشویق برای استفاده از خودروهای برقی را دارد یا نه، متاسفانه به نظر بعید می‌رسد!

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com