تویوتا-قهرمان-لمانز

 مسابقات ۲۴ ساعته لمانز، یکی از سخت‌ترین، حساس‌ترین و مهم‌ترین رقابت‌های اتومبیل‌رانی که امسال هم به نفع تویوتا به پایان رسید! در همراه ماشین جزییات این خبر را بخوانید.

هر سال در دنیای اتومبیل‌رانی سه رقابت بسیار مهم با سابقه‌ای طولانی برگزار می‌شوند تا شرکت‌های خودروسازی به چالش کشیده شوند. این سه رقابت شامل رقابت‌های سالانه در فرمول یک موناکو و ایندی ۵۰۰ و لمانز ۲۴ ساعته می‌باشد که از نظر کلاس خودرویی، تفاوت‌های بنیادین با یکدیگر داشته و قهرمانی در هر کدام از آن‌ها افتخاری بسیار بزرگ است!

اولین مسابقه ۲۴ ساعته در لمانز فرانسه نیز، ۹۸ سال پیش برگزار شد تا همچنان قدیمی‌ترین رقابت‌ رانندگی استقامت (Endurance racing) محسوب شود.

حالا شرکت تویوتا توانسته برای چهارمین سال متوالی، برنده رقابت ۲۴ ساعته لمانز فرانسه شود. خودروی تویوتا GR010 با شماره ۷ به رانندگی “کامو کوبایاشی”، “مایک کونوی” و “خوزه ماریا لوپز” توانست به عنوان پیشتاز این مسابقه سخت و نفس گیر شناخته شود.

تویوتا

البته در پشت این بردهای پیاپی تویوتا سال‌ها برنامه ریزی و سرمایه‌گذاری‌های سنگین تویوتا دیده می‌شود. تویوتا از سال ۲۰۱۳ برنامه حضور در سری مسابقات استقامت موسوم به WEC را  آغاز کرده بود و در این بین شکست های بزرگی از جمله خرابی خودروی پیشتاز تویوتا در دور آخر مسابقه لمانز سال ۲۰۱۶ تجربه کرده است.

خودروی جدید و قهرمان تویوتا یعنی “GR010” با قوانین جدید کلاس “LMDH” یا همان “لمانز هایپرکار” طراحی و توسعه داده شده است و از قوای محرکه هیبریدی بهره می‌برد.

البته این نکته نیز شایان توجه است که تویوتا با این که در ۴ سال اخیر قهرمان بلامنازع این رقابت ها بوده است، رقبای اصلی آن یعنی پورشه و آئودی رقابت در کلاس خودروهای تویوتا را ترک کرده‌اند و در نتیجه تویوتا با رقابت بسیار سختی مواجه نشده است! اما این تک روی تویوتا در سال‌های آتی پایان خواهد یافت. بنابر اخبار منتشر شده در سال ‌آینده شرکت پژو با خودروی جدید خود به رقابت تویوتا می‌رود!

همچنین از سالهای ۲۰۲۳ به بعد نیز شرکت های مشهوری چون پورشه، فراری، لامبورگینی و استون مارتین قصد حضور در این کلاس را دارند تا شاهد یک رقابت تمام عیار همانند گذشته های پر شکوه این سری از مسابقات باشیم!

امسال تویوتا علاوه بر رده اول، رده دوم را نیز به نفع خود تصاحب کرده است. دیگر خودروی شرکت تویوتا با شماره ۸ به رانندگی “ناکاجیما”، “بوئمی” و “برندون هارتلی” توانست رده دوم را کسب کند. البته در یک رقابت تنگاتنگ، این خودرو در همان آغاز مسابقه توسط خودروی تیم “اسکودریا کامرون گلیکنهوس” که یک شرکت کننده شخصی آمریکایی است از پیست مسابقه خارج شد و باعث ایجاد خرابی های متعدد آن در حین مسابقه شد.

مقام سوم نیز توسط تیم آلپین با همان خودروی سابق LMP1 تیم Rebellion تصاحب شد.

در دیگر کلاس‌های خودرویی چه تیم‌هایی قهرمان شدند

در کلاس LMP2 نیز همکار سابق شرکت آئودی یعنی WRT رتبه های اول و دوم را کسب کرد.

البته که در دور پایانی خودرو پیشتاز تیم به علت خرابی مکانیکی متوقف شد و این مسئله باعث شد تا دیگر خودروی این تیم رتبه اول را کسب کند.

در هر دو کلاس GTE نیز تیم AF Corse با فراری ۴۸۸ توانستند رتبه اول را کسب کنند. در کلاس GTE-Pro پس از فراری تیم کورورت با خودروی مسابقه‌ای جدید خود یعنی C8.R با اختلاف تنها ۴۰ ثانیه به رتبه دوم دست پیدا کردند و در رتبه سوم نیز تیم پورشه با مدل ۹۱۱ GT3 RSR قرار گرفت.

کسب مقام دوم توسط تیم کوروت خبر بسیار خوبی برای کمپانی شورلت است. چراکه نسل قبلی کوروت، به عملکرد بسیار ضعیفش در پیست مشهور بود و حالا این ننگ به نسل جدید کوروت منتقل نمی‌شود!

در کلاس GTE-Am نیز خودروی شماره ۸۳ فراری در رتبه اول، خودروی آستون مارتین با شماره ۳۳ و دیگر خودروی فراری با شماره ۸۰ در رتبه های دوم و سوم قرار گرفتند.

از سری رقابت های WEC امثال نیز دو مسابقه دیگر در کشور بحرین برگزار خواهد شد تا پرونده این فصل از مسابقات بسته و قهرمان اصلی این مسابقات مشخص شود. البته احتمالا در این مسابقات نیز نتیجه‌ای مشابه لمانز امسال خواهیم دید.

 

 

 

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com