ایموبیلایزر چیست

ایموبیلایزر در اتومبیل چیست و چرا مورد نیاز است؟

ایموبیلایزر یک سیستم الکترونیکی است که باعث می‌شود موتور از کار بیفتد یا باعث متوقف شدن یا روشن نشدن آن شود. ایموبیلایزر مکانیزمی ضد سرقت است که از روشن شدن موتور خودرو جلوگیری می‌کند مگر اینکه کلید اشتعال صحیح یا دستگاه دیگری وجود داشته باشد. این دستگاه با روشی که به سیم کشی گرم معروف است از راه اندازی اتومبیل توسط سارقان جلوگیری می‌کند. اکثر وسایل نقلیه جدید دارای ایموبیلایزر به عنوان تجهیزات استاندارد هستند. یک مزیت مهم این سیستم این است که برای فعال سازی آن به مالک خودرو احتیاج ندارد و  به طور خودکار عمل می‌کند.

 ایموبیلایزر به عنوان محافظ ضد سرقت بسیار موثرتر از دزدگیرهای معمول در نظر گرفته می‌شود.

بسیاری از شرکت‌های بیمه اتومبیل نرخ کمتری برای وسایل نقلیه مجهز به ایموبیلایزر ارائه می‌دهند.

جالب اینکه نسخه‌ی اولیه این سیستم در سال ۱۹۱۹ توسط جورج اوانز و ادوارد برکنوئل اختراع و ثبت شد. اما استفاده از آن در صنعت خودرو بر می‌گردد به سال‌ ۱۹۹۸ که در کشورهای آلمان، انگلستان و فنلاند برای اولین بار اجباری شد. پس از آن نیز در سال ۲۰۰۱ در استرالیا، سال ۲۰۰۷ در کانادا و همچنین سال ۱۳۸۶ هجری شمسی در ایران،‌ استفاده از این سیستم کاربردی اجباری گشت!

emmobilizer

البته در ایران تنها برخی خودروهای مدرن مجهز به این سیستم هستند و شامل تمامی خودروهای کشور نمی‌شود. با ظهور این سیستم در خودروسازی اگر سوئیچ اصلی همراه راننده نباشد، این سیستم از روشن شدن خودرو جلوگیری می‌کند و عملا از سرقت خودرو با روش‌های سنتی چون اتصال سیم‌های سوییچ جلوگیری می‌کند. لازم به ذکر است که بنابر آمارها، استفاده مداوم از این سیستم سبب کاهش ۴۰ درصدی میزان دزدی خودرو شده‌است. با این حساب بسیاری از شرکت‌های بیمه اتومبیل، نرخ کمتری برای وسایل نقلیه مجهز به این سیستم ارائه می‌دهند!

مقاله همه چیز در مورد تویوتا اف جی کروزر را مطالعه بفرمایید.

 

مکانیزم ایموبلایزر به این صورت است که یک قفل نرم افزاری بر کامپیوتر خودرو نصب می‌شود. بنابراین تا زمانی که این قفل باز نشود خودرو نیز روشن نمی‌شود و ایموبلایزر اینجا وارد عمل می‌شود و استارت زدن را بیهوده می‌کند! البته برای این سیستم بر سوئیچ اصلی خودرو کدهایی نصب شده‌اند که با ایموبلایزر منطبق هستند. بنابراین هنگامی که سوئیچ خودرو را می‌چرخانید اگر کدها با یکدیگر هم‌خوانی نداشته باشند، خودرو روشن نمی‌شود.

بهترین-سیستم-ضد-سرقت-خودرو

این سیستم ضد سرقت از قسمت‌های مهمی مانند بورد موجود در سوئیچ خودرو، حافظه سوئیچ، بورد ایموبلایزر که در زیر فرمان نصب می‌شود و قفل نرم‌افزاری موجود در کامپیوتر خودرو تشکیل شده است. در مرحله تولید خودرو نیز روی سوئیچ آن کد مخصوصی گذاشته می‌شود که با سیستم ضد سرقت هم‌خوانی دارد. هنگامی که سوئیچ را می‌چرخانید اطلاعات آن پردازش می‌شود و تنها در صورت درست بودن کد، خودرو روشن می‌شود. پس از اینکه سوئیچ باز می‌شود، ترانسپاندر وارد عمل می‌شود که کدهای ثبت شده را توسط یک آنتن دریافت می‌کند. حالا در این مرحله “UCH” یا سیستم کنترل تجهیزات با استفاده از میدان مغناطیسی و به وسیله ترانسپاندر با اعلام به چیپ، کد ثبت شده را درخواست می‌کند. چیپ نیز این کد را برای “UCH” ارسال می‌کند و در صورت صحیح بودن،‌ موتور اجازه روشن شدن را از کامپیوتر دریافت می‌کند.

