باکیفیت‌ترین-و-بی‌کیفیت‌ترین-خودروهای-داخلی

 فهرست باکیفیت‌ترین و بی‌کیفیت‌ترین خودروهای داخلی توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران با عنوان ارزشیابی کیفی خودرو در اردیبهشت ۱۴۰۰ اعلام شد! در همراه ماشین جزییات این فهرست را بخوانید.

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران به عنوان یک نهاد بازرسی مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت، مسئولیت ارزشیابی کیفی خودروهای داخلی کشور را برعهده دارد. این شرکت نتایج این ارزشیابی را ضمن مقایسه با اهداف کیفی تعیین شده برای هر خودرو، براساس جدول سطوح کیفیت و حدود مجاز مصوب نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. این شرکت هر ماه  گزارشی در این رابطه به وزارت صمت ارائه می‌کند.

این فرآیند به منظور آگاهی از تمامی ایرادات موجود در خودروها به وسیله هدایت به سمت کشف عیوب عملکردی و تاثیر حداکثری ایرادات ایمنی طراحی شده است. لازم به ذکر است که در این ارزشیابی کیفی، خودرو از نظر عیب‌های ظاهری و عملکردی نیز مورد بازرسی قرار می‌گیرد. شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران مطابق دستورالعمل‌های موجود، خودروهای داخلی را در پنج دسته قیمتی، مورد بررسی قرار داده و بسته به سطح کیفی و میزان رضایت مشتریان، بین ۱ تا ۵ ستاره کیفی را به آنها اختصاص می‌دهد و در نتیجه لیستی از باکیفیت‌ترین خودروهای داخلی ارائه می‌شود. هدف اصلی از این گزارش، ارتقا کیفیت خودروها، افزایش رضایت مشتریان و ایجاد رقابت مثبت بین خودروسازان است.

فهرست باکیفیت‌ترین و بی‌کیفیت‌ترین خودروهای داخلی فقط برای عنوان کردن امتیازات خودروهای داخلی است و قطعا این خودروها از نظر بازار جهانی خودرو، عیوب بسیاری دارند و کیفیتشان چندان بالا نیست اما به هر حال این لیست جهت شناسایی باکیفیت‌ترین خودروهای داخلی ارزشمند است.

همان طور که اشاره شد این لیست در پنج سطح از نظر قیمت معرفی می‌شوند و به هر کدام ۱ تا ۵ ستاره کیفی اختصاص می‌گیرد:

سطح قیمتی شماره ۵ (بی‌کیفیت ترین) :

با کیفیت‌ترین خودرو در سطح قیمتی شماره ۵ سایپا کوییک با ۴ ستاره معرفی شده است!

سایپا-کوییک

جالب اینکه کوییک نسخه R با ۳ ستاره به عنوان دومین خودرو پس از کوییک معمولی قرار دارد. البته تمامی خودروهای سطح شماره پنج از محصولات سایپا بوده و آخرین خودرو با ۳ ستاره سایپا تیبا معرفی شده است که از لحاظ فنی تفاوت چندانی با سایپا کوییک که صدرنشین این جدول است ندارد.

سطح قیمتی شماره ۴:

در این سطح ۱۶ خودرو قرار دارد که همگی محصولات ایران خودرو بوده و برترین خودرو در این سطح دنا پلاس توربو اتوماتیک با ۵ ستاره کیفی اعلام شده است. البته در بین خودروهای داخلی واقعا این خودرو از نظر فنی، امکانات، طراحی و ایمنی خودروی مناسبی به نظر می‌رسد و جایگاه درستی در این لیست پیدا کرده است.

دنا-پلاس-توربو-اتوماتیک

در مقام دوم و سوم پژو ۲۰۷ اتوماتیک و معمولی با ۴ ستاره دیده می‌شود که البته که رضایت مشتریان از این خودرو بسیار پایین بوده و انتقاداتی از جمله کیفیت پایین در تولید از لحاظ فنی وجود دارد.

نهایتا در آخرین مقام این سطح، پژو پارس صنایع فردا با ۳ ستاره دیده ‌می‌شود، البته پژو پارس تولید ایران خودرو در مقام نهم این جدول قرار دارد.

سطح قیمتی شماره ۲:

این سطح از جدول کیفی این شرکت تماما در اختیار خودروهای چینی است!

در این سطح، ۶ خودروی چینی می‌‌بینیم که برترین آنها هایما S7 اتوماتیک کارخانه خراسان ایران خودرو با ۴ ستاره است. لازم به ذکر است که تا به اینجا تنها دنا پلاس توربو اتوماتیک ۵ ستاره دریافته کرده و از نظر کیفی از هایما S7 اتوماتیک برتری دارد.

هایما-S7-اتوماتیک

در مقام دوم و سوم جک S5 و جک S3 را با ۳ ستاره می‌بینیم که از لحاظ ستاره کیفی دریافت شده از امتیازات ۲۰۷ اتوماتیک و معمولی کمتر است. البته که این دو خودروی چینی با ظاهر جذاب و امکانات مناسبی روانه بازار شده‌اند اما از لحاظ فنی مشتریان انتقادات بسیاری دارند که نشان کیفیت پایین در این زمینه است.

نهایتا آخرین مقام این سطح به MVM X33 S با ۲ ستاره ایمنی می‌رسد! این کمترین امتیازیست که در این لیست دیده می‌شود و علیرغم ظاهر جذاب و فریبنده‌ این خودرو امتیازی کمتر از امتیاز تیبا در سطح قیمتی شماره پنج دریافت کرده است!

سطح قیمتی شماره ۱ (با کیفیت ترین) :

در این سطح قیمتی هیچ رقابتی وجود نداشته و خودروی اول و آخر این سطح تیگو ۷ مدیران خودرو است که در بازار ایران تا به اینجا فروش خوبی را تجربه کرده است اما این خودرو فقط ۳ ستاره کیفی را دریافت کرده است در حالی که دنا پلاس توربو اتوماتیک با ۵ ستاره، هایما S7 اتوماتیک با ۴ ستاره، ۲۰۷ اتوماتیک و معمولی با ۴ ستاره و حتی سایپا کوییک با ۴ ستاره از این خودرو از لحاظ کیفی برتری دارند!

تیگو۷

لیست کامل این مقاله طبق سطوح قیمتی آنها:

لازم به ذکر است همانطور که پیشتر اشاره شد اگر فهرست باکیفیت‌ترین و بی‌کیفیت‌ترین خودروهای داخلی ارائه شده را طبق رتبه‌های کیفی و یا ستاره‌های کیفی بچینیم لیست متفاوتی خواهیم داشت که دنا پلاس توربو اتوماتیک در آن صدرنشین است!

همچنین جای محصولات بسیاری در این لیست خالی بوده و عجیب است که محصولات جدید چینی مثل دیگنیتی بهمن موتور از قلم افتاده‌اند و همینطور سایپا شاهین و ایران خودرو تارا که مهمترین محصولات ایرانی هستند، هنوز در این لیست لحاظ نشده‌اند شاید این شرکت زمان بیشتری جهت بررسی این خودروها نیاز دارد.

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com