ایمن‌ترین خودرو‌های داخلی ایران

ایمن ترین خودرو‌های ایرانی

رد پای ایمن ترین خودرو‌های ایرانی را بیشتر می‌توان در محصولات اخیر دو خودرو سازی کشور پیدا کرد!

متاسفانه در تاریخچه این دو خودور سازی ضعف‌های بسیاری وجود داشته است و با ضعف شدید مدیریتی که در تمام این سال‌ها بر این دو خودرو سازی حاکم بوده است باعث شده تا در زمینه ایمنی به شدت ضعیف وارد میدان بشوند در حالیکه این دو خودروسازی در قبال جان مردم مسئول به حساب می‌آیند. جای خوشحالی دارد که در چند سال اخیر در پروژه‌های این دو شرکت شاهد پیشرفت‌های خوبی در زمینه ایمنی بوده‌ایم که این نسبتا امیدوار کننده است.

مقاله کاربردی و جامع مهم‌ ترین سیستم‌های ایمنی خودرو را مطاله کنید.

دنا پلاس

از جمله آخرین پروژه‌های ایران خودرو که اساسا یکی از اهداف آن افزایش ایمنی در برابر دنای معمولی بود!

دنا در اصل بر پلتفرم سمند ساخته شده است که  سمند خود در زمینه ایمنی حواشی بسیاری داشته است هر چند که در زمان خود از ایمنی نسبتا خوبی برخوردار بود. اما یک تست تصادف در انگلستان، خارج از برنامه‌های ایران خودرو کار را برای این شرکت سخت کرد و حواشی بسیاری نیز ایجاد کرد که متاسفانه این ماشین فقط توانست یک ستاره ایمنی دریافت کند و جالب‌تر آنکه ایران خودرو هیچ بیانیه ای یا پاسخی برای این تست منتشر نکرد!

دناپلاس

بعد از سمند، ایران خودرو در پروژه دنا تلاش‌هایی برای تغییر داشته است اما در دنا پلاس عملا ایمنی این خودرو چند برابر شد، پروژه دنا پلاس چیزی حدود ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه برداشت و بخشی از این هزینه هم در افزایش ایمنی این خودرو خرج شد و طبق گفته‌های جناب آقای کیوان وزیری مدیر مرکز تحقیقات ایران خودرو این خودرو با نصب کیسه‎های هوای جانبی به چهار کیسه هوا مجهز شده است و با تمامی این تفاسیر ایشان گفته اند که این خودور برای تست تصادف به کشور آلمان ارسال شده و در آن جا موفق به دریافت ۴ ستاره ایمنی شده است. در نتیجه دنا پلاس در بین ایمن‎‌ترین خودروهای داخلی ایران قرار می‌گیرد.

تارا

تارا آخرین پروژه ایران خودورست که بر روی پلتفرم IKP1 یا همان پلتفرم پژو ۳۰۱ با اندکی تغییرات ساخته شده است و بنابراین می‌توان گفت پلتفرم مناسب و ایمن‌تری نسبت به پلتفرم‌های گذشته دارد. طبق گفته‌های ایران خودرو در این خودور از نظر ایمنی پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته است! بنابراین در لیست ایمن‌ترین خودرو‌های داخلی ایران جا می‌گیرد.

به گفته جناب آقای محسن رضایی‌منش مدیر مهندس این پروژه، تارا توانسته است در تست تصادف جاده ای (Pedestrian Safety Test ) و آزمون‌های ایمنی عابر پیاده موفق ظاهر شود. این آزمون‌ها که در مراکز تست اروپایی مثل اسپانیا وآلمان انجام می‌شود، منطبق با استانداردهای بین المللی است و با حضور بازرسان و نمایندگان قانونی مراجع صدور تاییدیه اروپایی ایمارک (E-mark) انجام می‌شود و تارا موفق به کسب نتایج خوبی از این آزمون‌ها شده است.

تارا-خودروی-ایمن-ایرانی

آزمون ایمنی عابر پیاده، بر اساس استانداردهای اروپایی) ECE- R127  (و)  ۷۸/ ۲۰۰۹/EC ( انجام می‌شود، این آزمون دارای دو بخش اصلی برخورد سر با نقاط مختلف کاپوت و برخورد پا با نقاط مختلف سپر است.

و جالب اینجاست که استاندارد)  (ECE-R127 یکی از استاندارد‌های لازم برای ورود به بازار اروپاست!

لازم به ذکر است که تارا تنها خودور داخلی است که علاوه بر کسب استاندارد تصادف از روبه‌رو و از پهلو، توانسته تاییدیه برخورد با عابر پیاده را کسب کند.

