تشخیص کارکرد واقعی خودرو

آیا تشخیص کارکرد واقعی کیلومتر خودرو دست دوم مهم است و باید قبل از خرید کارشناسی شود؟

طبق اعلام کارشناسان، یک خودرو به طور میانگین هر سال بین ۱۷هزار تا ۲۰هزار کیلومتر کار می‌کند. حال اگر در زمان خرید کارکرد خودرو را بررسی کردید و بیشتر از حد معمول کارکرد ثبت کرده بود، مشخص می‌شود که بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته است. این موضوعی است که حتما باید در زمان خرید خودروی دست دوم مد نظر قرار داد و مهم‌تر از آن، باید مراقب باشید که کیلومتر آن دستکاری نشده باشد و شما کارکرد واقعی کیلومتر خودرو را مشاهده کنید. کارشناسی خودرو در زمان خرید به شما کمک می‌کند که کارکرد واقعی کیلومتر خودرو را تشخیص دهید.

افراد سودجو با دستکاری و کاهش کارکرد خودروی دست دوم را با قیمتی بالاتر از قیمت واقعی می‌فروشند و خریدار پس از مدتی با هزینه‌های عجیب و زیاد نگهداری خودرو مواجه می‌شود.

این دستکاری علاوه بر ضرر مالی ممکن است ضررهای جانی هم داشته باشد. کارکرد بالای خودرو باعث ایجاد استهلاک در قسمت‌‌های مختلف آن می‌شود و اگر از میزان واقعی آن مطلع نباشید ممکن است به دلیل مستهلک بودن تجهزیات، در هنگام رانندگی با مشکلات خطرآفرینی روبه‌رو باشید. با یک مثال با خطرات این دستکاری‌ها بیشتر آشنا می‌شویم. تسمه تایم خودرو باید پس از ۵۰هزار کیلومتر کارکرد تعویض شود. حال اگر در زمان خرید میزان کارکرد آن دستکاری شده و به ۲۰هزار کیلومتر تغییر کرده باشد، بدون تعویض تسمه تایم به رانندگی ادامه می‌دهید و همین امر می‌تواند باعث ایجاد مشکلات فنی و وارد آمدن ضررهای مالی و جانی بسیاری شود.

 

چطور کارکرد واقعی کیلومتر خودرو را تشخیص دهیم

روش‌های مختلفی برای تشخیص کارکرد واقعی کیلومتر خودرو وجود دارد که در این بخش به صورت مختصر با آن آشنا خواهید شد.

روش اول: تست دیاگ

در خودروهای قدیمی می‌توان با تست دیاگ کارکرد واقعی خودرو را تشخیص داد اما در خودروهای جدید تقریبا غیر ممکن است. اطلاعات در خودروهای جدید به صورت نرم‌افزاری ثبت می‌شود و دستکاری‌ها هم بر روی همین نرم‌افزار انجام می‌شود. به همین دلیل تست دیاگ فقط ۱۰٪ قابلیت اطمینان دارد و برای تشخیص باید از روش‌های دیگر استفاده کنید.

روش دوم: بررسی ظاهر خودرو

خودرو نیز مانند هر وسیله‌ی دیگری بر اثر استفاده دچار فرسودگی و خوردگی می‌شود. پس با بررسی دقیق بخش‌هایی از آن می‌توان میزان کارکرد حدودی آن را تخمین زد و سپس با عددی که کیلومتر خودرو نمایش می‌دهد مقایسه کرد. برای این کار ابتدا پدال‌ها مخصوصا پدال گاز را بررسی کنید؛ به خاطر داشته باشید که پدال گاز خیلی دیرتر از کلاچ و ترمز فرسوده می‌شود.سپس چرم صندلی‌ها، روکش فرمان، کمربندها، دسته دنده و عاج لاستیک‌ها را نیز بررسی کنید. حالا می‌توانید مدت زمان تقریبی کارکرد خودرو را حدس بزنید. این زمان را با مدت زمان نمایش داده شده با کیلومتر خودرو مقایسه کنید. اگر اعداد فاصله‌ی زیادی با هم داشته باشند مشخص می‌شود که کارکرد خودورو دستکاری شده است.

