افت-۶۰-درصدی-صادرات-خودرو

 افت ۶۰ درصدی صادرات خودرو و قطعات منفصله CKD و SKD در سال ۹۹، ثابت می‌کند که خودروهای تولید ایران همچنان در خارج از کشور مشتریان چندانی ندارند. طبق صورت‌های مالی ارائه شده  توسط خودروسازان به بورس، سال گذشته در مجموع تنها ۳ هزار و ۱۴۷ دستگاه خودرو به صورت کامل و قطعات منفصله صادر شد. این در حالیست که در سال ۹۸ این آمار چیزی حدود ۷ هزار و ۷۴۷ دستگاه بوده است و مقایسه این دو سال افت ۶۰ درصدی صادرات خودرو را نشان می‌دهد.

در این بین، سهم سایپا بیش از دیگر خودروسازان بزرگ  بوده است، این شرکت ۱۶۲۹ دستگاه خودرو و قطعه را در سال گذشته صادر کرده است. این در حالیست که در مقایسه با سال گذشته، سایپا افت ۶۴ درصدی را در صادرات تجربه کرده است. ایران‌ خودرو هم در مقام دوم با صادراتی هزار و ۵۱۸ دستگاهی در سال گذشته، ۵۳ درصد افت را تجربه کرده‌ است. در نهایت به پارس خودرو می‌رسیم که در سال گذشته عملا هیچ گونه صادراتی نداشته است، البته این شرکت سال ۹۸ هم تنها ۴ دستگاه خودرو را صادر کرده بود.

متاسفانه در صورت‌های مالی ارائه شده توسط خودروسازان مشخص نشده که خودروها و قطعات آنها به چه کشورهایی رفته‌اند، اما می‌توان حدس زد که مانند گذشته، بازار عراق مقصد اصلی این خودروهای صادراتی کشور بوده است. قطعات منفصله نیز یا راهی سایت‌های خارجی خود خودروسازان شده‌اند یا در قالب خدمات پس از فروش در لیست صادرات قرار گرفته‌اند.

لازم به ذکر است که ۸۷ درصد از صادرات خودرویی کشور شامل قطعات CKD و SKD است و طبق آنچه در صورت‌های مالی خودروسازان مشخص است بیشتر صادرات آنها هم در سال گذشته شامل همین قطعات بوده است. با این حساب یک فاجعه در صادرات خودروهای ایران در حال رخ دادن است، چرا که سهم صادرات خودروی کامل تنها ۱۳ درصد یعنی فقط معادل ۴۱۸ دستگاه بوده است!

مسائل همیشگی خودروسازان داخلی ایران مانند کیفیت نه چندان مناسب، قیمت بالا و ضعف خدمات پس از فروش که در ایران هم از سر ناچاری تحمل می‌شوند، حالا تبدیل به یکی از چالش‌های اصلی خودروسازی ایران در حوزه صادرات به شمار می‌رود. در سال‌های گذشته خودروهای ایرانی بازار صادراتی بهتری را تجربه کرده بودند و کشورهایی مانند سوریه، بلاروس، آذربایجان و حتی روسیه از محصولات صنعت خودروی کشور استقبال نسبتا بهتری داشتند اما امروز علاوه بر تمام مشکلات خودروسازان داخلی دیگر خبری از صادرات موفق نیست! این در حالیست که تمامی شرکت‌های خودروساز در ایران با مشکلات مالی،‌ ناتوانی در تامین قطعات گوناگون و… دست و پنجه نرم می‌کنند.

با تمام این تفاسیر عجیب است که با افت ۶۰ درصدی صادرات خودرو، خودروسازان هیچ گونه اقدامی برای تثبیت و یا بهبود جایگاه صادراتی خود در منطقه انجام نداده‌اند و می‌توان پیش بینی کرد که آرام آرام صادرات خودروهای ایرانی، به صورت کامل متوقف خواهد شد و از ۶۰ درصد به ۱۰۰ درصد افت می‌رسد! به نظر می‌رسد تا سه مشکل اصلی کیفیت، قیمت و خدمات پس از فروش حل نشود، معضل صادرات در خودروسازی‌های کشور برقرار خواهد بود. می‌توان حدس زد که مشکلات اقتصادی کشور کار را برای خودروسازان بسیار دشوار کرده است اما از به روز نبودن و مشکلات خود خودروسازان هم نمی‌توان گذشت. با توجه به اینکه این شرکت‌ها فعلا هیچ گونه اقدامی برای حل این مشکل نداشته‌اند باید منتظر ماند تا دید شرکت‌های نوحضور آینده مثل یکسان سازی آریان که ادعا می‌کند اگر در ایران فروش نداشته باشد در خارج از کشور مشتری خواهد داشت چه می‌کنند!

