ترمزهای-پنوماتیک

ترمزهای پنوماتیک

اجازه دهید قبل از اینکه در مورد ترمز پنوماتیک صحبت کنیم به صورت کلی با عملکرد ترمز ها آشنا شویم. هنگامی که راننده پای خود را بر روی پدال ترمز می‌فشارد، نیروی اعمال شده از طریق پدال به ترمزهای تعبیه شده در چرخ‌ها منتقل می‌شود تا با استفاده از قانون فیزیکی اصطکاک، انرژی جنبشی ناشی از حرکت خودرو به انرژی حرکتی ناشی از سایش بین سطوح تبدیل شده و خودرو متوقف ‌شود.

ترمز یکی از حیاتی‌ترین قطعات خودرو است که وظیفه بسیار مهمی در سیستم ایمنی خودرو بر عهده دارد. از گذشته تا کنون ساختار ترمز خودروها تکامل یافته و همواره شاهد ظهور نوآوری‌هایی در سیستم ترمز خودرو هستیم. امروزه ترمزها صرفا برای کاهش سرعت و توقف وسیله نقلیه استفاده نمی‌شوند، بلکه در شارژ باتری خودروهای هیبریدی نیز کاربرد موثری دارند، هم‌چنین فرمان‌پذیری این خودروها نیز متاثر از عملکرد ترمز می‌باشد. از زمان اختراع اولین ماشین تا کنون، انواع مختلف ترمز اختراع شده و مورد استفاده قرار گرفته است؛ و با توجه به تنوع این سیستم ایمنی و هم‌چنین به دلیل نقش و اهمیت ترمز در کارکرد خودرو، بر آن شدیم کمی بیشتر در مورد آن بدانیم. این مقاله پس از بیان کلیاتی در مورد ترمز و عملکرد آن و انواع ترمز، به صورت اختصاصی به ترمزهای پنوماتیک می‌پردازد.

ترمز-پنوماتیک-خودرو

انواع ترمز ها کدامند؟

دسته‌بندی انواع ترمز بر اساس منبع توان، نحوه اعمال اصطکاک، عملکرد ترمز و نحوه توزیع نیروی ترمز انجام می‌شود. بر اساس منبع توان یا نحوه انتقال نیروی ترمز؛ این سیستم‌ها به صورت مکانیکی، هیدرولیکی، بادی یا پنوماتیکی، خلا، الکتریکی و مغناطیسی عمل می‌کنند. از دیدگاه نحوه اعمال اصطکاک با چرخ‌ها؛ ترمزها یا کاسه‌ای هستند و یا دیسکی. اما بر اساس عملکرد می‌توان گفت ترمزها یا پایی هستند که به عنوان یکی از سرویس‌های خودرو عمل می‌کنند و در هر هنگام که راننده لازم بداند با فشردن پدال فعال می‌شوند، و یا ترمز دستی هستند که به هنگام پارک و برای ایجاد ایمنی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و به ترمز اضطرار نیز معروفند. اما نیروی ترمز در برخی خودروها فقط به یک جفت چرخ انتقال می‌یابد که به سیستم ترمز تکی معروفند؛ و در برخی دیگر از خودروها این نیرو بین تمام چرخ‌ها توزیع می‌شود و به سیستم ترمز دوگانه شهرت دارند. ترمزهای دوگانه بیشتر در خودروهای سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گستردگی مبحث ترمز اجازه نمی‌دهد در یک فایل به تمام انواع آن پرداخته شود لذا در این مقاله فقط به مبحث ترمزهای پنوماتیک می‌پردازیم که در آن از هوای فشرده برای انتقال نیروی ترمز به چرخ‌ها استفاده می‌شود. این ترمز به دلیل قدرت بالای انتقال نیرو، بیشتر در خودروهای سنگین مثل کامیون‌ها، اتوبوس‌ها‌، قطار، ماشین‌آلات صنعتی و راه‌سازی استفاده می‌شود.