روش سوم: بررسی شرایط فنی خودرو

اگر خودرو زمان طولانی کار کرده باشد در قسمت دیسک چرخ‌ها خوردگی ایجاد می‌شود. همچنین اگر بر روی پیچ‌های موتور اثر باز و بسته شدن وجود داشته باشد نیز ممکن است کارکرد خودرو بالا باشد. وضعیت رادیاتور، میزان جرم موجود در موتور، شرایط تسمه تایم و کاتالیزورها می‌توانند به شما زمان تقریبی کارکرد خودرو را نشان دهند.

روش چهارم: بررسی سوابق گارانتی و نمایندگی

این روش بیشتر در خودروهای خارجی قابل استفاده است زیرا سابقه‌ی دقیق و کاملی از تغییرات و تعمیرات آن در بخش خدمات گارانتی ثبت می‌شود. شما می‌توانید با بررسی زمان‌های مراجعه به گارانتی و تعمیرات انجام شده، میانگین کارکرد خودرو را به دست آورید. سپس آن را با کارکردی که روی خودرو نمایش داده می‌شود مقایسه کنید. اگر اعداد با هم مغایرت داشته باشند نشان‌دهنده‌ی دستکاری شدن کارکرد واقعی خودرو است.

روش پنجم: مراجعه به نمایندگی‌های مجاز

بیشتر خودروهای موجود در بازار از دسته خودروهای مدرن هستند که کارکرد آن‌ها همراه با دیگر اطلاعات‌شان در سیستم کامپیوتر کانونی‌شان ذخیره می‌شود. این به آن معنی است که اطلاعات را نمی‌توان به راحتی پاک یا دستکاری کرد. پس با خیالی آسوده می‌توانید به نمایندگی مراجعه کنید و درخواست بررسی دهید. پس از بررسی کامپیوتری، میزان کارکرد واقعی کیلومتر خودرو مشخص می‌شود و شما می‌توانید با اطمینان خودروی مورد نظرتان را خریداری کنید.

کارشناسی کارکرد واقعی کیلومتر ماشین

بهترین روش برای تشخیص کارکرد واقعی کیلومتر خودرو کدام است؟

تا اینجا درباره‌ی ۵ روش تشخیص کارکرد واقعی خودرو صحبت کردیم اما اگر به دنبال بهترین راه برای تشخیص کارکرد خودرو هستید باید به شما بگوییم هیچ کدام از روش‌های بالا مطمئن و قابل اطمینان ۱۰۰٪ نیستند. مطمئن‌ترین راه برای فهمیدن کارکرد واقعی خودرو، کمک گرفتن از یک کارشناس خودرو است. انجام کارشناسی خودرو توسط افراد مجرب به شما این امکان را می‌دهد تا با خیالی آسوده یک خودروی دست دوم را به قیمت مناسب و واقعی خریداری کنید.

 کدام کارشناس خودرو مورد اطمینان است؟

شما می‌توانید با مراجعه به بخش کارشناسی خودرو در سایت همراه ماشین، در زمان مراجعه به محل خرید و فروش خودرو، از خدمات کارشناس در محل استفاده کنید. کارشناس خودرو همراه ماشین به شما کمک می‌کند تا علاوه بر اطلاع از کارکرد واقعی کیلومتر ماشین، از وضعیت سلامت فنی خودرو نیز اطمینان حاصل کنید و با خیالی آسوده به خرید بپردازید. پس اگر خودتان یا اطرافیان‌تان قصد خرید خودروی دست دوم دارید همین حالا به قسمت کارشناسی خودرو در سایت مراجعه و دریافت خدمات کارشناسی را رزرو کنید.

سرویس های مرتبط:

خرید اقساطی خودرو

خدمات بیمه خودرو

خدمات امداد خودرو

خدمات کارشناسی خودرو

خدمات تعمیر در محل

مطالب مرتبط

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com