در نتیجه تارا از جمله ایمن‌ترین خودروهای داخلی ایران است!

شاهین ایمن‌ترین خودور ملی ایران

شاهین از جمله آخرین محصولات سایپا بود که مثل تارا امیدهای زیادی به آن بود و می‌توانست به مراتب بهتر ازآنچه امروز وارد بازار شده است، عمل کند اما متاسفانه تحریم‌ها نفس شاهین را در قوای فنی بریدند!

پروژه شاهین از همان ابتدا مثل تارا با پلتفرم خوبی آغاز شد و می‌توان گفت شاهین یکی از برترین پلتفرم‌های داخلی را دارد، چرا که شاهین بر پلتفرم تویوتا یاریس مدل سال ۲۰۰۷ با مقداری تغییرات و پیشرفت ساخته شده است. این خودرو هم از ایمن‌ترین خودرو‌های داخلی ایران است.

سایپاشاهین

شاهین هم درست مانند تارا در تست‌های ایمنی موفق ظاهر شد، از جمله می‌توان به تست تصادف جاده‌‍ای Side Impact اشاره کرد که در این تست شاهین موفق به کسب استاندارد ECE R95 شد!

در این تست جسمی به جرم ۹۵۰ کیلوگرم با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت با زاویه نود درجه به بخش کناری ماشین ضربه وارد می‌کند که در این تست شاهین عملکرد خوبی را به نمایش گذاشت؛ از جمله می‌توان به حفظ تعادل هنگام ضربه، عدم شکست نقاط جوش و اتصال ستون‌ها،ثبات ستون افقی و سازه سقف، حفظ سلامت کامل ستون‌های A  و C، مهار صحیح نیروی وارد شده در نقطه R، امکان باز شدن درها بعد از تصادف، سلامت سازه ضربه‌گیر داخل درها و جلوگیری از وارد شدن حداکثر نیرو به پا و پهلوی سرنشینان و همین‌طور عدم شکست ستون افقی پایینی اشاره کرد!

لازم به ذکر است که شاهین با نداشتن ایربگ‌های کناری و پرده‌ای، موفق به کسب این استاندارد شده است و در بین ایمن‌ترین خودروهای داخلی ایران قرار گرفته است!

ایمنی در دیگر خودروهای داخلی

فراغ از خودرو‌های ملی، از جمله دیگر ایمن‌ترین خودرو‌های داخلی ایران موجود در بازار می‌توان به پژو ۲۰۶ اشاره کرد که طبق آمار منتشر شده از طرف خود پژو این خودرو موفق به کسب ۴ ستاره ایمنی از ۵ ستاره در بخش ایمنی سرنشینان بزرگسال و ۲ ستاره از ۴ ستاره در بخش ایمنی عابر پیاده از Euroncap شده است!

همین طور می‌توان به تندر۹۰ محصول زیرمجموعه رنو یعنی داچیا اشاره کرد که این خودور هم توانسته ۳ ستاره از ۵ ستاره در بخش ایمنی سرنشینان بزرگسال، ۳ ستاره از ۵ ستاره در بخش ایمنی سرنشینان کودک و در بخش ایمنی عابر پیاده هم فقط یک ستاره از ۴ ستاره از Euroncap دریافت کند!

ایمنی-پژو206

اما ایمن ترین خودرو‌های ایرانی تا چه حد ایمن هستند؟!

در کل در زمینه ایمنی خودروهای داخلی همیشه حواشی بسیاری وجود داشته است و می‌‎توان گفت ضعف‌هایی در این زمینه در کشور موجود است و هنوز در زمینه ایمنی صنعت خودروسازی ما ضعیف است، اما توجه شما را به شرکت خوش نام سوئدی که معروف به تولید ایمن‌ترین خودروهای اروپاست جلب می‌کنم!

هدف ولوو این است که در اثر هر گونه سانحه‌ای کسی جانش را داخل کابین خودرو از دست ندهد! این شرکت برای رسیدن به این هدف که نهایت ایمنی است، مجبور شده تا سرعت محصولاتش را محدود به تنها ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت بکند پس می‌توان گفت برای ایمن‌ترین خودرو دنیا هم سرعت بالای ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت به مانند تابوت مرگ است و چاره ای جز محدود کردن سرعت وجود ندارد! با این حساب با توجه به سطح ایمنی ضعیف خودرو های داخلی ایران بهتر است که برای حفظ جان سرنشینان طبق قوانین با سرعت مطمئنه برانیم.

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com