انژکتور چیست و چگونه کار می کند

انژکتور خودرو که از  اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی و توسط کارخانه شورلت وارد خط تولید خودرو شده و به تدریج با ایجاد تحولاتی به فناوری بسیار کاربردی در خودروسازی تبدیل شد، قطعه‌ای الکترونیکی-مکانیکی است که در ورودی سیلندر و کنار شمع وایر خودرو قرار گرفته و سوخت را به میزان لازم و به صورت پودری و با فشار به داخل محفظه احتراق می‌پاشد تا با ترکیب با هوا و طی فرایند احتراق که توسط جرقه شمع اتفاق می‌افتد، انرژی حرکتی لازم برای به حرکت درآوردن خودرو تولید شود.

این قطعه که به شکل یک نازل سوزنی می‌باشد، به دلیل آلایندگی و استهلاک بالای خودروهای کاربراتوری و هدر رفتن سوخت، جایگزین کاربراتور در خودروهای شده و امروزه تمام خودروهایی که به نوعی سوخت مصرف می‌کنند، از انژکتور استفاده می‌کنند.

 انژکتور خودرو

نحوه سوخت‌رسانی خودروهای انژکتوری:

معمولا در هر خودروی انژکتوری به تعداد سیلندرهای خودرو، انژکتور وجود دارد که هریک وظیفه پاشش سوخت را به یک سیلندر انجام می‌دهند. در سیستم‌های انژکتوری، اطلاعات موتور از طریق سنسورهایی مانند سنسور دور موتور، فشار منیفولد، دریچه گاز، سنسور اکسیژن، سنسور دمای آب، رگلاتور فشارشکن و … جمع‌آوری شده و به واحد پردازش خودرو که ECU نامیده می‌شود فرستاده و مورد پردازش قرار می گیرد و دستورات اجرایی ECU  در مورد نحوه انتقال سوخت از نظر میزان و زمان پاشش سوخت به داخل سیلندر، میزان اختلاط آن با هوا و بعضی وظایف دیگر، از طریق عملگرهایی مانند موتور پله‌ای، کویل، پمپ بنزین، انژکتورها و .. اجرا می‌شوند.

اجزای تشکیل دهنده انژکتور:

انژکتور از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • نازل کاهنده
 • اورینگ
 • شیر سوزنی
 • فنر بازگشت
 • کویل سلونویید
 • بدنه انژکتور
 • مجرای سوخت

انژکتور خودرو

از مهم‌ترین مزایای استفاده از تکنولوژی انژکتور در خودروسازی می‌توان به استهلاک پایین موتور، کاهش آلایندگی، کاهش مصرف سوخت، افزایش کارکرد موتور و شتاب بالاتر در خودرو اشاره کرد. به دلیل اهمیت این قطعه و گران‌قیمت بودن آن، در صورتی‌که بخواهیم موتور خودرو عملکرد خوبی داشته باشد، لازم است از انژکتورهای آن به خوبی مراقبت و نگهداری کنیم و در صورتیکه علائم خرابی انژکتور در خودرو مشاهده شد، بلافاصله باید برای تعویض تمامی انژکتورها اقدام شود. با توجه به این‌که انژکتورها کاملاً هماهنگ با هم، کار می‌کنند؛ تعویض یک انژکتور معیوب ممکن است هماهنگی بین انژکتورها را از بین برده و عملکرد آن‌ها را مختل کند.

برخی مشکلات ناشی از خرابی انژکتور را می‌‌توان به شرح ذیل نام برد:

 • احتراق ناقص و نامنظم در محفظه سوخت
 • لرزش موتور، ضربه و صدا
 • کاهش قدرت موتور و عملکرد خودرو
 • افزایش مصرف سوخت
 • کاهش عمر و عملکرد کاتالیست خودرو
 • استارت نامناسب و روشن نشدن خودرو
 • تاخیر موتور در دور گرفتن و کاهش شتاب خودرو
 • افزایش آلاینده‌های زیست محیطی
 • قطع پاشش سوخت و در نتیجه توقف یا ریپ زدن موتور در حین حرکت
 • کاهش عمر و عملکرد سنسور اکسیژن خودرو

گرفتگی و خرابی انژکتور فقط برای رانندگی مشکل ایجاد نمی‌کنند بلکه ممکن است مواد آلی در دریچه گاز و منیفولد جمع شده  و تجمع کربن در سرسیلندرها و پورت‌ها مشکلاتی را ایجاد کنند که ردیابی‌شان آسان نباشد. شاید بتوان گفت یکی از راه‌حل‌های  مناسب، و کم‌هزینه؛ استفاده از روش‌های پیشگیرانه و تمیز نگه داشتن انژکتور و شستشو با دستگاه انژکتورشور است. با این روش می‌توان عملکرد انژکتور را مورد بررسی قرار داده و رسوبات و ناخالصی‌ها را برطرف کرده و انژکتورهای معیوب را شناسایی نمود.

دستگاه دیاگ هم از جمله تجهیزاتی است که برای شناسایی عیب مدارات الکترونیک خودرو مورد استفاده قرار گرفته و می‌تواند با ارسال کدهای خطا معایب سیستم انژکتوری را نشان دهد.

هم‌چنین برای کارکرد بهتر و جلوگیری از ایجاد رسوب و بسته شدن سوزن انژکتور، بهتر است از سوخت با کیفیت استفاده شود. به عنوان مثال بنزین با اکتان پایین که قیمت ارزان‌تری دارد، حاوی مواد پاک‌کننده کمتری است و در صورتی‌که راننده خودرو از محلول‌های پاک‌کننده استفاده نکند، بعد از مدتی رسوبات موجود در بنزین مسیر سوخت را در انژکتور مسدود و عملکرد خودرو را مختل می‌کند.

 

سرویس های مرتبط:

خرید اقساطی خودروی همراه ماشین

خدمات بیمه خودروی همراه ماشین

خدمات امداد خودروی همراه ماشین

خدمات کارشناسی خودرو همراه ماشین

خدمات تعمیر در محل همراه ماشین

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com