افزایش-تولید-خودروهای-ناقص-داخلی

 افزایش چشمگیر تولید خودروهای ناقص داخلی، خبری که به نقل از سامانه کُدال، جهش ۵۸ درصدی تولید خودروهای ناقص در سه ماه بهار امسال را تایید می‌کند!

بررسی‌های انجام شده بنابر استخراج آمارهای این سامانه، بیانگر آن است که تعداد خودروهای ناقص سه خودروساز بزرگ کشور در سه ماه سال قبل ۷۹ هزار و ۴۱۵ دستگاه بوده در حالی که این تعداد در بهار امسال به ۱۲۵ هزار و ۱۳۵ دستگاه رسیده است. بنابر صحبت‌های برخی از دست اندرکاران صنعت خودرو و قطعه سازان این عدد تا پایان تیر امسال به ۱۴۰ هزار دستگاه افزایش یافته است.

فهرست باکیفیت‌ترین و بی‌کیفیت‌ترین خودروهای داخلی را هم می‌توانید مطالعه بفرمایید.

اساسا مسئله تولید خودروهای ناقص یا به اصطلاح دپویی، حدود سه سال پیش در صنعت خودروی ایران به وجود ‌آمد که گفته می‌شود حاصل تحریم‌های صنعت خودرو بوده است. تولید این محصولات بیشتر به واسطه عدم تامین قطعه در خطوط تولید صورت می‌گیرد، لازم به ذکر است که این تنها دلیل تولید خودروهای ناقص نبوده و بلکه به نظر می‌آید که عوامل دیگری همچون مدیریت قیمت توسط خودروسازان نیز در این امر دخیل است!

تولید-خودروهای-ناقص-داخلی

در ضمن این اولین باری نیست که تولید خودروهای ناقص اوج می‌گیرد. بلکه اوج تولید خودرو های ناقص در سال ۹۸ رخ داد. برآوردهای آن سال از دپوی ۲۰۰ هزار محصول ناقص در پارکینگ خودروسازان خبر می‌داد! هر چند در این سه سال تولید محصولاتی که امکان تجاری شدن نداشته‌اند، افت و خیز داشته است اما در سال ۱۴۰۰ بار دیگر شاهد رشد این نوع محصولات در شرکت‌های بزرگ خودروسازی کشور هستیم.

حالا با تمامی این تفاسیر و شرایط موجود، از یک سو معوقات خودروسازان افزایش پیدا کرده و از سوی دیگر بازار با کمبود خودرو روبه‌رو شده است که این امر باعث رشد دوباره قیمت‌ها در بازار شده است!

متاسفانه این درحالیست که سال گذشته سیاستگذاران خودرو وعده بهبود وضعیت خودروسازی‌های کشور را با رونمایی از بسته ساماندهی صنعت خودرو داده بودند و مجلس نیز اقداماتی در راستای بهبود وضعیت بازار و تولید انجام داد. اما امروز گزارشات موجود خبر از شکست این طرح می‌دهند، در شرایطی که نه تنها گشایشی رخ نداده است بلکه متاسفانه این امر صنعت خودروی کشور را به لبه پرتگاه کشانده است

اما دلیل اصلی رشد دوباره خودروهای ناقص، نبود قطعه در خطوط تولیدی خودروسازان بیان شده است. در این زمینه برخی رشد خودروهای انباری را به نبود قطعات الکترونیکی یا ریزتراشه‌ها نسبت می‌دهند، مسئله‌ای که امروزه تمامی کمپانی‌های برتر دنیا نیز با آن مواجه هستند. البته برخی دیگر نیز خودروسازان را در این امر دخیل می‌خوانند.

با اوج‌گیری ویروس منحوس کرونا در جهان، خودروسازان با پدیده جدید نبود ریزتراشه‌ها مواجه شدند که همین مطلب تیراژ را در شرکت‌های بزرگ و برتر تولیدی خودرو به‌شدت کاهش داد. حالا پس از مدت‌ها این مشکل جهانی به خودروسازی‌های کشور ما نیز سرایت کرده و افت تولید را به وجود آورده است.

از طرفی ظاهرا خودروسازان نسبت به واردات برخی از قطعات، به‌طور مستقل عمل کرده‌اند که این امر به دلیل تاخیر در سفارش‌گذاری و مشکلاتی در امور گمرکی، رشد خودروهای ناقص را رقم زده است. البته که قطع به یقیین، مشکلاتی همچون نوسانات نرخ ارز، فراگیری دوباره کرونا، نبود نقدینگی و بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان در رشد خودروهای انباری دخیل بوده است.

جناب بهنیا سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو بیشتر تاکیداتشان بر تاثیر شیوع دوباره کرونا و ریزش تولید جهانی تراشه را دلیل اصلی این امر می‌داند البته دیگر قطعه‌سازان کشور دلایل دیگری را مبدا اصلی این مطلب می دانند. به هر حال ایشان تاکید کردند که تا مستقر شدن دولت سیزدهم و مشخص شدن وزیر صمت امکان برنامه‌ریزی مشخصی وجود نداشته و باید منتظر ماند تا دید دولت جدید چه برنامه‌ای برای خودروسازان داخلی در سر دارد! لازم به ذکر است که این برهه‌ای حساس برای تمامی خودروسازان داخلی است چرا که کار برای تولید بسیار دشوار شده و این امر همراه تولیدات بی‌کیفیت و هزاران مشکل مدیریتی خودروسازان را به لبه پرتگاه کشانده است.

 

 

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com