اوردرایو-چیست

 اوردرایو ( Overdrive ) سیستمی است که امروزه بسیاری از خودروها بر روی گیربکس خود به صورت استاندارد از آن بهره می‌برند ، لازم به ذکر است که می‌توان این قطعه را برای بسیاری از خودروهای دیگر نیز به صورت مجزا  نصب کرد.

این سیستم یک دنده اضافی در اختیار راننده قرار می‌دهد، برای مثال خودروی پنج دنده تبدیل به شش دنده می‌شود.

زمانی که گیربکس‌های استاندارد در بالاترین دنده ممکن قرار دارند در اصل نسبت بین دوران میل لنگ و محور خروجی جعبه دنده یک به یک است. در مسیرهای سرازیری در صورتی که موتور خودرو قدرت کافی داشته باشد و سرعت نیز در حد معقول باشد موتور قادر خواهد بود که اتومبیل را با نسبت تبدیل کمتر از واحد نیز به حرکت درآورد و دقیقا به همین منظور در برخی از خودروها، گیربکس اوردرایو تعبیه شده است. این مجموعه بین محور انتقال نیروی خودرو و جعبه دنده‌ی اصلی قرار می‏گیرد و با یک کلید داخل اتومبیل توسط راننده به صورت الکتریکی یا مکانیکی وارد مدار می‌شود و با کاستن از ضریب دنده، به سرعت دور موتور را افزایش می‌دهد تا بیشترین نیرو و گشتاور را در کمترین زمان ممکن در دسترس راننده قرار گیرد.

این سیستم مکانیکی به بخش انتهایی گیربکس بسته می‌شود و محور خروجی گیربکس،‌ محور ورودی این سیستم پرکاربرد را به حرکت در می‌آورد. به زبان ساده این مجموعه‏،‌ یک جعبه دنده‏‌ی کمکی به شمار می رود که غالباً از چرخ دنده‌های، سیاره‌ای (Planetary) یا خورشیدی (Epicyclic) تشکیل شده است.

همان طور که اشاره شد در این گیربکس چندین قطعه از جمله یک مجموعه از دنده‌های سیاره‌ای وجود دارد که از طریق آنها می‌توان نسبت تبدیل پایینی مثل ۰.۷ یا حتی ۱ را به دست آورد.

اوردرایو-Overdrive-در-خودرو

مزایای اوردرایو

از جمله مزایای این مجموعه این است که هنگام ثابت بودن سرعت اتومبیل،‌ دوران موتور را تا ۳۰ کاهش داد. کاهش دوران موتور باعث کاهش مصرف بنزین می‌شود.

چنانچه قدرت موتور خودروی شما رضایت بخش باشد،‌ سرعتتان هم در حد کافی باشد و جاده تقریبا مسطح یا سراریزی باشد شما عملکرد بسیار مفید و خوبی از این مجموعه دریافت می‌کنید.

لازم به ذکر است که این سیستم معایبی هم دارد، متاسفانه این سیستم را نمی‏توان به صورت همیشگی استفاده کرد چرا که عملکرد آن با محدودیت‏هایی همراه است و استفاده‏‌ی مداوم از آن استهلاک موتور را به سرعت بالا می‌برد و به جعبه دنده و سایر اجزای انتقال نیرو آسیب‌هایی جدی وارد می‌‏کند. به همین دلیل در این سیستم این امکان به شما داده شده تا آن را غیر فعال یا قفل کنید.

اما این سیستم چگونه قفل می‌شود؟!
بدین صورت که دو قسمت از مجموعه دنده سیاره‌ای به هم قفل می‌شوند و نهایتا کل این مجموعه قادر به تغییر در گشتاور یا دوران نبوده و همه آن به صورت یکپارچه دوران خواهد کرد.

برای قفل کردن اوردرایو می‌شود مجموعه خورشیدی را به طرف حامل سیاره‌ای حرکت داد تا دندانه های اضافی آن با دندانه های داخلی حامل سیاره‌ای درگیر شوند.دنده خورشیدی به کمک ماهک، ریل تغییر دنده و بادامک هم حرکت داده می‌شود.

جهت قفل کردن اوردرایو یک سیستم رابط مکانیکی، اهرم کنترل را به حرکت درآورد.

این بخش از دنده تا داخل گیربکس ریل تغییر دنده امتداد دارد و طوری ساخته شده است که وقتی اتومبیل در دنده عقب قرار گرفت، این سیستم را قفل کند. لازم به ذکر است که این عمل برای حرکت اتومبیل به سمت عقب لازم است! علاوه بر این‌ها، در ریل تغییر دنده یک شکاف وجود دارد که در حالت قفل، از درگیر شدن شیطانک با دنده توقف جلوگیری می‌کند.

شیطانک به کمک یک سلونوئید برقی حرکت می‌کند و خود سلونوئید هم با جریانی کار میکند که از تحریک یک رله به وسیله گاورنر تامین می‌شود. وقتی سرعت اتومبیل حدود پنجاه کیلومتر در ساعت باشد، گاورنر چند کنتاکت را بسته و رله را تحریک میکند تا این عمل موجب تحریک سلونوئید شده و شیطانک را به داخل دنده توقف براند.

 

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com