در کل موقعیت جغرافیایی ایران توان پوشش بخش بزرگی از بازارهای خودرویی منطقه را دارد و به همین دلیل، برخی شرکت‌های خارجی طی سال‌های گذشته در تلاش برای همکاری با ایران بوده و حتی قصد داشته‌اند ایران را به هاب صادراتی خود در منطقه تبدیل کنند. از جمله می‌توانه به رنو فرانسه اشاره کرد که در دوران پسا برجام، در برنامه‌های خود تبدیل ایران به هاب صادرات منطقه را جای داده بود. حتی پیش‌تر کمپانی فولکس واگن آلمان نیز برای تبدیل ایران به پایگاه اصلی صادرات محصولاتش به دیگر کشورهای منطقه برنامه‌ریزی کرده بود. بنابراین به نظر می‌رسد اگر فضا برای فعالیت مستقل خودروسازان خارجی فراهم شود، می‌توان ایران را به کشور صادرکننده خودرو تبدیل کرد و با اینکه دوست داریم پیشرفت برندهای داخلی را ببینیم تا تولید خودروهای خارجی ولی الزامی وجود ندارد که حتما خودروهایی با برند و نام داخلی، صادر شوند. چرا که در بحث صادرات، مهم ارزش افزوده و ارزآوری آن است که اگر شرایط برای حضور مستقل برندهای خارجی‌ فراهم شود، می‌توان به این هدف دست یافت و سود مورد نظر را به دست آورد، هر چند این اتفاق بعید به نظر می‌رسد.

به هر حال در صورت احیای برجام و لغو تحریم‌ها، زمینه برای بازگشت بسیاری از خودروسازان خارجی که پیشتر سرمایه گذاری‌های سنگینی در ایران کرده بودند از جمله رنو، پژو، سیتروئن، فولکس واگن، تعدادی از برندهای چینی و… فراهم می‌شود که در این صورت می‌توان به صادرات محصولات آنها که در داخل کشور تولید می‌شوند، امیدوار شد. فعلا در این روزها حتی واردات هم صورت نمی‌گیرد و از ایران فقط به عنوان جاده‌ی ابریشم برای حمل خودروهای خارجی به کشورهای اطراف مانند کشور عراق استفاده می‌شود.

 

بدون دیدگاه

پیام بگذارید

لوگوی همراه ماشین

همراه ماشین  یک سامانه خدمات خودرو می باشد که با هدف رفع نیازهای دارندگان خودرو به کاملترین و بهترین شکل، تشکیل شده است. بسیاری از خدمات خودرو از خرید و فروش و بیمه خودرو تا کارشناسی خودرو، خدمات شهروندی و خدمات در محل خودرو در این سامانه قرار دارد.

ما را حمایت کنید

اینستاگرام   تلگزام  لینکدین

سامانه خرید خودرو

خدمات خرید خودرو

خرید و فروش خودرو

شرایط خرید خودرو

خرید اینترنتی بیمه خودرو

استعلام بیمه ماشین

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

کارشناسی خودرو در محل

کارشناسی فنی ماشین

پرداخت طرح ترافیک

پارک حاشیه ای خودرو

حمل خودرو با جرثقیل

یدک کش خودرو

تعمیر خودرو در منزل

مکانیک سیار

کرایه خودرو بدون راننده

مدارک اجاره خودرو

اجاره پارکینگ ماهانه

اجاره پارکینگ عمومی

هفت روز هفته پاسخگو هستیم
تلفن: ۸۸۷۲۸۲۳۶-۰۲۱
ایمیل: info[at]hamrah-machine[dot]com