بالانس چرخ ها در رانندگی

اهمیت تراز و بالانس چرخ ها

اتومبیل شما یک سیستم پیچیده از قطعات درونی خودرو است. هنگامی که یکی از این قطعات آسیب ببیند، قسمت‌های متصل دیگر هم تحت تأثیر قرار خواهند گرفت، یکی از این موارد که می‌تواند خیلی زود از کنترل خارج شود، تراز بندی نادرست چرخ است. بالانس بودن چرخ ‌ها بر روی سیستم تعلیق و سلامت لاستیک شما تأثیر مستقیم دارد.

ترازبندی به تنظیم تعلیق خودرو، سیستمی که وسیله نقلیه را به چرخ‌های خود متصل می‌کند مرتبط است. کلید ترازبندی مناسب تنظیم زاویه‌های لاستیک است که بر نحوه تماس آنها با جاده تأثیر می‌گذارد.

هنگامی که چرخ‌ها و تایرها بالانس نباشند در زیر پا و فرمان خودرو احساس لرزش می‌کنید که باعث فرسوده شدن قطعات موتور می‌شود. همچنین بازدهی کلی سوخت را پایین آورده و مصرف سوخت خودرو را افزایش می‌دهد. علاوه بر این موارد بالانس نبودن چرخ‌ها باعث عدم توزیع یکنواخت وزن و نیرو بین چرخ‌های مختلف شده و در نتیجه فرسایش سریع‌تر لاستیک‌ها را در پی خواهد داشت. همچنین بالانس نبودن چرخ‌های خودرو فشار زیادی به جلوبندی خودرو و قطعاتی مانند کمک فنرها، فنرها و یاتاقان‌ها وارد می‌کند در نتیجه بررسی بالانس بودن تایرهای خودرو اهمیت بسیار زیادی برای سلامتی خودرو دارد.

دلیل اصلی به هم خوردن تراز چرخ‌های یک وسیله نقلیه برخورد ناگهانی با سرعت بالا به چیزی است. همچنین افتادن در چاله‌ها و منفذهای بدون درپوش می‌تواند به سیستم تعلیق، تراز چرخ و متعادل سازی خودرو آسیب جدی وارد کند و مهم‌تر از آن ایمنی شما را مختل کند. برخوردهای کوچک و برخورد با حاشیه معابر نیز می‌تواند خودرو را از بالانس خارج کند، اما از آنجا که آسیب کمی وجود دارد، رانندگان تمایل دارند آنها را نادیده بگیرند.

علایم بالانس نبودن چرخ‌ها

علاوه بر فرسودگی لاستیک، مهمترین دلیل هم ترازی چرخ برای رانندگی ایمن، کاهش فشار بر اجزای سیستم تعلیق خودرو و بهبود عملکرد آن است. از علائم و مشکلات بالانس نبودن چرخ ها میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

کشیده شدن خودرو به دو طرف: برای بررسی اینکه آیا از نظر تراز مشکل دارید، اتومبیل خود را به یک پارکینگ مسطح برسانید یا از مرکز یک جاده خالی رانندگی کنید و به نحوه پاسخگویی فرمان توجه زیادی داشته باشید. عدم بالانس چرخ‌ها باعث می‌شود چرخاندن فرمان دشوارتر شده و همچنین زمان عکس العمل خودرو به حرکت فرمان طولانی‌تر و نامناسب‌تر شود.

لرزش فرمان: یکی دیگر از نشانه‌های بالانس نبودن چرخ‌ها، لرزش فرمان است. این مسئله می‌تواند باعث فرسودگی لاستیک و اگر به سرعت برطرف نشود، منجر به ترکیدن آن شود. همچنین باعث بروز مشکلاتی مربوط به سیستم تعلیق خودرو می‌شود. این لرزش‌ها عمدتا بسته به اندازه و وزن خودرو، اندازه و وزن چرخ‌ها، میزان نابالانسی و …، در سرعت‌های متفاوتی آشکار شده و عمدتا در سرعت‌های حدود ۸۰ کیلومتر بر ساعت خود را نشان می‌دهد.

ساییدگی نا‌مساوی لاستیک: فرسوده شدن نامتقارن لاستیک‌های خودرو می‌تواند به دلیل بالانس نبودن چرخ‌ها یا مشکلات دیگر در فرمان یا چرخ‌های خودرو به وجود آمده باشد. بالانس نبودن چرخ‌ها باعث عدم توزیع یکنواخت وزن و نیرو بین چرخ‌های مختلف شده و در نتیجه فرسایش سریع‌تر لاستیک‌ها را در پی خواهد داشت. این امر می‌تواند باعث بروز تصادفات خطرناکی شود.

شتاب گیری و ترمزگیری ضعیف: عدم تعادل بین چرخ‌ها حتی بر شتاب و ترمزگیری خودرو نیز تاثیرگذار است. خودرو در زمان شتاب گیری مجبور است تا تلاش بیشتری بکند و ترمزها هم در زمان ترمزگیری نیاز به تلاش بیشتری دارند و عدم بالانس چرخ‌ها ضعف در هر دو این عملکردها را در پی خواهد داشت.

بالانس کردن چرخ‌های خودرو باعث از بین رفتن لرزش و ناهمگنی حرکت لاسیتک‌ها می شود و آسیب‌های بعدی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. با توجه به توصیه شرکت‎های تولیدی و تعمیرکاران بهترین زمان برای بررسی بالانس بودن چرخ‌ها بعد از هر ۸ تا ۹ هزار کیلومتر رانندگی است.

 

سرویس های مرتبط:

خرید اقساطی خودروی همراه ماشین

خدمات بیمه خودروی همراه ماشین

خدمات امداد خودروی همراه ماشین

خدمات کارشناسی خودرو همراه ماشین

خدمات تعمیر در محل همراه ماشین

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com