این مجموعه به چند روش جلوی سارقان را می‌گیرد که شامل موارد زیر است:

  • قطع جرقه شمع‌ها
  • قطع برق مثبت بعد از انداختن سوئیچ
  • جلوگیری از پاشش سوخت
  • قطع برق پمپ بنزین و انژکتورها

انواع مختلف ایموبیلایزر

این سیستم شامل چند نوع تماسی، غیرتماسی، معمولی و ویژه است.

در دو نوع تماسی یا غیرتماسی، غیرفعال سازی از طریق راه دور یا با تماس فیزیکی (به عنوان مثال، اسکنر اثر انگشت) اجرا می‌شود.

برخی در کارخانه نصب می‌شوند، برخی دیگر در ایستگاه‌های خدمات.

به عنوان یک دستگاه ضد سرقت، این سیستم یکی از سیستم‌های مورد نیاز برای روشن شدن موتور خودرو را غیرفعال می‌کند، معمولاً منبع سوخت یا احتراق. این امر با شناسایی فرکانس رادیویی بین ترانسپوندر در کلید اشتعال و دستگاهی به نام خواننده فرکانس رادیویی در ستون فرمان انجام می‌شود. واحد کنترل دستگاه ایمنی باید کد دسترسی را از مالک وسیله نقلیه دریافت کند. بسته به مدل، یکی از این موارد اتفاق می‌افتد:

سیگنال از تراشه تعبیه شده در کلید اشتعال

کارت کلید واقع در یک فاصله قابل قبول از کدخوان؛key card

ترکیبی از نمادها در صفحه کنترل

اثر انگشت صاحب  خودرو

اگر سوئیچ خودرویتان گم شد، با در دست داشتن کدهای قبلی می‌توانید توسط دستگاه دیاگی کلیدهای جدیدی برای خودرویتان تعریف کنید.

داشتن دزدگیر و ایموبلایزر در کنار هم، امنیت خودروی شما را بالاتر می‌برد، برخی از افراد معتقدند با وجود این سیستم امنیتی هزینه کردن برای نصب دزدگیر روی خودرو کار بیهوده‌ای است اما طبق نظر گروهی دیگر نمی‌توان از  هشدار صوتی دزدگیرها هم غافل شد.

در همراه ماشین مطلب جذاب رنو ساندرو هم مطالعه بفرمایید.

اگر خودرو شما تولید داخل است و سوئیچ آن را گم کرده‌اید اصلا نگران نباشید، چراکه کلید‌سازها بدون داشتن کد دسترسی، کد قبلی را غیرفعال کرده و کد جدیدی را برای سوئیچ خودرو تعریف می‌کنند. اما بحث سوئیچ در خودرو‌های خارجی کمی پیچیده می‌شود خصوصا که این روزها کمپانی‌ها دیگر کدهای مربوطه را به مشتریان تحویل نمی‌دهند، مگر به درخواست و احراز هویت شخص. از طرفی تنها راه حل پیدا کردن کد سوئیچ یا ساختن کلید جدید با استفاده از کامپیوتر خودرو است. اما اینجا سوییچ یدک به کمکتان می‌آید و بیشتر خودروها نیز سوئیچ یدک دارند که با استفاده از آن می‌توان کد را تغییر داد تا از سرقت خودرو جلوگیری شود.

جالب اینکه خودروهای مجهز به این سیستم، یک چراغ مرسوم به چراغ ایموبلایزر نیز دارند که روشن بودن آن معانی خاص خود را دارد که شامل این موارد می‌شود:

  • روشن بودن دائمی چراغ نشانه خراب بودن سیستم ایموبلایزر یا پریدن کد آن.
  • خاموش بودن چراغ نشانه این است که ایموبلایزر غیر فعال است.
  • چشمک سریع و چهار چشمک در ثانیه نشانه این است که ایموبلایزر فعال و سوئیچ باز است.
  • یک چشمک در ثانیه نشانه این است که ایموبلایزر فعال و سوئیچ بسته است.

داشتن دزدگیر و ایموبلایزر در کنار یکدیگر، امنیت خودروی شما را به مراتب بالاتر می‌برد. برخی از افراد معتقدند با وجود این سیستم امنیتی هزینه کردن برای نصب دزدگیر روی خودرو کار بیهوده‌ای است، اما نمی‌توان از هشدار صوتی دزدگیرها نیز غافل شد.

 

سرویس های مرتبط:

خرید اقساطی خودروی همراه ماشین

خدمات بیمه خودروی همراه ماشین

خدمات امداد خودروی همراه ماشین

خدمات کارشناسی خودرو همراه ماشین

خدمات تعمیر در محل همراه ماشین

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com