تسمه تایمینگ یا همان تسمه تایم یک تسمه پلاستیکی است که در داخل پیشرانه قرار دارد و میل لنگ خودرو را به میل سوپاپ وصل می‌کند و وظیفه‌اش تنظیم زمان صحیح باز و بسته شدن، به چرخش در آوردن و کنترل کردن سوپاپ‌هاست.

در گذشته بجای تسمه تایم از زنجیر تایم استفاده می گردید تا احتمالا پاره شدن به صفر برسد، عمر زنجیر تایم به اندازه عمر موتور خودرو است که بی‌نظیر است اما به دلیل کوچک و سبک کردن موتور، زنجیر تایم جای خود را به تسمه های لاستیکی داد البته هنوز هم بعضی از خودروهای مدرن جهان از زنجیر استفاده می‌کنند.

در مورد زمان تعویض تسمه تایم، معیار رایج برای اکثر اتومبیل ها ۶۰ هزار کیلومتر است اما خیلی نمی‌توان نظر دقیقی داد چون بر اساس شرایط کارکرد خودرو این عدد می‌تواند متفاوت باشد.  با این که تسمه می‌تواند بیش از ۱۶۰ هزار کیلومتر دوام داشته باشد اما باید به صورت دوره‌ای بازرسی شود. اگر می‌خواهید خودتان این کار را انجام دهید، بهتر است دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه کنید.

زمانی که تسمه تایم خودرو پاره شود عملکرد طبیعی باز و بسته شدن دریچه ها مختل می‌شود که در بعضی از خودرو ها مانند پراید بی‌صدا بوده چرا که در پراید فقط موتور خاموش می‌شود و پیستون و سوپاپ بر اثر پاره شدن تسمه تایم به یکدیگر برخورد نمی‌کنند اما در خودرویی مانند پژو ۲۰۶ سوپاپ و پیستون با یکدیگر برخورد می‌کنند که که با صدا همراه است.

پاره شدن تسمه تایمینگ می‌تواند به دلیل آسیب‌های احتمالی هزینه زیادی را به مالک خودرو تحمیل کند بنابراین بازدید منظم تسمه تایم از اهمیت خاصی برخوردار است، تعویض تسمه تایمینگ بر خلاف پاره شدن آن هزینه چندانی ندارد و معمولا وقتی زمان تعویض تسمه فرا برسد،  هنگامی که موتور را روشن کرده و یا شتاب می‌گیرید، صداهای قیژقیژ از تسمه دینام به گوشتان می‌رسد.

سرویس های مرتبط:

خرید اقساطی خودروی همراه ماشین

خدمات بیمه ای خودروی همراه ماشین

خدمات شهرداری خودرو همراه ماشین

خدمات حمل و نقل خودرو همراه ماشین

مطالب مرتبط

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com