ترمزهای-پنوماتیک-چینی

سیستم ترمزهای پنوماتیک:

همان‌طور که از مفهوم کلمه پنوماتیک برمی‌آید، سیستم ترمز پنوماتیک از طریق سیال هوا یا باد کار می‌کند. در این نوع از ترمزها، سیستم ترمز در حالت عادی از طریق کمپرسور، هوای فشرده زیادی را در داخل خود نگه می‌دارد و زمانی که راننده ترمز می‌گیرد، از طریق باز شدن سوپاپ ترمز، فشار شروع به کاهش می‌کند و باعث می‌شود مخزن کنترل از لوله ترمز جدا شود و سیلندر کمکی به سیلندر ترمز وصل شود. در این موقعیت هوای فشرده از طریق سیلندر کمکی به داخل سیلندر ترمز منتقل شده و باعث درگیر شدن ترمز با چرخ‌ها می‌شود و با ایجاد اصطکاک سرعت چرخ‌ها را کاهش دهد. کمپرسور هوای فشرده، نیروی محرکه خود را از طریق تسمه، زنجیر و یا چرخ دنده از موتور خودرو می‌گیرد و با توجه به این‌که تا هر زمانی که موتور روشن باشد کمپرسور شروع به پمپ کردن هوا می‌کند لازم است از یک کنترل‌کننده هوا استفاده شود تا هر وقت فشار هوا به حداکثر میزان خود رسید، کمپرسور غیرفعال شود. با توجه به این‌که لازم است هوایی که به داخل مخزن پمپ می‌شود ناخالصی نداشته باشد و تمیز باشد؛ در کمپرسور از فیلتر تصفیه هوای ورودی استفاده می‌شود.

مشکلات ترمز پنوماتیک

یکی از مشکلات ترمزهای پنوماتیک این است که امکان از بین بردن کامل رطوبت هوا وجود ندارد، در نتیجه گاهی در مخزن هوا، آب ایجاد شده و عملکرد ترمز پنوماتیک را  مختل می‌کند. این مشکل در فصل‌های سرد و مرطوب که احتمال یخ‌زدگی آب داخل مخزن نیز وجود دارد، بیشتر بروز می‌کند. برای رفع این مشکل، لازم است راننده به طور منظم دریچه‌ زیر مخزن را باز کند تا آب اضافی از مخزن کمپرسور تخلیه شود. البته در برخی مخازن این دریچه‌ها به صورت اتوماتیک و در فواصل زمانی مشخص باز می‌شوند. در برخی سیستم‌ها نیز از دستگاه خشک‌کننده برای رطوبت‌گیری هوا استفاده می‌شود. این دستگاه بین مخزن و کمپرسور نصب می‌شود تا هوا را بیش از انتقال به مخزن گرم کرده و میزان رطوبت آن را کاهش دهد.

برای اطمینان از این‌که مقدار هوای ورودی مخزن مناسب است از سیستم کنترل‌کننده فشار هوا استفاده می‌شود تا مخزن منفجر نشود. برای این کار یک سوپاپ اطمینان روی مخزن تعبیه شده که با افزایش فشار هوا باز شده و میزان هوای بیش از اندازه مجاز را تخلیه کند. به محض کاهش فشار، سوپاپ به کمک یک فنر بسته می‌شود.

خالی کردن ترمز در زیر فشار پدال، صداهای غیرعادی و ناهنجار و لرزش در هنگام ترمز و سست بودن ترمز انواع خرابی‌های گزارش‌شده درباره سیستم ترمز پنوماتیکی هستند. دلایل این خرابی‌ها ممکن است بر اثر از بین رفتن تشتک‌های ترمز در داخل سیلندر چرخ، خوردگی داخل سیلند ترمز، شکستگی لوله‌های فلزی ترمز، پارگی شلنگ ترمز، خرابی سیلندر اصلی یا سیلندر زیر پا باشند.

با توجه به اهمیت سیستم ترمز در حفظ ایمنی راننده، سرنشین، خودرو و محیط بیرونی خودرو؛ لازم است سیستم ترمز مرتب بررسی شده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل شود. به ویژه این‌که سیستم ترمزهای پنوماتیک بیشتر در خودروهای سنگین استفاده می‌شوند و در صورت معیوب بودن می‌توانند خسارات سنگینی را نیز به بار آورند.

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com